Málokedy sa podarí kúpiť rekreačný objekt v takom stave, aby sme ho nemuseli výraznejšie upravovať. Niekedy sa za to dá priplatiť v nadobúdacej cene. Častejšie však schátraný objekt upravujeme, až keď ho kúpime. Cena stavebných úprav je neraz vyššia ako nadobúdacia cena nehnuteľnosti. Počas prác sa chalupa zväčša nedá používať alebo len provizórne.
Najdôležitejšie však je mať možnosť urobiť stavebné úpravy v súlade s legislatívou.
Na mieste chatky môžu plánovať cestu
Ako nám povedala Ing. arch. Ljuba Horoščáková z Odboru životného prostredia Krajského úradu v Bratislave, záujemca o kúpu nehnuteľnosti by si mal v prvom rade v smernom územnom pláne na miestnom či obecnom úrade zistiť perspektívu lokality a jej budúce určenie. Podľa toho sa môže stať, že na mieste dnešnej chatky môže onedlho viesť cesta, pozemky zhltne investičná výstavba a podobne.
„Stáva sa, že na pozemku, ktorý kúpime na záhradu, môže byť plánovaná aj zeleň iného druhu, napríklad ochranná, okrasná a podobne. Aj využívanie nehnuteľnosti s neskorším plánovaním na zmenu jej účelu môže byť nepriechodné. Potom sa nebude dať upraviť chata na rodinný dom, rodinný dom na penzión.
Tieto otázky vymedzujú ustanovenia paragrafov 12 ods.b, vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR 55/2001 a paragrafu 12 v znení stavebného zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebného poriadku v znení neskorších predpisov.“
S úpravami musia súhlasiť
Podľa Ing. arch. Horoščákovej je dôležité overiť si pred kúpou aj možnosť stavebných úprav na rekreačnom objekte. „K prístavbe, nadstavbe a iným stavebným úpravám je dôležitý súhlas majiteľa pozemku, a ten býva často iný než majiteľ objektu, napríklad urbár, obec. K investičnej činnosti by sa mal záväzne vyjadriť aj starosta obce. Potrebné sú aj ďalšie odsúhlasenia podmienené rozsahom stavebných aktivít.
Tie sú možné iba po predchádzajúcom stavebnom povolení, ktoré sa vyžaduje pri zmene stavby, jej členenia, výraznejších zásahov, pri prístavbe, nadstavbe, zmene využitia podkrovia na obytné. Takéto zámery treba doložiť projektom, v ktorom budú vyjadrenia odborníkov, ako statik, odborník na požiarnu odolnosť a podobne.
Stavebnému úradu sa musí oznámiť zámer postaviť drobné stavby tvoriace doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a neovplyvňujúce podstatne životné prostredie. Ohlásenie stačí aj pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nezmení vzhľad stavby, pri udržiavajúcich prácach, ako je výmena vstavaného zariadenia s využitím pôvodných rozvodov, menšie zásahy do muriva a podobne.
Kompetentný pracovník posúdi zámer s predpokladaným zásahom do objektu a v prípade potreby vyzve majiteľa objektu, aby doplnil dokumentáciu. Rozhodnutie úradu má záväzný charakter. Zásahy do stavby, ktorá je kultúrnou pamiatkou, majú špecifické podmienky.“
Je dobré overiť si reálnosť možností stavebných zámerov ešte pred kúpou objektu. (ľš)