Bratislava 22. júna (TASR) - Problémy s únikom moču či stolice sú ešte aj dnes v spoločnosti tabuizované. Odborníci varujú, že za neskorú diagnostiku inkontinecie u mnohých pacientov môže najmä pocit hanby. Pritom najmenej štvrtina pacientov v ambulanciách slovenských lekárov trpí únikom moču a faktom ostáva, že mnohí z nich svoj problém neriešia.
"Inkontinencia moču je problémom z mnohých dôvodov. Prvý je najmä postoj spoločnosti k ochoreniu ako takému, pretože hovoríme, že niektoré diagnózy sú nabité negatívnym emočným nábojom. To znamená, že pacient sa hanbí za toto ochorenie, vyhýba sa spoločnosti pre ochorenie, hanbí sa navštíviť lekára," uviedol pre TASR praktický lekár Ján Gajdošík.
Práve ambulancia praktického lekára je pre pacienta miestom, kde sa so svojím problémom môže zdôveriť. "Napriek tomu nie je možné očakávať spontánnu aktivitu pacienta, preto je dôležité pátrať cielene po problémoch. Tu je dôležitá úloha sestry. Tá pod odporúčaním lekára môže pacientovi poskytnúť dotazník, ktorý je anonymný," dodal Gajdošík. Liečba inkontinencie si však vyžaduje komplexný prístup a v mnohých prípadoch súčinnosť viacerých odborníkov, ako je urológ, gynekológ či geriater.
Aj keď sa inkontinecia týka všetkých bez ohľadu na pohlavie a vek, najčastejšie je tento problém spájaný so staršou populáciou. S vyšším vekom sú spojené zmeny organizmu, zvyšuje sa výskyt urologických ťažkostí, pričom jednou z nich je práve samovoľný únik moču. Inkontinenciou trpí 25 percent starších ako 60 rokov a takmer 56 percent starších ako 80 rokov. Pri trende starnúcej populácie tak možno predpokladať aj stále zvyšujúci sa počet týchto pacientov a s tým spojené zvyšujúce sa výdavky vynakladané na zdravotnú starostlivosť o nich.
Únik moču predstavuje aj spoločenský, hygienický a ekonomický problém. Preto je dôležité tento problém podľa odborníkov riešiť, a to adekvátne. Vyhľadanie lekárskej pomoci je základným predpokladom úspechu. Aj keď týmto problémom pacient trpí, neznamená to, že sa má uzavrieť, ostávať doma, prerušiť kontakty s ľuďmi. Existuje množstvo hygienických zdravotníckych pomôcok, ktoré sú plne hradené poisťovňou.
Dôraz lekári kladú na režimové opatrenia, ako je napríklad optimalizácia pitného režimu, dostatočná fyzická aktivita, zabezpečenie dostupnosti toalety či zjednodušenie oblečenia. Pri liečbe pomáhajú aj behaviorálne techniky, ako zameranie sa na zlepšenie, obnovenie porušenej kontroly močenia zo strany centrálnej nervovej sústavy, tréning mechúra, močenie podľa rozvrhu či rehabilitácia.
Pomocnú ruku pacientom trpiacich únikom moču alebo stolice podáva aj občianske združenie InkoFórum. Aj tento rok sa zapája do celosvetovej kampane, ktorú organizuje Medzinárodná spoločnosť pre kontinenciu pod názvom Svetový týždeň kontinencie trvajúci od 21. do 27. júna. Jej cieľom je odtabuizovanie témy inkontinencie a aktivizácia záujmu ľudí o vlastné zdravie, vyhľadanie odbornej pomoci.