SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Pri mozgových príhodách pomáha trombolýza, treba prísť včas

Problém cievnych mozgových príhod je veľmi aktuálny, stále je vysoká úmrtnosť na toto ochorenie a mnohí pacienti, ktorí prežijú, majú trvalé následky. Existuje však možnosť účinnej liečby aplikovaním trombolýzy.

BRATISLAVA. Problém cievnych mozgových príhod je veľmi aktuálny, stále je vysoká úmrtnosť na toto ochorenie a mnohí pacienti, ktorí prežijú, majú trvalé následky. Existuje však možnosť účinnej liečby aplikovaním trombolýzy, veľmi dôležité je ale rýchle privolanie záchrannej služby a poskytnutie odbornej pomoci. Tieto skutočnosti zdôraznil dnes Peter Turčáni, prednosta I. neurologickej kliniky FNsP v Bratislave a hlavný odborník pre neurológiu na tlačovej konferencii s názvom Stále prichádzame neskoro.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej uviedol, úmrtnosť na cievne mozgové príhody podľa celosvetových údajov predstavuje 14,7 percenta, na Slovensku je to asi osem percent, pričom ale viac ako deväť percent pacientov zostáva trvale postihnutých alebo má stredne ťažké následky. Každá cievna mozgová príhoda je akútny stav a je veľmi potrebné, aby pacienti nepodceňovali príznaky, ako sú bolesti hlavy, tŕpnutie tváre či končatín, slabosť, porucha videnia či strata zraku, neschopnosť hovoriť, zvracanie. Trombolytická liečba môže byť pacientovi podaná do 4,5 hodiny od prvých príznakov ochorenia. Je vecou pacienta či jeho príbuzných, aby urýchlene kontaktovali rýchlu záchrannú službu. Čím skôr pacient príde, tým viac mozgových buniek možno zachrániť. Lekári preto odporúčajú edukačné programy a kampane na zvýšenie povedomia občanov o cievnej mozgovej príhode a znalostí o príznakoch tohto akútneho ochorenia, povedal Turčáni.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá trombolýza na Slovensku bola podaná v januári roku 1998 a vykonal ju v Nitre Miroslav Brozman, prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre. Aj on zdôraznil, že čím neskôr sa podá pacientovi liek, tým je menšia šanca na jeho záchranu. Trombolýza sa podáva vnútrožilovou cestou, je možné ju však podať aj priamo v mieste, kde je krvná zrazenina. Liečba sa uskutočňuje na jednotkách intenzívnej starostlivosti neurologických oddelení. Dôležité je, aby lekár rýchlo rozpoznal mozgovú príhodu, pretože niekedy príznaky ochorenia nie sú zreteľné. Robí sa CT mozgu, niekedy je však výsledok tohto vyšetrenia negatívny a ochorenie sa prejaví neskôr. Rýchle rozoznať cievnu mozgovú príhodu umožňuje vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Pri jej liečbe sú podľa Brozmana potrebné tímy odborníkov a spolupráca neurológov s kardiológmi, angiológmi či rádiológmi. V urgentnej neurológii chýbajú špecialisti.

SkryťVypnúť reklamu

K rizikovým faktorom vzniku cievnej mozgovej príhody patrí vysoký krvný tlak, srdcové choroby, obezita, cukrovka, fajčenie, ale aj nedostatočne liečená hypertenzia (vysoký krvný tlak). U pacientov, ktorí prekonali srdcový infarkt, je väčšie riziko, že sa u nich vyskytne aj cievna mozgová príhoda.

Ako konštatovali prítomní odborníci, v roku 2009 bolo v SR zrealizovaných asi 600 trombolýz, čo považujú "za fantastický úspech". Potešiteľné je, že trombolýza sa vykonáva vo všetkých regiónoch Slovenska, aj vo viacerých malých nemocniciach. Funguje národný register pre cievne mozgové príhody. V súčasnosti sa v Bratislave buduje centrum pre cievne mozgové príhody, ktoré by malo byť dokončené koncom júna. Tieto skutočnosti sú veľmi dôležité, pretože v uplynulých rokoch došlo k miernemu nárastu cievnych mozgových príhod a ich výskyt sa posúva do čoraz mladších ročníkov. Vyskytli sa dva prípady cievnej mozgovej príhody aj u 15- a 19-ročného pacienta.

Ich vznik ovplyvňuje i stúpajúce fajčenie a nadmerné požívanie alkoholických nápojov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  2. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  3. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  6. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  7. Super zábava, super deň
  8. Špecialisti na úspory sa zastavili v Prešove
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 833
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 247
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 753
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 757
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 155
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 672
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 617
  8. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 418
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu