BRATISLAVA. Ceny výkonov u stomatológov budú od júla vyššie. Pravdepodobne sa pod to podpíše povinné vybavenie ambulancií novou technikou a pomôckami. Od júla tohto roku by mala mať každá zubná ambulancia k dispozícii parný dezinfektor, ktorý zabezpečuje zvýšenie hygienických požiadaviek pri ošetrení v ústnej dutine pacienta.
Čo by mal pacient vedieť
Cenník aj na požiadanie
Každý zubný lekár je povinný mať na viditeľnom a dostupnom mieste prístupný cenník. Ten musí obsahovať zoznam výkonov aj s výškou úhrady od pacienta. Niektorí ho mávajú aj na internetovej stránke, ale nie je to pravidlo. Ak ho lekár nemá vyvesený, požiadajte oň. Lekár od vás môže požadovať peniaze iba za tie výkony, ktoré nie sú financované z verejného zdravotného poistenia. Nezmluvný lekár má vlastné ceny, ktoré nemusia byť totožné s úradne stanovenými cenami. Koľko zaplatíte, máte vedieť dopredu
Povinnosťou zubného lekára je oboznámiť pacienta alebo zákonného zástupcu detí o poskytnutej zdravotnej starostlivosti a o cene za vykonané zdravotné výkony ešte pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti. Upozorňuje na to riaditeľka odboru zdravotnej starostlivosti ministerstva zdravotníctva Adriana Liptáková. Ak chce lekár použiť nadštandardné materiály, ktoré neprepláca poisťovňa, musí vám to oznámiť. Musí vám povedať aspoň približnú cenu a vy s ňou musíte súhlasiť. Po skončení vám má vydať doklad o cene, ktorý musíte podpísať. V prípade detí ho podpisuje zákonný zástupca.
Prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič tvrdí, že táto legislatívna úprava ministerstva zdravotníctva je pre niektorých stomatológov v dôchodkovom veku priam likvidačná. „Vyhláška nám predpisuje, že máme pacienta ošetrovať sterilným kolienkovým násadcom. Na to, aby táto koncovka mohla byť sterilná, musí mať lekár autokláv parný dezinfektor," vysvetľuje Gašič.
Kúpa sterilizátorov je vysoká položka. Najlacnejší stojí 3500 eur, k tomu treba ešte prirátať násadce. Najspodnejšia suma za celé vybavenie do ambulancie je 10-tisíc eur, tvrdí komora.
Zubári verzus úradníci
Viceprezident komory Jozef Fábry dôvodí, že tieto náklady sa prejavia v cenách zdravotných výkonov.
„Cena najjednoduchšej jednoplôškovej amalgámovej výplne je približne od pätnásť do tridsať eur. Poisťovňa uhrádza približne sedem až osem eur podľa typu poisťovne. Ostatok dopláca pacient. Povinný sterilizačný balíček zvýši cenu ošetrenia najmenej o päť až šesť eur na každé posadenie pacienta do kresla. Bez ohľadu na výkon," hovorí Fábry.
Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre odbor sterilizácia a dezinfekcia zdravotníckych pomôcok Jana Kubíková hovorí, že nejde o nariadenie, ale o ministerský výnos, v ktorom sa prispôsobujeme normám európskej únie z hľadiska rizika vzniku infekcie.
„Nevidím ani najmenší dôvod, aby sa za to od pacienta vyžadovali zvláštne úhrady. To by si mohol pacient vybrať, či priplatí za sterilizáciu kolienka, alebo pri zákroku bude použité kolienko nesterilné," povedala na vysvetlenie Jana Kubíková.
Nakazení pacienti
Krajská odborníčka pre epidemiológiu Miriam Ondicová povedala, že sterilizačný balíček je dôležitý aj preto, že v štúdii z roku 2007 sa cestou stomatologických výkonov nakazilo vírusovými hepatitídami 59 pacientov z celkového počtu 640 prípadov ochorení . Stomatologické výkony sú z hľadiska rizika prenosu vírusových hepatitíd na treťom mieste hneď za intavenóznymi narkomanmi a veľkými operačnými výkonmi. Nové povinné vybavenie by od 1.júla mali kontrolovať Úrady verejného zdravotníctva.
Ako reklamovať zákrok u zubára
Na zubný materiál sa vzťahuje záručná lehota do dvoch rokov. Zvyšok zákon neupravuje.
Ak nie ste s prácou vášho zubného lekára spokojný, môžete sa sťažovať. Po ošetrení máte nárok na reklamáciu všetkých výkonov.
1. Iná záruka platí pre úkony, iná na materiál
Podľa Občianskeho zákonníka sa uznáva reklamácia do dvoch rokov na materiál. Ostatné práce sa podľa vyjadrenia odboru zdravotnej starostlivosti ministerstva zdravotníctva posudzujú individuálne.
2. Bez dokladu to nepôjde
Veľa pacientov si od lekára doklad o zaplatení nezoberie alebo si ho neuložia. To sa im nemusí vyplatiť v prípade, ak sa chcú sťažovať. Doklad o zaplatení by mal byť súčasťou reklamácie.
3. Najskôr sa sťažujte u lekára
Sťažnosť na niektorý výkon alebo liečebný postup musíte najskôr tlmočiť ošetrujúcemu lekárovi. Môžete tak urobiť ústne, ale aj písomne. Ošetrujúci lekár posúdi, či je reklamácia oprávnená.
Ak vám reklamáciu neuzná, môžete sa so sťažnosťou ohľadom liečebného postupu obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Posudzovanie každého prípadu je individuálne.
Ak sa sťažujete na cenu výkonov, obráťte sa na odbor zdravotníctva príslušného samosprávneho kraja. Ten má na starosti aj cenníky výkonov zdravotnej starostlivosti, ktoré poskytuje zubný lekár v špecializovanej ambulancii. Môžete sa obrátiť aj na ministerstvo zdravotníctva. To však vašu sťažnosť na riešenie posunie na samosprávny kraj.
4. Kontrola musí byť rýchla
Kontrolu sťažnosti liečebného postupu môže vykonať len iný zubný lekár poverený Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Musí sa tak však stať v krátkom čase po poskytnutí zdravotnej starostlivosti, predovšetkým snímateľných a fixných náhrad.
Strava, chemické zloženie slín a nedodržiavanie ústnej hygieny môžu poškodiť zubnú náhradu, môže vypadnúť plomba. Takéto poškodenia nemusia byť zapríčinené nekvalitnou prácou zubného lekára.
5. Na čo máte nárok
Ak je sťažnosť opodstatnená, má pacient nárok na opravu alebo vrátenie peňazí.
Jarmila Horáková
Stála starostlivosť šetrí peniaze
Ak sa neliečite, lekár vás pri ďalšej preventívnej prehliadke môže odmietnuť.
Bez prehliadky zaplatíte všetko
Ak neabsolvujete povinnú preventívnu prehliadku v príslušnom kalendárnom roku, najviac to pocíti vaša peňaženka. Zo zákona si všetci platíme povinne zdravotné poistenie. Aby sme mohli využiť liečebný poriadok, musíme dodržiavať aj isté pravidlá. Medzi povinnosti pacienta patrí v každom kalendárnom roku absolvovať povinnú preventívnu prehliadku.
Ak ste minulý kalendárny rok neabsolvovali preventívnu prehliadku, tento rok si musíte hradiť všetky výkony v špecializovanej ambulancii zubného lekárstva sám.
Zdravotná poisťovňa vám nepreplatí u zubného lekára žiadne zdravotné výkony. Zaplatiť si musíte aj preventívnu prehliadku.
(or)
BRATISLAVA. Zubní lekári hovoria, že ak chce pacient naozaj za ošetrenie zubov ušetriť, mal by sa o ne starať priebežne. Že tomu tak nie je, najlepšie svedčia čísla o účasti pacientov na pravidelných preventívnych prehliadkach.
V minulom roku zdravotné prehliadky využilo 39 percent poistencov Union, vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a Spoločnej zdravotnej poisťovni to bolo 51,5 percenta. V každej poisťovni však zaznamenali oproti predchádzajúcemu roku mierny nárast. Práve vďaka prevencii pacient môže ušetriť najviac.
