SME

Nesprávny životný štýl sa môže odzrkadliť aj v problémoch s počatím

Bratislava 6. júna (TASR) - Nesprávny životný štýl, konzumácia alkoholu, nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny, málo pohybu, sedavé zamestnanie či problémy s panvovým dnom. To všetko vplýva na reprodukčné zdravie človeka.

"Ľudia si dodnes nespájajú plodnosť s kvalitou životného štýlu, pričom výskumy dokazujú, že dlhšie sa snažia otehotnieť ženy s nadváhou, fajčiari a fajčiarky, ženy po štyridsiatke a podobne," uviedla pre TASR predsedníčka občianskeho združenia Bocian Denisa Priadková. Pokiaľ však človek životný štýl dokáže zmeniť, parametre plodnosti sa dokážu v priebehu troch mesiacov upraviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac ako polovica párov, ktoré sa aktívne o dieťa snažia, teda v čase ovulácie, majú nechránený pohlavný styk, sa podľa jej slov o dieťa usiluje v zlom období. "Ovulácia u každej ženy nastáva v inom období a nie podľa učebnicového štrnásteho dňa menštruačného cyklu," vysvetlila Priadková s tým, že najzákladnejšou podmienkou je zistiť, kedy dochádza k ovulácii a či k nej prichádza.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším závažným problémom je kvalita spermiogramu, pretože spermie mimoriadne citlivo reagujú na životný štýl. "Tvorba spermií závisí aj od spôsobu života, negatívne ju ovplyvňuje konzumácia konzervačných látok, farbív, alkoholu či fajčenie," uviedla Priadková. Pri problémoch s počatím je tak vyšetrenie partnera nevyhnutnosťou, počatie totiž nie je len záležitosťou žien.

Jedným z mýtov o plodnosti je podľa Priadkovej aj tvrdenie, že pokiaľ sa žena chystá otehotnieť alebo má s otehotnením problémy, mala by nasadiť antikoncepciu a po krátkom užívaní ju vysadiť. "Akoby vysadenie antikoncepcie podporovalo plodnosť. Výskumy hovoria skôr o opaku, pretože hormóny z antikoncepcie, ktorej cieľom je počatiu zabrániť, sa po jej vysadení vyplavujú z tela ešte šesť mesiacov. Po vysadení antikoncepcie je teda schopnosť počať nižšia, ako bola pred jej užívaním," uviedla Priadková.

SkryťVypnúť reklamu

Pri probléme s počatím dieťaťa je dôležité najskôr uvažovať o poruchách plodnosti ako o neplodnosti. "Ide o postupnosť krokov, pretože existuje oveľa viac prípadov zníženej plodnosti ako neplodnosti. Najskôr by to mal byť gynekológ, urológ, ktorý odporučí hormonálnu podporu ovulácie alebo drobnú chirurgickú úpravu. Centrá asistovanej reprodukcie sú až posledným krokom pri problémoch páru v úsilí o počatie dieťaťa," dodala Priadková.

Združenie dlhodobo upozorňuje na to, že vedomosti párov z oblasti reprodukčného zdravia sú nedostatočné. "Ak napríklad muž netuší, koľko trvá, kým sa mu vytvorí spermia, netuší ani to, že negatívne životné vplyvy pôsobia nepriaznivo nielen na celý organizmus, ale sťažujú aj tvorbu spermií," skonštatovala Priadková. Základné informácie o reprodukčnom zdraví podľa jej názoru odbúravajú stres a napätie, ktoré nepriaznivo pôsobia na plánovanie dieťaťa. "Obdobie pokusov o počatie dieťaťa stres len ešte viac predĺži a pritom problémy s počatím má dnes na Slovensku takmer každý šiesty pár," doplnila.

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska definície Svetovej zdravotníckej organizácie sa o problémoch plodnosti u páru dá hovoriť po roku aktívneho úsilia o počatie dieťaťa v čase ovulácie nechráneným pohlavným stykom. Ľudská plodnosť je v rámci živočíšnej ríše jedna z najobmedzenejších. Spomedzi všetkých cicavcov má ľudský jedinec najmenej šancí počať dieťa a aj obdobie, počas ktorého je táto šanca najvyššia, je pomerne krátke. Ide o obdobie 15 až 20 rokov, približne desať- až dvanásťkrát do roka.

Dozrievanie ľudskej spermie trvá približne 70 dní a jej životnosť po ejakulácii v závislosti od podmienok prostredia je 30 sekúnd až šesť dní. Pri ženskej ovulácii zasa vajíčko nemusí pri každom cykle dozrieť a uvoľniť sa. Aj u zdravých žien sa stáva, že raz či dva razy do roka k ovulácii nepríde. Počas ovulácie sa z vaječníka striedavo uvoľňuje jedno alebo viac vajíčok, ktoré sú v priebehu 24 hodín pripravené na oplodnenie. Ovulačný cyklus je veľmi zložitý proces a aj malá odchýlka ho môže narušiť a zabrániť počatiu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 81 450
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 459
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 169
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 768
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 265
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 215
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu