Bratislava 15. mája (TASR) - Závislosť od nikotínu označila primárka Národného ústavu tuberkulóznych a respiračných chorôb z Podunajských Biskupíc Marta Hájková za podobnú ako od heroínu.
Prestať fajčiť by chcelo až 80 percent fajčiarov, 23 percent z nich sa o to pokúšalo. V priemere sa podarí prestať fajčiť len trom až päť percentám závislých. Podľa nej závislosť od nikotínu, ktorú verejnosť často vníma ako zlozvyk, je z medicínskeho hľadiska definovaná ako ochorenie.
Pacientov k nej do poradne, ktorí sa chcú liečiť od uvedenej závislosti, privedie zväčša tlak rodiny a ich vnútorný pocit, že to už vlastnou vôľou nedokážu. Na tlačovej konferencii M. Hájková spomenula, že najväčšou motiváciou aby závislý od nikotínu prestal fajčiť, je vlastné zdravie alebo zdravie jeho detí. Ďalej je to aj psychický tlak zamestnancov. Tí, s poznámkami napríklad na fajčiaceho šéfa o jeho slabošstve, keď si sám nevie rozkázať prestať s fajčením, privedú osobu do stresu, depresie a napokon do poradne pre liečbu závislosti. Pacientov Hájková lieči po dobrovoľnej dohode s nimi. Úspechy má aj s farmakologickou liečbou, pri ktorej využíva účinnú látku bupropion.
Úspešnosť pri liečbe závislosti od nikotínu náplasťami je asi 10 percentná, žuvačkami 15 percentná a bupropionom až 35 percentná.
*za rč