Nepodceňujte riziká úrazov a ochorení, a aby ste vedeli prípadne zvládnuť aj takéto situácie, nezabudnite na cestovnú lekárničku.
Ak sa chystáte za exotikou, musíte v dostatočnom časovom predstihu absolvovať povinné očkovanie. Nezabúdajte však, že tým sa obozretnosť nekončí a hrozia aj iné riziká. Zvlášť obozretný treba byť napríklad pri návšteve Egypta alebo ázijských krajín. Avšak riziká rôznych nákaz netreba podceňovať ani pri návšteve oveľa „bezpečnejších" destinácií.
Okrem toho, že by ste ani počas chvíľ oddychu nemali zabúdať na možné zdravotné riziká, nemala by vo vašej dovolenkovej batožine chýbať lekárnička.
Čo patrí do dovolenkovej lekárničky
1. Základné vybavenie Pozor na teplo Všetky potrebné lieky a liečivá by ste mali mať uložené vo vodotesnej škatuli, mali by byť chránené pred priamym slnečným svetlom a teplom, najlepšie v originálnych obaloch aj s príbalovým letákom. Na dovolenku si zoberte také liečivá a prípravky, ktoré netreba skladovať v chladničke.
Základným vybavením cestovnej lekárničky sú predmety prvej pomoci ako prostriedok na dezinfikovanie rán, teplomer, náplasti, sterilné obväzy, sterilné očné vankúšiky, ktoré chránia poranené oko, či elastické obväzy, ktoré môžete použiť na spevnenie poraneného kĺbu. K ďalším užitočným pomôckam patria napríklad rukavice na jednorazové použitie, spinky na obväzy či zatváracie špendlíky, gázové štvorce, ktoré môžete použiť na prekrytie rany alebo očistenie okolia rany, nožnice a pinzety. Lekárničku si môžete doplniť ďalšími liečivami a prípravkami, ktoré vám pomôžu pri niektorých zdravotných ťažkostiach.
V prvom rade, samozrejme, nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate.
2. Bolesť a horúčka Okrem účinného lieku na znižovanie horúčky by vo vašej lekárničke nemal chýbať ani liek proti bolesti. Bolesti hlavy, zubov či svalov si nevyberajú a môžu vás prekvapiť hoci aj na dovolenke. Každý druh bolesti je špecifický a má iné príčiny, takže špecifický je aj spôsob odstránenia bolesti.
Ak vás napríklad trápia menštruačné bolesti, môže vám pomôcť akupresúrna masáž či termofor. Bolesť zubov môže zasa utlmiť výplach ústnej dutiny vývarom zo šalvie alebo studený obklad. Bolesť pomáha odstrániť masáž, v počiatku aj studený obklad a najmä dostatok spánku. Ak sa však potrebujete rýchlo a efektívne zbaviť trápenia, pomôžu vám lieky proti bolesti, ktoré tlmia nielen bolesť, ale aj horúčku. Niektoré sú vo forme kapsúl a účinná látka je v nich už v rozpustenej forme, čím sa urýchľuje a uľahčuje jej vstrebávanie, a tak sa zrýchľuje aj nástup účinku.
3. Drobné poranenia a odreniny K dovolenke patrí aj šantenie a rôzne fyzické aktivity, ktoré sa často nezaobídu bez drobných poranení a odrenín. V takom prípade nezabudnite ranku najskôr poriadne vyčistiť od rôznych cudzích predmetov, piesku, kamienkov, omyť vlažnou vodou a následne vydezinfikovať vhodným prípravkom. Najlepšie je, ak je dezinfekčný prípravok bez zápachu a neštípe. Prelepenie rany náplasťou sa odporúča vtedy, ak hrozí riziko zanesenia infekcie, prípadne ak máte zranenie na namáhanom mieste. V prípade menších poranení vám účinne pomôžu dezinfekčné prostriedky. Niektoré sú v podobe spreja, takže ich aplikácia je jednoduchá a zmestia sa do kabelky či plážovej tašky. Výhodou je aj to, že pomocou dezinfekčného spreja dosiahnete nielen okamžitú dezinfekciu, ale vyplaví z rany aj prípadné nečistoty či drobné úlomky.
