SME

Na čo treba dávať pozor pri výbere chalupy či chaty?

Kúpa nehnuteľnosti na rekreáciu má iné špecifiká, ako kúpa objektu na trvalé bývanie. Aj keď vybavenie chalupy chceme mať často rovnaké ako v svojej domácnosti, často sa dokonca snažíme chalupu si zariadiť prepychovejšie ako vlastný byt. Základným kritéri


Osudy mnohých domov by bez majiteľov-chalupárov boli pre zachovanie ľudovej architektúry smutné. FOTO – AUTOR



om je zavedený prívod vody, najobvyklejší z vlastnej studne, v obciach je možný aj miestny vodovod, musí byť vyriešený ohrev vody, centrálne vykurovanie, vybudovaná kanalizácia, v menej výhodnom prípade odvod do vlastnej žumpy, kvalitná elektroinštalácia a prípadná plynová prípojka. Na týchto základoch je podstatne jednoduchšie priblížiť sa vybaveniu spotrebičmi a zariadením používaným v domácnosti, vyriešiť vykurovanie a temperovanie objektu, prípravu teplej úžitkovej vody, nestrácať čas prečerpávaním septiku a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na trhliny, vlhkosť a strechu

Dobrý stav budovy je však vždy prvoradým kritériom, ktoré pri kúpe hodnotíme. Akékoľvek trhliny v murive naznačujú, že statika môže byť ohrozená, nebezpečné sú aj vlhké omietky, chýbajúca izolácia v nepodpivničených stavbách. Poškodená strešná krytina zaručene potvrdí, že sa začala aj tichá sanácia muriva, ohrozila sa konštrukcia krovu. Ten treba prezrieť aj v prípade zdanlivo zaplátanej strechy bez zjavných neželaných okienok. Mali by sme si všímať aj komínové telesá a aj po predvedení si vypýtať poslednú revíznu správu.

Ako nás upozornila autorizovaná stavebná inžinierka Ing. arch. Viola Bartovičová, okrem otázok technického stavu sú dôležité aj ďalšie momenty. Rekreačný objekt kupujeme na veľa rokov, mienime v ňom stráviť mnoho času a neraz preinvestujeme aj veľké sumy na jeho úpravu či rekonštrukciu. Preto je neraz rozhodujúci aj výber prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Výhody a nevýhody susedstva

„V prípade rekreačnej chalupy je v súčasnosti s rozvinutou kriminalitou výhodnejšie vlastniť chalupu v obci, než na samote. Keď máte šťastie na solídneho suseda, o mnohé sa vám postará, napokon súvislá zástavba tak nepriťahuje nenechavcov, ako osamotené lokality či okraj obce. Je to určitá daň za ilúziu voľnej panenskej prírody.“

Tu však kupujúci musí mať „čuch“ práve na susedov a obyvateľov ulice. Často aj rekreačný domček vo veľkej hodnote, útulne upravený nespĺňa svoju funkciu, lebo ho hyzdí neupravené okolie, susedov dvor podobajúci sa skládke zberných surovín, lebo sused je všeumelec remeselník, na svojom dvore vykonáva živnosť, ostatných obšťastňuje hlukom.

„Nepríjemní sú aj sociálne menej prispôsobiví spoluobčania, ktorých priťahuje rekreačná chalúpka ako magnet. Iným nedostatkom pozemku je jeho zaťaženie bremenom prechodu či prejazdu majiteľom susednej nehnuteľnosti alebo objekt nachádzajúci sa v spoločnom dvore. Tu môže narastať napätie nielen neustálym prechádzaním popod okná, ale aj vzájomným ovplyvňovaním a rušením sa pri každej aktivite.“

SkryťVypnúť reklamu

Predávaných objektov je viac ako kupovaných

Podľa Violy Bartovičovej vytvárajú výhodné prostredie aj iné okolnosti. Vraví, že ich zohľadnením získame príjemnejšie prostredie a ušetríme prostriedky: „Práve pre možnosť vytvoriť potrebnú intimitu je dôležitý aj tvar pozemku, jeho orientácia. Samozrejme, je dobré, keď máme na pozemku a v objekte dostatok denného svetla východo-západnou orientáciou, keď je pozemok krytý pred vetrom napríklad lesným porastom, keď má skôr štvorcový, než úzky podlhovastý tvar. Tak sa lepšie využíva jeho plocha, plánuje výsadba okrasných rastlín, jednotlivých zón, je to lacnejšie aj pri oplocovaní a podobne.

Čiastkové riešenia, ako oplotenie alebo výsadba živého plota zabezpečujúceho požiadavky súkromia, sa potom vytvoria jednoduchšie, s prírodným hendikepom sa vyrovnáva ťažšie. Pred kúpou rekreačného domčeka či chaty je dobré brať do úvahy aj tieto momenty. Neskôr sa nám to vráti v pokojnejšie strávených chvíľach, v nižších investíciách. Prípadné vážnejšie nezrovnalosti a podozrenia by nás mali od zámeru kúpy skôr odradiť, predávaných objektov je na Slovensku viac, než kupovaných. To pravé určite nájdeme.“

SkryťVypnúť reklamu

(ľš)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 724
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 926
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 290
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 373
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 141
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 991
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 881
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu