Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú na mnohé riziká v spojitosti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ktoré vám hrozia v prípade, že sa stávate motorizovaným účastníkom cestnej premávky. Určite sú mnohým známe okolnosti, keď sediac za volantom riešite naraz viacero kritických situácií. Telefonát s podráždeným šéfom vystrieda telefonát s ešte podráždenejšou manželkou, ledva stihnete pribrzdiť, keď do vozovky vstúpi nepozorná dôchodkyňa na mieste, kde by ste to najmenej čakali, pretože prechod pre chodcov aj so svetelnou signalizáciou je o niekoľko desiatok metrov ďalej, vzápätí vás suverén v teréniaku takmer vytlačí z cesty, z ktorej vlastne ani niet kam vytlačiť a k tomu všetkému ste unavený, lebo ste sa nevyspali, keďže vášmu drobcovi lezú zúbky...
Skrátka, v relatívne krátkom časovom úseku sa nakumuluje toľko stresových rizikových faktorov v takej intenzite, že okrem potenciálnej hrozby dopravnej nehody vzniká aj ideálna živná pôda pre vznik závažného kardiovaskulárneho problému.
Odborníci zdôrazňujú, že kombinácia stresu a pracovných problémov za volantom dokáže zdravého človeka premeniť na chorého. Upozorňujú na kardiovaskulárne riziko, ktoré niekoľkonásobne narastá pod vplyvom súčinnosti faktorov, ako je vyčerpanie a stres a prejavuje sa aj výrazným zvýšením krvného tlaku.
Pozor na energetické nápoje
Lekári varujú, že ak si za volant sadáte ako relatívne zdravý človek a máte napríklad mierne zvýšený tlak krvi, tak pod vplyvom súčinnosti rizikových faktorov, ako je nedostatok spánku a povedzme pracovný stres, sa váš profil, hoci máte napríklad tridsať rokov, rýchlo mení na profil staršieho chorého muža. Napríklad už kombinácia takých činností, ako je telefonovanie za volantom a nutnosť zvládať dajme tomu nebezpečenstvo šmyku na mokrej vozovke môže mať na svedomí vzostup srdcových frekvencií.
Odborníci varujú aj pred nebezpečenstvom, ktoré hrozí, ak si za volant sadnete príliš skoro ráno, pričom ste sa nenaraňajkovali a namiesto raňajok ste si dopriali energetický nápoj. V takom prípade sa vám môže pomerne dramaticky zvýšiť počet tepových frekvencií za minútu - nezriedka je to aj viac ako 160 úderov. Riziko kardiovaskulárnych príhod je podľa odborníkov všeobecne najvyššie medzi štvrtou a šiestou hodinou ráno, keď telo štartuje. Dalo by sa to prirovnať k motoru auta - ak je studený, tiež nemôžete chcieť aby okamžite bežal na plný výkon.
V takých to situáciách by podľa kardiológov mali byť zvlášť opatrní ľudia s vysokým tlakom krvi, a ak je to nevyhnutné, tak by mali užívanie liekov prispôsobiť šoférovaniu. Zvýšené riziko hrozí, ak si napríklad pacient užívajúci lieky okolo ôsmej ráno sadne za volant o šiestej. A riziko je ešte intenzívnejšie, ak na prázdny žalúdok vypije energetický nápoj. Takáto kombinácia je záťažou pre srdce a únava sa neodstráni, iba sa prekryje. Nie sú to bohvieaké podmienky ani pre mladého a zdravého človeka, nieto ešte v prípade staršieho, prípadne aj chorého šoféra. Odborníci upozorňujú, že profil krvného tlaku a tepovej frekvencie u zdravého človeka sa pod vplyvom jazdy a stresu mení na profil „kardiaka". Preto by sme sa mali usilovať jazdiť nie nalačno a príliš skoro ráno, a mali by sme byť v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. Telefonovanie a riešenie problémov za volantom je rozhodne lepšie si v tej chvíli odpustiť, aby sme nielen neohrozovali vlastné zdravie, ale neboli hrozbou aj pre iných účastníkov cestnej premávky.