4. Hygiena rúk Mnohé ochorenia - najmä hnačky a črevné problémy, majú pôvod v nedostatočnej hygiene. A na verejných miestach nás ohrozuje veľké množstvo baktérií, ktoré si odnášame na rukách. Vedci dokázali, že len na jednom prste ruky máme okolo 12 000 baktérií. Ak ich chceme udržať pod kontrolou a neohroziť svoje zdravie prenosom baktérií do tráviaceho traktu, treba dbať na zvýšenú hygienu a dôkladne si umývať ruky vhodným prostriedkom. Nielen doma, ale aj na dovolenke oceníte antibakteriálne mydlo. Pomocou takýchto špeciálnych mydiel, môžu byť aj v tekutej forme, dokážete zlikvidovať až 99,9 percent všetkých baktérií vrátane vírusov chrípky a nachladnutia, ako aj ďalších nebezpečných mikroorganizmov. Nezabúdajte po umytí na dôkladné osušenie rúk - vlhké prostredie na koži medzi prstami a na dlaniach poskytuje vhodné podmienky pre šírenie baktérií.
5. Cestovateľská hnačka V zahraničí, najmä v exotickejších krajinách číhajú rôzne infekcie, ktoré sa prenášajú potravinami alebo infikovanou vodou. Takáto nákaza sa prejaví nepríjemným zdravotným problémom - hnačkou. Ľahší priebeh hnačiek môžete liečiť pomocou adsorbencií, látok, ktoré viažu plynné aj pevné látky. Je to napríklad živočíšne uhlie a lieky s obsahom liečiva diosmektit, ktoré nahrádzajú uhlie.
Pri hnačke treba v dôsledku dehydratácie dbať aj na dostatočný prísun tekutín. V lekárničke by vám nemal chýbať ani účinný liek na infekčnú, takzvanú cestovateľskú hnačku, v ponuke lekární sú lieky špeciálne určené práve na tento druh hnačiek. Obsahujú účinné látky likvidujúce nebezpečné baktérie, ktoré vás ohrozujú práve v krajinách ako Egypt či Tunisko. Takéto lieky hnačku nielen zastavia, ale aj vyliečia.
Ak sa chystáte do absolútnej exotiky, mali by ste si do lekárničky pribaliť aj tablety ne dezinfekciu vody. V prípade, že tablety nemáte, na pitie a hygienu používajte iba prevarenú vodu.
6. Opuchy nôh Pri dlhom cestovaní v aute alebo lietadle vás ohrozuje takzvaný economy class syndrome. Ak dlhší čas sedíte bez možnosti hýbať končatinami, spomaľuje sa tok krvi a hrozí riziko vzniku žilovej trombózy dolných končatín. Preto nezabúdajte na prestávky, počas ktorých sa poprechádzajte a zacvičte si. Pomôžu aj kompresívne podkolienky.
Žilová trombóza najčastejšie vzniká na žilách predkolenia a v hlbokom žilovom systéme sa utvorí zrazenia, ktorá žilu upchá. Tým sa spomaľuje prietok krvi a vznikajú opuchy. Príčiny sú rôzne a ochoreniu treba predchádzať nielen na dovolenke, napríklad dostatkom fyzickej aktivity. Rizikovým faktorom môže byť napríklad aj tesné oblečenie. Takisto prílišné prehriatie na slnku žilovému systému neosoží.
Na úľavu od bolesti, opuchov, kŕčov pomôžu prípravky na posilňovanie cievnych stien vo forme tabliet, ale aj gélov. Niektoré obsahujú prírodné výťažky. Posilňujú a stabilizujú cievne steny, zlepšujú prekrvovanie a okysličenie a znižujú tvorbu opuchov.
7. Kašeľ Kombinácia letnej dovolenky, prechladnutia a kašľa by na prvý pohľad mohla vyzerať ako nereálna, ale nie je to celkom pravda. Vírusy spôsobujúce prechladnutie sa šíria kvapôčkovou infekciou, dbajte preto na zvýšenú hygienu. Prechladnutie i kašeľ vás môžu postihnúť aj na letnej dovolenke, takže nie je na škodu mať so sebou účinný prípravok.
