Erfurt 14. mája (TASR) - Pasívne fajčenie vplýva na deti oveľa negatívnejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Podľa odbornej štúdie vedcov z univerzity v nemeckom Würzburgu trpia deti rodičov-fajčiarov oveľa viac na ochorenia dýchacích ciest a genetické poškodenia ako deti nefajčiarov, informuje nemecký denník Die Welt.
Senná nádcha, astma a neurodermitída sa u detí, nútených počas pobytu doma inhalovať cigaretový dym, vyskytujú až v 39,5 percentách, u detí nefajčiarov zistili lekári tieto onemocnenia v 23 percentách. V prípade pasívnych detských fajčiarov sa nemožno vyhovárať ani na genetické zaťaženie, ktoré by mohlo byť príčinou uvedených ťažkostí. Z prieskumu nemeckých vedcov totiž vyplynulo, že z rodičov-fajčiarov trpí na spomínané neduhy štatisticky oveľa menej jedincov, ako je postihnutých detí.
Z tohto zistenia evidentne vyplýva, že senná nádcha alebo astma u detského pasívneho fajčiara nie je ani tak záležitosťou dedičnosti ale z veľkej časti výsledkom bezohľadnosti tých, ktorí by mali zdravie malého človiečika chrániť v prvom rade - vlastných rodičov.
Zdravotné dôsledky pasívneho fajčenia u detí ukázali aj výsledky krvných testov. Karcinogénnu substanciu 4-aminobifenyl, ktorá je súčasťou tabaku našli v krvi detí, vyrastajúcich vo fajčiarskom prostredí dokonca vo zvýšenom množstve. U pasívnych detských fajčiarov skonštatovali vedci aj zvýšené riziko genetických poškodení.
12 jč pel