SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Ako prežiť majstrovstvá sveta vo futbale v dobrom zdraví

Na gauči pri futbale vám hrozí napríklad obezita, zápcha, dočasná strata sluchu, akútna pankreatitída či dokonca infarkt. Radíme, ako tomu predísť.

(Zdroj: Ilustračné foto: PROFIMEDIA)

Sledovanie športových prenosov, zvlášť ak ide o majstrovstvá sveta, môže byť nebezpečné, aj keď sedíte doma na gauči. Okrem toho, že vám hrozí napríklad obezita, zápcha, dočasná strata sluchu, akútna pankreatitída či dokonca infarkt, môže sa s vami do krvi pohádať manželka alebo najlepší kamaráti. Tím odborníkov vám poradí, ako predchádzať rôznym zdravotným rizikám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čipsy, chrumky a slané oriešky

chipsy_res.jpg„Vysmážané jedlá, krekery či lupienky sú bohaté na tzv. zlé tuky, cholesterol, jednoduché sacharidy a soľ. Ich častý príjem prispieva k zvyšovaniu hladiny cholesterolu a tukov v krvi, nadmerný príjem soli môže zasa viesť k ťažkostiam s obličkami alebo k zvýšenému zadržovaniu vody v tele, a tým k zvyšovaniu telesnej hmotnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Slané pochutiny radšej nahraďte zeleninovými jednohubkami alebo nesolenými orieškami," odporúča MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Pivo a alkohol

pivo_res.jpg„Pivo okrem 92 percent vody obsahuje niektoré minerály a vitamíny, ktoré pri jeho striedmej konzumácii môžu mať pozitívne účinky. Avšak pivo ani kolové nápoje určite nepatria do pitného režimu! Pitný režim tvoria najmä prírodné nesladené nápoje - pitná voda, pramenité a minerálne vody, nesladené čaje, prírodné ovocné či zeleninové šťavy. Všetky alkoholické nápoje majú močopudný účinok, takže po ich požití človek stráca viac vody, ako do tela prijal. Pohár piva na sklonku dňa určite neuškodí, ak sme počas celého dňa zásobovali organizmus dostatkom vody," vysvetľuje doc. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc.

SkryťVypnúť reklamu

Oči a TV

tv_res.jpgMôže televízny maratón poškodiť zrak? „Tradičná poučka, že uhlopriečka obrazovky by mala zodpovedať zhruba pätine pozorovacej vzdialenosti, platila len pre klasické modely. U súčasných vstupuje do hry aj rozlíšenie. Čím viac riadkov má obrazovka, tým je optimálna pozorovacia vzdialenosť kratšia. Pri sledovaní TV je vhodné pravidelné vedomé žmurkanie, aby nevysychal povrch oka a pravidelný pohyb, aby v dôsledku zablokovania krčnej chrbtice nevypadávali časti zorného poľa a nehučalo v ušiach. Keď nevládzete žmurkať, aplikujte si umelé slzy - kvapky sú dostupné v každej lekárni," odporúča oftalmologička MUDr. Katarína Struhárová.

Prejedanie sa a hrozba záchvatov

cigarety_res.jpgPreháňate to s nezdravou stravou a od nervozity „ťaháte" jednu cigaretu za druhou? „Zdraví ľudia pri dlhodobom pozeraní môžu stučnieť, môže sa im zo stresu zvýšiť tlak a cukor, pri nadmernom pití alkoholu môžu dostať akútnu pankreatitídu, prípadne alkoholovú hepatitídu. Dlhé znehybnenie kĺbov podporuje aj vznik artrózy, zlá poloha vedie k bolestiam krku a krížov, dlhé pozeranie TV zhoršuje aj nespavosť, a taktiež odlákava od vlastnej športovej aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

U ľudí nie úplne zdravých, napríklad s vysokým tlakom sa z nadmerného príjmu soli a stresu, prípadne cigariet môže tlak nekontrolovane zvýšiť, čo môže vážne ohroziť zdravie, niekedy je potrebná až hospitalizácia. Pri futbalových zápasoch sú popísané aj náhle úmrtia (stres, cigarety, tlak) najmä u ľudí s chorým srdcom, alebo poruchy rytmu srdca. U ľudí s chorobami tráviaceho traktu môže stres zhoršiť priebeh funkčných tráviacich ťažkostí, napríklad zápchy," upozorňuje gastroenterológ MUDr. Tomáš Koller.

Stres

Sledovať Majstrovstvá bez zvýšenej hladiny adrenalínu je nemožné. „Zdravý fanúšik by mal prežiť futbalové stresy bez väčších problémov. Nepriaznivý vývoj zápasu môže ovplyvniť zdravotný stav najmä srdciarov - pri nadmernom vzrušení či rozčúlení môžu pociťovať bolesti na hrudníku. Ak užívate lieky proti vysokému tlaku krvi, rozhodne by ste ich nemali vynechať!," zdôrazňuje internistka MUDr. Zlatica Gombošová.