Vhodný je taký, ktorý pomáha uvoľňovať hlien, podporuje vykašliavanie a je účinný aj pri dráždivom kašli. V lekárni nájdete prípravky, ktoré majú čistú prírodnú formu, sú vhodné aj pre alergikov a diabetikov a majú aj antivírusový, antibakteriálny a antimykotický účinok.
8. Mykózy a vaginálne infekcie Ženy by určite nemali zabudnúť na prvú pomoc pri riešení nepríjemných zdravotných problémov, ako sú vaginálne infekcie a mykózy. V prípade týchto ochorení je veľmi dôležitá prevencia, v prípade, že vás ochorenie postihne, treba zabrániť ďalšiemu šíreniu kvasiniek a vyhnúť sa tak komplikovanej liečbe. Ako prevenciu môžete používať vaginálne čapíky a probiotiká, ktoré udržiavajú v pošve prirodzenú rovnováhu. Súčasťou vhodnej prevencie je aj správna hygiena, nezabudnite na špeciálnu intímnu penu alebo gél, ktoré sú k jemnej sliznici pošvy šetrné a pomáhajú udržiavať rovnováhu.
Kvalitné antimykotické prípravky obsahujú aj dezinfekčné zložky, fungujú protizápalovo a upokojujú aj pálenie a svrbenie. Určite by ste sa, najmä v prípade náchylnosti k mykotickým ochoreniam, mali vyvarovať prehnane dôkladnej hygieny, ktorá narúša prirodzené slizničné prostredie pošvy, nevhodné je používanie farbeného a parfumovaného toaletného papiera či vložiek a vyhýbať sa treba aj noseniu nevhodnej bielizne.
9. Spálenie pokožky Napriek častým varovaniam lekárov stále mnohí podceňujú silu slnečných lúčov. Základom je neopaľovať sa medzi jedenástou až pätnástou hodinou. Pred tým, ako idete na slnko, zároveň treba pokožku dostatočne dopredu ošetriť prípravkami na opaľovanie s vysokým faktorom. Nanášanie prípravku pravidelne opakujte a nezabúdajte, že slnko opaľuje aj v tieni i pod mrakom. Nezabudnite si dôkladne natrieť ochranným prípravkom (najlepšie s najvyšším faktorom) aj znamienka. V prípade, že sa vám predsa len podarilo spáliť si kožu, dôkladne ju treba hydratovať a ošetriť vhodným prípravkom, účinný je napríklad gél s účinnou látkou dexpanthenolom. Prináša úľavu, upokojuje, chladí a urýchľuje obnovu poškodených tkanív.
Namiesto štamperlíka probiotiká
Konzumácia hoci malého množstva alkoholu ako prevencia proti tráviacim infekciám na dovolenke je skôr povera ako skutočná pomoc.
Mnohí si do dovolenkovej batožiny pribalia aj alkohol v dobrej viere, že v malých dávkach pomáha pri žalúdočných ťažkostiach či ako prevencia v krajinách s nedostatočnou hygienou, kde je vysoké riziko rôznych črevných infekcií.
„Konzumáciu alkoholu ako prevenciu proti tráviacim infekciám by som považovala skôr za poveru či mýtus," komentuje tento zvyk lekárka Eva Smišková. „Dopomôže síce k dobrej nálade, ale od jeho ochrany pred infekciou si veľa nesľubujem," hovorí.
Namiesto alkoholu odporúča radšej dať prednosť užívaniu probiotík aspoň mesiac pred vycestovaním. Aby flóra, ktorá sa vytvorí v črevách, bola čo najodolnejšia a aby organizmus zvládol temer istú infekciu s čo najmenšími stratami. „A, samozrejme, odporúčam dodržiavanie čo najprísnejšieho hygienického štandardu - piť balenú vodu, jesť olúpané ovocie a dostatočne tepelne spracovanú stravu," dodáva.
(mv)