
Na rozdiel od záhradkárskych osád majú chatové oblasti lepšiu perspektívu. FOTO – AUTOR
Aké je zložité kúpiť nehnuteľnosť, vie každý, kto tým v posledných rokoch prešiel. Stavby a pozemky sú v rozličnom stave – technickom aj majetkoprávnom. Je dobré preniesť aspoň časť bremena pri výbere a rozhodovaní na odborníkov. Ing. VLADIMÍR GUTTEK z prešovskej realitky ISTOR je aj prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, jeho skúsenosti môžu pomôcť mnohým, aby sa nepopálili.
Zmenil sa v posledných rokoch záujem občanov pri výbere rekreačných objektov?
„O individuálnu rekreáciu s využitím chatiek a chalúp je záujem stále. Sústreďuje sa najmä na známe rekreačné strediská s vybavenosťou (obchody, reštaurácie, pláže, lyžiarske vleky a pod.) alebo na tiché miesta. Tam je dopyt najmä po chalupách. V regióne východného Slovenska je záujem o chaty v rekreačných oblastiach Domaše, Sigordu, Drienice a Lysej. Ceny nehnuteľností sú tu vyššie, vyrovnajú sa aj cene bytu vo väčšom meste. Stav chalúp z pohľadu kvality stavby a napojenia na infraštruktúru je tiež nezanedbateľný a výrazne vplýva na cenu. Obvyklé ceny za chalupy sa pohybujú od 200- do 500-tisíc korún. Atraktívne prostredie a zrekonštruovanie chalupy cenu zvyšuje až k miliónu.“
Rastie záujem o rekreačné objekty všade na Slovensku?
„O kúpu záhradných chatiek a záhradiek v osadách je v poslednom čase malý záujem. Zrejme to vyplýva zo zmeny štýlu života. Ale problém je aj iný. Záhradkárske osady veľmi často nemajú vysporiadané vlastníctvo k pozemkom. Preto majú záhradkárske osady časovo obmedzené trvanie.
Veľmi dôležitým prvkom je vysporiadanie pozemku, na ktorom je chata postavená. Mnohé chaty, ktoré boli postavené dávnejšie, tieto vzťahy nemajú dodnes vysporiadané a to kupujúcemu prináša komplikácie vo vzťahu k vlastníkom pozemkov. Kupujúci majú záujem o chaty s nižšou cenou, najčastejšie do 400-tisíc korún.
Keďže aj vysporiadanie vlastníctva k pozemkom cez okresné úrady je veľmi zdĺhavé (nie sú náhradné pozemky pre pôvodných vlastníkov, zložité jednania o cene pozemkov s pôvodnými vlastníkmi v prípade priameho odkúpenia pozemkov záhradkármi) a chatky vo všeobecnosti nie sú ako stavby zapísané na listoch vlastníctva v katastri nehnuteľností, sú takéto objekty a pozemky takmer nepredajné.“
Čo by si mal kupujúci pred podpisom dohody uvedomiť?
„Pred uzavretím kúpnej zmluvy si treba preveriť vlastnícke vzťahy ku kupovanej nehnuteľnosti. Najmä stav v katastri nehnuteľností, úplnosť listov vlastníctva, zápis prípadnej ťarchy a vecných bremien. Veľmi dôležité je vypracovanie kúpnych zmlúv a návrhov na vklad vlastníckych práv do katastra nehnuteľností, vypracovanie znaleckých posudkov a ostatných dokladov potrebných ku kúpnej zmluve. Najmä pre budúcnosť a zamedzenie možných problémov to vyžaduje odborne pripravenú osobu. Musí totiž poznať legislatívu, ktorá sa často mení a tiež daňové zákony. Práve preto odporúčame tieto obchodné prípady riešiť cez realitné kancelárie. Najlepšie také, ktoré pôsobia na trhu s nehnuteľnosťami dosť dlho, majú svoje sídlo a sú preverené ako solídne. Takýmito kanceláriami sú členovia Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, ktoré sú vo všetkých regiónoch Slovenska. Tým sa záujemcovia o kúpu vyhnú aj neželaným stretnutiam so špekulantmi a indivíduami s nečestnými úmyslami.“
(ľš)