Väčšina hmyzu sa do našich domácností dostáva cez vstupné otvory - okná, popri armatúrach cez prestupy v murive, alebo ich domov prinesieme z nákupu, alebo v srsti štvornohého miláčika. Najúčinnejšou metódou je vytvoriť bariéry, ktoré hmyzu znemožnia prístup dnu.
Sieťky, vápno, žiarovky
Proti lietajúcemu hmyzu sú najúčinnejšou ochranou okenné sieťky. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čierna sieťka neruší vo výhľade cez okno.
Biela či sivá však pri pohľade zvonka pôsobí menej rušivo. Pre zimné skladovanie mimo okna sa osvedčili sieťky bez rámu upevňované suchým zipsom, z rámových sú najvhodnejšie také, ktoré sa vkladajú do okna bez zaisťovania plieškami. Tam, kde sa okná pre vetranie používajú iba príležitostne, je možné menej neviditeľnú bariéru vytvoriť repelentom aplikovaným na okno a jeho rám.
Prestupy stavebných konštrukcií treba udržiavať v čistote a v utesnenom stave. V panelákovom dome to znamená dôkladné vybielenie stúpačiek vápnom a uzavretie prestupov polyuretánovou penou. Aby však kondenzujúca para nemohla spôsobiť koróziu rúr, vhodné je odstrániť z nich starú opotrebovanú izoláciu, natrieť ich farbou a zapuzdriť ich novou.
Sieťkami treba ochrániť aj vetraciu šachtu, ktorá spája byty. Vymeniť možno aj svietidlá. Špeciálne žiarovky majú takmer nulové vyžarovanie ultrafialového žiarenia a pre hmyz sú neviditeľné. Zapnutý televízor však hmyz priláka vždy. Ruku k dielu pridá aj elektronický odpudzovač hmyzu, ktorý vytvára nepočuteľný zvukový signál. Účinnosť je však slabá.
Prevencia na dvore
Keďže záhradné posedenie či altánok nie je možné uzavrieť tak ako naše obydlia, treba sa zamerať na prevenciu. Kŕmidlá a búdky pre hniezdenie vtáctva znížia množstvo hmyzu v záhrade, výsadba vhodných kvetov a byliniek vytvorí aromatickú clonu, ktorá bude odrádzať hmyz. Ovocie treba zbierať zo stromov skôr, ako prezreje, a opadané plody nesmú zostávať na zemi, kde v rozklade lákajú hmyz.
Aplikácia repelentu v okolí posedenia je účinná niekoľko hodín a platí pravidlo, že penové a aerosólové prípravky sú podstatne účinnejšie ako dymové a aromatické clony. Existujú iba dva druhy chemických repelentov, ktoré sú vo všetkých prípravkoch zastúpené v rôznej koncentrácii. Čím slabší prípravok je, tým viac ho budete musieť minúť.
Záhradné grilovačky a pikniky by sa mali zaobísť bez zvyškov pokrmov napadaných na zemi a sladké nápoje je vhodnejšie popíjať z pohárov s vekom, cez ktoré prestupuje slamka. Hmyz má dobrú pamäť a ak si raz nájde cestu k vášmu nechránenému odpočívadlu, nájde ju opäť.
Obozretnosť v prírode
Voňavé parfumy, opaľovacie krémy a oblečenie vo farbe kvetov lákajú hmyz, ktorý smeruje bez akéhokoľvek úžitku k človeku. Namiesto nich je vhodné použiť repelent a tenké, vzdušné oblečenie, ktoré zakrýva väčšinu povrchu tela. Kým v lese alebo na lúke je možné telo zahaliť aj v horúcom počasí, pri vode a kúpaní je to nemožné.
Opaľovací krém s repelentom je v takomto prípade tou najvhodnejšou voľbou. Treba však počítať s tým, že jeho účinok je časovo obmedzený.
Ako na ne?

Blchy sa do domácností dostávajú prostredníctvom štvornohých miláčikov, zvieratá si ich so sebou prinesú z prechádzky. Sú však nepríjemné aj človeku. Kým v teréne je repelentný obojok dobrou prevenciou, v domácnosti treba venovať čas pravidelnej hygiene psieho lôžka a kožuchu. Ak blchy opustia hostiteľa a nakladú vajíčka do všetkých škár, ich populácia sa znásobí a boj bude neľahký.

Mravce majú svoje cestičky, ktoré neustále upravujú a používajú ich na znášanie potravy do hniezda. Preto existujú kriedy a tekuté prípravky, ktoré umožňujú odkloniť ich trasy na miesta, kde nám neprekážajú. Kým na dvore ich takáto krieda oddelí od našich príbytkov, v byte je boj proti faraónom neľahký. Osvedčeným prostriedkom sú preparáty, ktorými mravce kŕmia svoje larvy, čím je možné redukovať ich populáciu. Zvyčajne sú umiestnené v plastových „domčekoch“, ktoré stačí rozložiť do rohov miestností. Ak sa mravce rozmohli v záhrade, kde začali pestovať na rastlinách vošky, zväčša pomôže, ak im pribudne konkurencia. Kolónie budú medzi sebou bojovať a zníži sa ich početnosť.

Mole sa nezaujímajú iba o naše staré vlnené svetre, ale aj o potraviny a sú hlavne tam, kde sa zabúda na pravidelné upratovanie, čistenie a odstraňovanie starín. Šatník ochránia vonné byliny či repelentné prípravky, pri potravinách sa osvedčili lepiace návnady nalepené na dvierkach. Mole nespôsobujú iba materiálne škody, ale sú aj prenášačmi rôznych druhov chorôb.
Muchy lákajú hlavne sladké šťavy, ovocie, mäso a mäsové výrobky, v ktorých vidia životný priestor pre svojich potomkov. Sú zvyknuté na život v bezprostrednej blízkosti človeka a tak je najúčinnejším prostriedkom proti nim zábrana na oknách.

Komáre majú schopnosť prepchať sa cez redšie okenné sieťky. Preto je vhodné nahradiť ich hustejšími alebo zvýšiť ich účinnosť repelentným prípravkom. Existuje viacero druhov elektronických odpudzovačov určených do miestností pre spanie, dobrým pomocníkom je aj cyklónový vysávač, ktorý ich zozbiera zo stien a usmrtí.

Kliešť číha v porastoch do metrovej výšky, preto je ako ochrana vhodný odev a repelentný prípravok. Na jeho odstránenie je najlepšia plastová kartička so zástrihom v tvare V, ktorá slúži ako páčidlo.

Šváby sú ťažký súper. Ak si raz našli cestu do domácnosti, je ťažké zbaviť sa ich. Zvýšenie hygieny nepomáha, účinná je iba opakovaná dezinsekcia.

Včely, osy a čmeliaky hľadajú v našej blízkosti potravu a ak ich neohrozujeme, nie sú nebezpečné. Kým včela po miernom pichnutí umiera, osa bodá opakovane a podobne ako vystrašený čmeliak naberá na agersivite. Osy reagujú na jedlá a sladké nápoje, ktoré zacítia na veľkú vzdialenosť. Jedinou účinnou bariérou je repelent aplikovaný v bezprostrednom okolí záhradného sedenia.

Ploštica už nie je symbolom špinavej domácnosti, domov si ich môžete priviezť aj z dovolenky či z letiska, kde migrujú cestujúci z rôznych kútov sveta. Problémom je, že parazitujú priamo na človeku a neexistuje žiadny úplne spoľahlivý prostriedok s výnimkou chemickej dezinfekcie.