Dlhé sedenie

gauc_res.jpgSedieť hodiny pred obrazovkou je náročné aj pre srdcovo-cievny systém. „Zvýšenie tlaku môže spôsobiť aj nadmerná konzumácia slaného a veľký nárazový príjem tekutín, ponocovanie môže zhoršiť srdcovo-cievne ochorenia. Dlhé sedenie s prekríženými nohami u ľudí s kŕčovými žilami môže vyvolať opuchy a bolesti nôh. Prevencia: Tekutiny dávkujte primerane, počas reklamných brejkov vstaňte z gauča a poprechádzajte sa," odporúča internistka MUDr. Zlatica Gombošová.

Správne sedenie

„Najlepšie by bolo sledovať zápas sediac na fit-lopte. Priebežne na nej môžete ´poskakovať v rytme fandenia´, čím si zároveň trénujete svalstvo trupu. Sedenie na stoličke s napriameným chrbtom v správnej polohe je tiež jedna z bezpečnejších polôh. Z dlhého ležania bolí chrbát, navyše prudké pohyby (rotácie, výskoky) v napínavých situáciách môžu narobiť šarapatu najmä v krížoch. Vyvalenie sa v kresle v zlej polohe (ohnutý krk a chrbát) na dlhý čas zvyšuje tlak na medzistavcové platničky. V ich zadnej časti a v prípade už existujúceho poškodenia hrozí zhoršenie stavu. Počas dlhého sledovania TV je najlepšie meniť polohy (sed, ľah, stoj) alebo spomínaný tréning na FIT lopte," upozorňuje primárka fyzioterapie a rehabilitácie MUDr. Gabriela Vavrinová.

Uši a hlasivky

gol_res.jpgGóóóóól! Hlasný prejav nadšenia môže byť nebezpečný. „Krik fanúšikov môže dosiahnuť 100 až viac dB. Ak hluk presiahne hornú hranicu, vedie to až k ohlušeniu, pričom sa prechodne zhorší sluch, máte pocit zaľahnutia, šumenie alebo hučanie v ušiach. Môže sa pridružiť aj závrat, ktorého spoluvinníkom býva alkohol. Stúpajúci adrenalín spôsobí zúženie ciev, čo tiež prispieva k poruche sluchu. Liečba: Utiahnite sa do tichej miestnosti, dožičte si relax. Pri kriku však netrpia len uši, ale aj hlasivky. Prechodne môže vzniknúť strata hlasu z vyčerpania hlasiviek. Prípadne dôjde až k zakrvácaniu do sliznice hlasiviek, vytvoria sa tzv. hemoragické uzlíky a dotyčný zostáva zachrípnutý. Ak sa uzlík nevstrebe, hrozí operácia hlasiviek. Liečba: Hlasový pokoj, nefajčiť, nepiť bublinové nápoje," hovorí otorinolaryngologička MUDr. Dagmar Srnková.

WC a močenie

toilet_res.jpgStále odkladáte návštevu toalety, lebo situácia na ihrisku práve vrcholí? „U nadšených fanúšikov hrozí vyššie riziko zástavy moču. Vzniká po konzumácii väčšieho množstva tekutín, najmä alkoholu, alebo pri odďaľovaní močenia do prestávky či konca zápasu. Tieto problémy môžu potrápiť najmä mužov, ktorí už predtým mali problémy s močením vyplývajúce zo zväčšenej prostaty," upozorňuje urológ MUDr. Marek Zvanciger.

Emócie

emocie_res.jpgAk vám v rámci uvoľnenia nahromadeného napätia „vyletí" nejaká tá šťavnatosť, vaše okolie to určite prijme s nadhľadom. No nepreháňajte to, priveľká agresivita môže byť aj prejavom charakteru a to by už stálo za návštevu u odborníka.
Stupňuje sa napätie medzi vami a vašou nežnou polovičkou?
Pre manželky a partnerky: V starovekom Ríme vraveli, že ľudom treba „chlieb a hry". Vy viete, že skoro každý muž je nervózny, keď je hladný, preto mu rovnako ako dobrú večeru doprajte kúsok tých hier aspoň sledovať. Potom sa k vám o to radšej vráti oslavovať výhru alebo po prehre hľadať útechu.
Pre manželov a partnerov: To, prečo nás sledovanie športu tak baví, je identifikácia s hlavným hrdinom, čiže teraz s futbalistami. Keď vyhrajú naši, aj my sme víťazi. Ak prehrajú, bolí to aj nás. Keď teda vyhráme, udržme si ten pocit aj naďalej a ak prehráme, nech sa to skončí s vypnutím TV," radí psychológ a psychoterapeut Mgr. Roland Cagáň.

Vetranie miestnosti

Pobolieva vás hlava a premáha únava, hoci napínavý zápas sa ešte zďaleka nekončí? Nezabúdajte na pravidelné vetranie miestnosti, nedostatok kyslíka v organizme má veľa nežiaducich účinkov.

Spôsobuje narušenie látkovej premeny a okamžite sa môže prejaviť napríklad nesústredenosťou, únavou alebo bolesťami hlavy, pri dlhodobejšom nedostatku aj depresiou či oslabenou imunitou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  1. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  2. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  3. V Bratislave sa koná Globsec
  4. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
  5. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 101
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 875
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 208
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 101
  5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 491
  6. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 204
  7. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 185
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 820
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu