Atlanta 15. mája (TASR) - Za 50 rokov sa v USA zdvojnásobí počet ľudí trpiacich na rakovinu, uviedla americká spoločnosť pre výskum rakoviny American Cancer Society.
Podľa výsledkov výročnej štúdie, ktoré spoločnosť zverejnila v utorok, vyplýva, že v roku 2050 bude trpieť na rakovinu až 2,6 milióna oproti doterajším 1,3 milióna ľudí. Hlavným dôvodom tohto nárastu je pritom výrazné zvýšenie sa populácie seniorov. Práve medzi nimi je totiž najviac ľudí s rakovinovým ochorením: už teraz pripadá 60 percent všetkých prípadov rakoviny na osoby nad 65 rokov. Priemerný vek je pri diagnostikovaní rakoviny 68 rokov.
Pozitívnou správou je, že percento prípadov úmrtia v dôsledku rakoviny sa od roku 1990 postupne znižuje a od roku 1993 je to stabilne o jedno percento.
Najnebezpečnejšou formou rakoviny zostáva rakovina pľúc, na ktorú len v USA trpí približne jedna tretina všetkých mužských obetí tejto zákernej choroby. Postupne však touto formou rakoviny začínajú čoraz viac trpieť aj ženy, čo súvisí s modernými trendmi a popularitou fajčenia u žien. Medzi štyri najčastejšie sa vyskytujúce sa formy rakoviny patrí rakovina pľúc, čriev, prsníka a prostaty. V USA im padlo za obeť 53 percent pacientov chorých na rakovinu.
Vo výsledkoch výročnej správy sa tiež uvádza, že pokiaľ u mužov sa percento výskytu rakoviny stabilizovalo, u žien narástlo.
1 3 mic juh