SME

Nenechajte si dovolenku pokaziť mykózou

O nepríjemných problémoch s ochorením, ako je mykóza, by vedelo rozprávať mnoho žien. Spôsobuje ho kvasinka Candida albicans a práve leto je obdobím, keď ste viac ohrozené. Nositeľmi infekcie môžu byť aj muži. Ťažkosti sa u nich prejaviť nemusia, niekedy

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

však môžu nakaziť partnerku.

K faktorom, ktoré podporujú vznik tohto ochorenia, patrí napríklad liečba antibiotikami, užívanie hormonálnej antikoncepcie a mykózy sa častejšie vyskytujú žien s cukrovkou. K rizikovým a podporujúcim faktorom sa radí aj stres, psychické problémy, ale napríklad aj nadmerná konzumácia sladkostí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kandidóza je relatívne neškodné ochorenie, nenastáva pri ňom zápal maternice, vaječníkov. Je však subjektívne veľmi nepríjemne, ženy ho ťažko znášajú najmä v letných mesiacoch. Opakovaná infekcia kandidózou môže znížiť vaginálnu slizničnú imunitu a porušiť základný bakteriálny ekosystém vagíny," upozorňuje gynekológ MUDr. Peter Hrabčák z Nemocnice s poliklinikou MEDISSIMO.

SkryťVypnúť reklamu

Vaginálnu mykózu (kandidózu) spôsobujú kvasinky Candida albicans. Sú prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry, avšak za určitých okolností môže dochádzať k ich premnoženiu, naruší sa rovnováha pošvového prostredia a dôsledkom je nepríjemné ochorenie.

Ako upresňuje MUDr. Hrabčák, „vaginálnu mykózu dostane aspoň raz v živote 75 % žien. Vždy je spôsobená aj určitou imunologickou poruchou. Candida albicans, pôvodca mykózy, sa prirodzene vyskytuje v našom genitálnom aj tráviacom trakte. Jej typickým znakom je tvarohovitý biely výtok, svrbenie na vonkajších genitáliách aj vo vagíne. Viac sa aktivuje pri väčšej konzumácii sladkostí, pri liečbe antibiotikami, nepriedušnom oblečení, čiastočne aj pri užívaní antikoncepcie (zvyšuje sa s nárastom hladiny estrogénov v tele), v malom percente prípadov je prenosná aj pohlavným stykom. K výskytu mykózy prispieva aj plávanie v chlórovaných bazénoch, horúce sedacie kúpele, dlhodobé nosenie vlhkých plaviek."

SkryťVypnúť reklamu

Aby ste nenapomáhali vzniku týchto zdravotných problémov, mali by ste sa vyvarovať príliš prehnanej hygieny - používania parfumovaných mydiel, parfumovaného toaletného papiera či vložiek. Na intímnu hygienu sú vhodné špeciálne prípravky, ktoré pomáhajú predchádzať vaginálnym infekciám. Optimálna je napríklad Gyntima Intímna umývacia pena alebo Intímny umývací gél. Tieto prípravky sú vďaka obsahu prírodných látok šetrné a zároveň účinné, majú antimykotické, antibakteriálne, protizápalové a aj hydratačné účinky. Tieto účinky možno umocniť aj používaním vaginálnych čípkov.

Po kúpeli je vhodné si pokožku v oblasti intímnych partií dôkladne vysušiť, dôležitá je, samozrejme, aj hygiena pri pohlavnom styku. Nezabúdajte na výber vhodnej bielizne, problémy s mykózami môže podmieňovať aj nosenie príliš tesného oblečenia alebo oblečenia z nevhodných materiálov.

SkryťVypnúť reklamu

„Na Slovensku už sú k dispozícii voľnopredajné antimykotiká vo forme vaginálnych tabletiek alebo krému, v zahraničí je spektrum voľnopredajných antimykotík ešte väčšie. Keď sa u ženy rozvinie mykóza, antimykotiká je vhodné doplniť prípravkami, ktoré obsahujú laktobacilus acidophilus," hovorí MUDr. Peter Hrabčák.

Na čo by ste nemali zabudnúť

Mykóza je obávaný zdravotný problém a môže vám znepríjemniť aj dovolenkové radovánky. Najmä exotické tropické krajiny, kde sú náročné klimatické, hygienické či výživové podmienky, predstavujú zvýšené riziko pre vznik týchto zdravotných problémov. Preto sa pred odchodom radšej poraďte so svojím gynekológom a nezabudnite si do dovolenkovej batožiny pribaliť dostatok účinných prípravkov, ktoré vám poslúžia jednak na prevenciu, a v kritickej situácii vám prípadné ochorenie pomôžu zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

„Preventívne si na dovolenku zabaľte voľnopredajné tabletky, čípky alebo výplachy s obsahom čajovníkoveho oleja alebo aloe. Na základe mojich skúseností majú harmanček a harmančekové kúpele či výplachy nežiaduci „osladzujúci" účinok, na liečbu mykózy je teda harmanček nevhodný. Najvhodnejšie sú výplachy, ktoré kúpite voľne v lekárni. V núdzi či krízovej situácii môžete aplikovať na tampón biely jogurt so živou mikroflórou. Na kúpanie v jazerách a chlórovaných vodách je vhodné zobrať si so sebou špeciálne vaginálne tampóny, ktoré sú určené presne na to, aby zabránili prieniku chemicky či chlórom upravenej vody do vagíny. Tieto tampóny dostanete v lekárni, v núdzovom prípade si ich môžete pripraviť aj svojpomocne. Menštruačný tampón nechajte jemne nasiaknuť olivovým olejom a zaveďte ho do vagíny. Keď vaginálna sliznica nepríde do styku s chemicky a chlórom upravovanou vodou, nemusí sa aktivovať kandidóza alebo mykóza, ktorá žije v našom organizme.

SkryťVypnúť reklamu

Ak žena dostane kandidózu, je vhodné, aby sa preliečila spomínanými voľnopredajnými prípravkami. V prípade, že sa stav nezlepší do týždňa, mala by vyhľadať gynekológa. V niektorých prípadoch sa k nej môžu pridružiť aj ďalšie bakteriálne infekcie, preto je dôležité, aby pri neustupujúcej mykóze spravil gynekológ kultivačný dôkaz aeróbnej, anaeróbnej bakteriálnej infekcie, chlamýdií či ureaplaziem. Do batožiny pribaľte: voľnopredajné antimykotiká, dezinfekčné roztoky, ktorými sa dá vyplachovať pošva, avšak kúpené v lekárni. Tiež vaginálne tampóny na plávanie. Ak si môžete vybrať medzi morom a bazénmi, plávajte radšej v morskej vode," odporúča gynekológ MUDr. Peter Hrabčák.

Zapojte sa do súťaže

pena01.jpgAk chcete, môžete sa zapojiť do našej súťaže a traja z vás môžu vyhrať balíček s prípravkami určenými pre intímnu hygienu ženy - Gyntima Intímna umývacia pena, Gyntima Intímny umývací gél a Gyntima Vaginálne čípky. Vďaka svojmu optimálnemu zloženiu a obsahu prírodných látok majú tieto prípravky antibakteriálne, antimykotické, protizápalové a aj hydratačné účinky. Pomáhajú udržiavať priaznivé pH pošvového prostredia a predchádzať vaginálnym infekciám.

SkryťVypnúť reklamu

Súťaž trvá do 30. júna do 15.00 hod. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, stačí uviesť správnu odpoveď na súťažnú otázku, ktorú spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 317
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 098
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 454
  4. Ísť do kúpeľov je IN 4 791
  5. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 4 707
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 607
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 571
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 566
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu