
Špagát by mal byť pevne priviazaný iba na oporný kolík, rastlina musí byť upevnená voľnejšie.
Liptovský Mikuláš
Mnohé ťahavé okrasné, ale aj úžitkové rastliny musia byť pripútané k opore. Dokonca aj mladým stromom po výsadbe pridelíme dostatočne dlhý a pevný kôl, o ktorý ich pripevníme, aby sa nevyvrátili, kým nemajú dostatočne vyvinutý koreňový obal na zabezpečenie stability.
Na priväzovanie by sme nemali používať tenké materiály ani umelé špagáty. Najlepší je prírodný konopný alebo lykový motúz, najmenej vhodné sú drôty a iné tvrdé, ostré a kovové pásy. Nielenže môžu prerezať kôru, ale zbytočne sa prehrievajú a v zime zasa podchladzujú, čím tiež môžu rastlinu poškodiť. Materiál na priviazanie by mal byť pomerne mäkký a dostatočne široký.
Druhou chybou je spôsob uviazania. Rastliny, či už mladý kmeň, alebo výhonky viniča a okrasných rastlín, bývajú pevne a priamo priviazané k opornému drôtu, sieťovine alebo kolu. Pod nápormi vetra sa rastlina pohybuje a zodiera kôru práve na mieste pevného dotyku s pevným materiálom. Môžu odumierať tkanivá alebo sa odlomí zoslabnutá časť.
Správne by sme mali upevniť motúz o oporu, zauzliť a potom priviazať s dostatočnou voľnosťou aj rastlinu či jej časť. Pomerne jednoduché je riešenie, keď medzi oporou a rastlinou ovinieme zo špagátu tvar písmena osem a potom urobíme uzol. Takto pripevnená raslina bude mať dosť voľnosti na rast či prípadný pohyb pri vetre a nepriškrtíme ju. Ďalšou výhodou napríklad pri viazaní viniča je, že pri strihaní nám nebude robiť problém uvoľniť už zdrevnatelý prút z tesného a pevného zovretia uzla.
Redakcia
Kresba: PB