
Cena, za ktorú sa chata predáva, závisí najmä od jej vybavenosti. FOTO – AUTOR
Pripomína aj dôležitý postreh: „Kým kupujúci podpíše kúpnu zmluvu, mal by sa podrobne zoznámiť okrem stavu nehnuteľnosti aj so znaleckým posudkom. Ten vypracúva znalec z odboru stavebníctva. Zoznamy znalcov sú k dispozícii na všetkých okresných súdoch. Tým sa predíde sporom s majiteľmi susediacich pozemkov.“
Záujemca o kúpu sa dozvie potrebné informácie z listu vlastníctva. Z časti A o rozlohe pozemkov, o stavbách na nich postavených, z časti B o všetkých vlastníkoch, z časti C o ťarchách, ako je záložné právo, vecné bremená – napríklad doživotné užívanie nehnuteľností, právo prechodu cez pozemok a iné.
Čo nemá chýbať v kúpnej zmluve
Iveta Kuníková radí, že kúpna zmluva o prevode vlastníctva má obsahovať krstné meno a priezvisko, aj predchádzajúce, predávajúceho, vrátane rodného čísla, trvalého bydliska, a to isté u kupujúceho. Potrebný je presný popis predávaných nehnuteľností vyplývajúcich z listu vlastníctva, číslo LV, katastrálne územie a podiel, v akom tieto nehnuteľnosti kupujúci nadobudne.
Súčasťou zmluvy je aj ocenenie nehnuteľností súdnym znalcom, uvedená dohodnutá kúpna cena, forma a termín splatenia a vyhlásenie, že zmluvné strany sú spôsobilé na právne úkony a kúpnu zmluvu uzatvorili slobodne, nie v tiesni ani za inak nevýhodných podmienok.
Podpisom kúpnopredajnej zmluvy a vyplatením dohodnutej ceny sa však proces nadobudnutia nehnuteľnosti nekončíi. Iveta Kuníková dodáva: „Pri podaní kúpnej zmluvy do katastra nehnuteľností musí byť vyhotovený návrh na vklad, ktorý sa podáva písomne a obsahuje meno a miesto trvalého pobytu účastníka, označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný, označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť právo k nehnuteľnostiam, popis nehnuteľností, ocenenie súdnym znalcom a dohodnutá kúpna cena. Prílohy k návrhu tvoria kúpne zmluvy (podľa počtu účastníkov na zmluve plus tri vyhotovenia pre kataster), znalecký posudok a iné (napríklad geometrický plán). Pri podaní návrhu na vklad sa platí správny poplatok vo forme kolkových známok.“
Letia aj luxusnejšie chaty
Ing. Mária Sabová z agentúry Realis má skúsenosti so zabezpečovaním kúpy rekreačných objektov na východe Slovenska. Všeobecný trend zmrazovania kúpy chát badať aj z jej poznatkov.
„Chaty sa dnes predávajú menej, čo pripisujem prvoradému riešeniu bytových problémov obyvateľov a tiež nedostatku peňazí. Aj tak sa však v regióne Zemplínskej šíravy a Vinianskeho jazera pohybujú ceny od jednoduchších chatiek za 200 000 korún po 2 milióny za luxusné celoročne obývateľné chaty.“
Na otázku, na čo by si mali zákazníci pri kúpe dávať pozor, pripomína: „Najmä na technický stav, na možné ťarchy na liste vlastníctva, dôležitú skutočnosť, či je súčasťou predaja aj pozemok, a tiež na serióznosť sprostredkovateľa. Dôležité je overiť si, či ten, s kým záujemca rokuje o predaji, je splnomocnený na predaj nehnuteľnosti. Treba si aj preveriť možnosť neskorších stavebných úprav, či sa objekt nenachádza v záplavovej zóne, národnom parku alebo či nie je pamiatkovo chránený.“
Podobné skúsenosti aj na západe
Richard Stanislavský z agentúry Rich sa zaoberá predajom rekreačných objektov na západnom Slovensku. Jeho skúsenosti potvrdzujú, že záujem je najmä o atraktívne turistické a rekreačné oblasti v lokalitách Smolenice, Dobrá voda, Buková. Aj v tejto časti Slovenska sa mení záujem, čo si treba uvedomiť pri rozhodovaní sa o kúpe a zjednávaní ceny.
„V poslednom čase cítime pokles záujmu o kúpu klasických chatiek. Väčší záujem je o chalupy a staré rodinné domy v týchto lokalitách. Záujemcovia pociťujú často problém s vodou a možnosťou vybudovať kanalizáciu, postupne sú náročnejší. Ceny menších chatiek bez inžinierskych sietí sa pohybujú od 250 000 do 500 000 korún. Ceny väčších chát a chalúp s inžinierskymi sieťami vystúpia od 500 000 do 1, 5 milióna.“
Tiež sú trvalé problémy s nevyriešenými majetkovými vzťahmi pri pozemkoch, na ktorých stoja rekreačné objekty. Pozemky sú často iba v prenájme a noví záujemcovia by ich už mali radi v osobnom vlastníctve. Pán Stanislavský dodáva: „Je veľmi dôležité, či na nehnuteľnosť bolo vystavené kolaudačné a užívacie povolenie.“
Zdĺhavé čakanie na vybavenie záležitostí na katastri podľa skúseností urýchli využitie služieb niektorej realitnej kancelárie, ktoré majú skúsenosti a kontakty na kompetentných úradoch. Kupujúci síce priplatí službu, minimalizuje však riziko a skráti prepis. (ľš)