Na prevenciu sme si ešte nezvykli „Poistencom odporúčame, aby pravidelne absolvovali preventívnu prehliadku a dali si ošetriť všetko, čo lekár pri prehliadke diagnostikoval," hovorí hovorkyňa Union Judita Smatanová. V opačnom prípade im lekár môže odmietnuť urobiť preventívnu prehliadku na budúci rok, pretože nemá význam ju robiť každý rok bez snahy pacienta zlepšiť si svoje zdravie. Aj Radoslava Miklášová z Dôvery zdôrazňuje, že ľudia si ešte neprivykli na to, že bez povinných ročných preventívnych prehliadok si budú musieť sami uhradiť aj bežné ošetrenie zubného kazu.
Zadarmo nie je nič „Veľa ľudí sa nazdáva, že ak si platia zdravotné poistenie, majú nárok na bezplatné ošetrenie u stomatológa," hovorí prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič. „Zdravotné poisťovne síce uhrádzajú podľa zákona o Liečebnom poriadku za niektoré stomatologické úkony istú sumu, stomatológ má však právo k týmto platbám pýtať oficiálne doplatok," vysvetľuje Gašič.
Poisťovne hovoria, že existuje väčšinou v každej situácii viac riešení, ktoré môže lekár a aj súkromný ponúknuť pacientovi pri ošetrení zubov. Napríklad, poistenec si môže vybrať, či chce bielu výplň, alebo amalgámovú, korunku celokeramickú, kovokeramickú alebo špeciálnu živicu a podobne.
„Ak má poistenec akékoľvek pochybnosti o výške či opodstatnenosti platby u lekára môže požiadať zdravotnú poisťovňu o výpis z účtu poistenca. V ňom si tieto informácie môže overiť," hovorí Alena Michalicová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Vo výpise nájde zoznam výkonov, ktoré zubár urobil a čo si nechal uhradiť zo zdravotnej poisťovne.
Jarmila Horáková
Súhlas poisťovne treba mať vopred
Ako získať príspevok na úhradu ošetrenia u nezmluvného lekára.
Ak ste pacientom nezmluvného lekára, môžete svoju zdravotnú poisťovňu požiadať o finančný príspevok. Musíte tak urobiť písomne a žiadosť adresovať revíznemu lekárovi. Uvediete v nej, že žiadate povolenie na ošetrenie u nezmluvného lekára.
Poisťovňa pacientovi nemusí preplatiť plnú sumu, ale podiel na tomto ošetrení. Povedal to viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov Jozef Fábry. Poisťovňa však musí písomný súhlas udeliť vopred. Vtedy máte nárok na minimálnu spoluúčasť, ktorej hranicu stanovilo ministerstvo zdravotníctva.
Ak by ste ošetrenie u nezmluvného zubára podstúpili bez tohto predbežného súhlasu poisťovne, nebudete mať nárok na spolufinancovanie.
Jarmila Horáková
Mostíky treba časom v meniť
Máte v ústach už zopár rokov implantát alebo mostík? Váš stomatológ by vás pri preventívnej prehliadke mal informovať o jeho životnosti.
Pevné náhrady za zuby sa dávajú po osemnástom roku veku. Mnoho ľudí však vôbec netuší, že tieto náhrady nie sú na celý život. „O ich životnosti by mal pacienta informovať v rámci preventívnej prehliadky jeho stomatológ," hovorí viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov Jozef Fábry.
Lekár má pacientovi povedať o tom, keď je mostík na hranici životnosti a bude ho treba vymeniť. Všetko sa však odvíja od zubnej hygieny pacienta.
V odbornej literatúre sa hovorí, že životnosť mostíkov či implantátov je približne osem až dvanásť rokov. Poisťovne im dávajú menšiu životnosť. Mostík sa starnutím môže uvoľniť, lebo medzi ďasnom a korunkou vznikne voľný priestor. To je dôvod, prečo ho treba prerobiť. Stáva sa to najmä pri zadných zuboch.
„Pacienti ani netušia, čo všetko sa môže pod korunkou diať," vysvetľuje Fábry. Odhnitý koreň pritom môže spôsobovať mnohé vedľajšie účinky.
Jarmila Horáková