Mali by sme sa snažiť im to prekaziť alebo ich odradiť aspoň komplikovaním ich zámerov.
Často netreba ani vynaložiť veľké prostriedky, bezpečnejšie obydlie si vytvoríme aj pomerne jednoduchým riešením. Náš byt má niekoľko „slabých“ miest. Najčastejším bývajú vstupné dvere. Mnohí by boli prekvapení, ale tie v panelákoch majú rám z mäkkého dreva vyplnený roštom z kartónu a oblepený odýhovaným sololitom, čo je tiež lisovaný papier. Ani klasické drevené plné dvere nie sú prekážkou – dajú sa vytlačiť, vytiahnuť z pántov, zárubňa roztiahnuť, vložka vylomiť.
Paneláky sú anonymné
Najľahšou korisťou v paneláku sú nízko položené byty. Zlodeji do nich jednoducho vniknú, a po „akcii“ sa aj ľahko vytratia. Aj v panelákoch sa už stalo, že sa zlodej spustil zo strechy, preliezol cez susedný byt a balkón.
V tretine prípadov vykradnutia páchatelia prekonajú zámku vo dverách, v každom desiatom prípade výplň dverí, v každom ôsmom prípade sa dostali cez okno na prízemí, v každom desiatom cez pivničné okno a otvory. Sú známe prípady, že v priebehu pol hodiny partia „vybielila“ aj viac bytov v susedstve. Príležitostnému zlodejovi ide o sekundy, snaží sa upútať čo najmenej pozornosti a napokon aj bezproblémovo uniknúť.
Rodinný dom je zraniteľný
Rodinný dom, najmä samostatne stojaci, s členitým pôdorysom, za hustým porastom či nepriehľadným múrom od komunikácie je podstatne zraniteľnejší. Jeho odvrátená strana zlodeja priam pozýva. Stačí, keď sa feťák dozvie od chválenkára v krčme, že nepôjde na obhliadku zbytočne, zistí čas pravidelných odchodov a narobí veľkú škodu na ťažko nadobudnutých hodnotách. On neriskuje, pretože si neuvedomuje nebezpečenstvo odhalenia. Má silnejšiu motiváciu – vidinu potrebnej ďalšej dávky. Za tú je schopný predať dílerovi cenné predmety za „facku“.
Do rodinného domu potom môže okrem vchodových dverí vniknúť oknami, ich kľučky nebudú klásť veľký odpor, pivničné okienka, cez strechu, garážové vráta a podobne. Často využije aj „ponúkané pomôcky“ – odložený rebrík, pootvorené okno.
Nenadávajme – konajme!
V policajných záznamoch sa čoraz častejšie objavujú aj prípady, keď byt vykradnú v noci v prítomnosti spiacich majiteľov, najmä starších ľudí. Tie sa iba so šťastím končia len šokom z objavenia neželaného návštevníka.
Zabudnime na kritiku trestného sadzobníka, vlámačiek pribúda, preto si treba pomôcť skôr, ako sa poučíme na vlastnej chybe. Štatistiky hovoria, že kroky na zabezpečenie obydlia ľudia robia, až keď ich vykradnú.
Policajné štatistiky potvrdzujú, že až v troch štvrtinách prípadov zlodejov odradili nainštalované aj jednoduchšie zabezpečovacie zariadenia. Dve tretiny zlodejov odrádzajú poplašné zariadenia, hlásiče rozbitého skla, kamery a sirény či svetlomet pri poplachu. Podobný odstrašujúci účinok majú pozorní susedia, takmer polovicu aj automatické osvetlenie v prípade pohybu, tretinu zlodejov odradí aj záhradné osvetlenie.
ĽUBOMÍR ŠIMNA