Správnu zostavu nápojov v lete tvoria pramenité a minerálne vody a 100-percentné džúsy, ktoré ste si rozriedili.
BRATISLAVA. Čokoľvek robiť v horúčavách bez pravidelného príjmu tekutín je hazard. Riskujete kolaps v dôsledku zníženia tlaku, ale aj problémy s vylučovaním škodlivých látok z tela.
„Ak zabudnete piť, telo je nútené pracovať v núdzovom režime," vysvetľuje na portáli Primar.sme.sk farmaceutka Monika Hollósy. Takýto núdzový režim tela môže vyvolať závraty, bolesti hlavy, búšenia srdca, hukot v ušiach až odpadnutie. Ak sa k teplu ešte pridá stres, napríklad v práci, môže nedostatok tekutín spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. A so všetkým je spojená nechuť pracovať.
V teple by sme pritom nemali prijímať veľmi vychladené nápoje. Podľa odborníkov najlepšie osviežia vlažné tekutiny, ktoré telom prechádzajú postupne. Platí to aj naopak - pitie horúceho čaju, kávy alebo konzumácie horúcich polievok vyvolávajú ešte väčší pocit zahriatia.
Limonády smäd neuhasia
Piť sladené nápoje ako Kofolu či Sprite je chutné, ale neefektívne v boji so smädom. Sladké nápoje pocit smädu prehlbujú. „Pri častej konzumácií sú jednou z príčin vzniku obezity, cukrovky a ďalších závažných ochorení," hovorí docentka Jana Jurkovičová z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Odborníci často odporúčajú piť obyčajnú vodu. „Najvhodnejšie by bolo vodu z vodovodu prefiltrovať pomocou špeciálneho filtra," odporúča Hollósy. Filtre, aj keď sú dnes dostupnejšie, však nemá každá domácnosť. „Preto je dobré nápoje často striedať, nepiť len neprefiltrovanú vodu, ale aj iné vhodné a zdravé nápoje," odporúča farmaceutka.
Ponuka nápojov v obchodoch je široká. Tú správnu zostavu podľa Jurkovičovej môžu tvoriť minerálne a pramenité vody, prípadne 100-percentné džúsy riedené vodou.
Rozhoduje prostredie aj čas
Čím namáhavejšiu činnosť vykonávate, tým vyššia je aj potreba príjmu tekutín. Rovnako zaváži aj prostredie. Ak celý deň strávite za počítačom v klimatizovanej miestnosti, potrebujete menej tekutín, ako robotník pracujúci celý deň na slnku.
„V priemerne by mal človek vypiť až dva a pol litra tekutín. Pri zvýšených vonkajších teplotách to môže byť až tri a pol litra," vysvetľuje Jurkovičová.
Do pitného režimu sa pritom započítavajú aj polievky, mliečne nápoje, ovocie a ďalšie potraviny s obsahom vody. „Aby bol organizmus hydratovaný efektívne, je správne prijímať menšie objemy vhodných tekutín v častejších intervaloch, ešte pred tým, než človek pocíti smäd," vraví Jurikovičová.
Odborníci sa zhodujú, že najviac tekutín by sme mali vypiť ráno a v dopoludňajších hodinách. Večer by sme už mali pitie obmedzovať. Podľa Hollósy nie je dobré vypiť väčšie množstvo tekutín naraz, prípadne jedlá zapíjať. „Riedi tráviace šťavy a enzýmy, splachuje časť potravy zo žalúdka do čreva skôr, než bola dostatočne natrávená," vysvetľuje farmaceutka.
Dôležitejšie než chémia
Vypiť si na obede trojdecové pivo či dať si poobede energetický nápoj je obľúbeným zvykom zamestnancov. K tomu sa pridáva niekoľkokrát denne káva alebo silný čaj. Všetky nápoje síce obsahujú vodu, podľa lekárov však môžu viac uškodiť, ako pomôcť.
„Majú v sebe veľa škodlivej chémie, farbív a umelých konzervačných látok, aróm, sladidiel a podobne," vyratúva Hollósy. Konzumácie tejto chémie nie je problém, pretože telo si s ňou poradí. Aby tieto látky mohlo telo odstrániť, potrebuje vodu, upozorňuje farmaceutka.
Jurkovičová pripomína, že alkoholické a kofeínové nápoje majú silný močopudný účinok. Môže sa vám stať, že to, čo vypijete, o hodinku odíde z tela. „Preto bývame často smädní, napriek tomu, že sme niekoľko hodín predtým vypili liter koly či piva," vraví Hollósy. Práve z tohto dôvodu dostanete v kaviarni ku káve aj pohár pramenitej vody.
Čo najlepšie uhasí smäd?
Kliknite - obrázok zväčšíte
Voda ako z lesnej studničky
Voda môže chutiť lepšie, ak prejde filtračnou kanvicou.
BRATISLAVA. Aby voda bez ujmy prežila dopravu k vám domov často starými potrubiami a vodovodnými rozvodmi, musí byť chemicky ošetrená tak, aby sa v nej nemnožili baktérie. To znamená že vo vode sa v malom množstve nachádzajú látky, ktoré v čerstvej pramenitej vode nenájdete. Na chuti sa môže prejaviť prítomnosť chlóru, niektoré „aromatické" látky sa uvoľnia do vody z porušeného potrubia a jeho usadenín. Svojou prítomnosťou neškodia - voda však môže chutiť lepšie, ak prejde filtračnou kanvicou.
Najdôležitejšou zložkou jej filtra je aktívne uhlie. Jeho úlohou je zbaviť vodu príchutí a zápachov, a súčasne prerušiť väzby chlóru na vodu. Voda si zachová svoje minerály, tvrdosť a všetky vlastnosti. Výrobcovia filtrov však zachádzajú ďalej a pridávajú do filtrov rôzne prímesi, ktoré zbavia vodu prechodovej tvrdosti (práve tá je príčinou povlaku na čaji), alebo dokážu zbaviť vodu pesticídov či ťažkých kovov. K niektorým druhom kanvíc je možné použiť iba jeden druh filtra, iné ponúkajú alternatívy. Cena filtrov na pitnú vodu sa pohybuje od 20 eur vyššie.
Milan Gigel
Na nápoje na pracovisku nemá nárok každý
Zamestnávateľ má určité povinnosti, aj keď je horúco. Hovorí o nich vyhláška.
Kedy vám musia dať nápoje na pracovisku Ak je v tieni viac ako 30 stupňov Celzia a vy musíte pracovať vonku dlhšie ako štyri hodiny, či vám musí dať nápoj aj v budove, to záleží na množstve faktorov. Vyhláška o ochrane zdravia pred záťažou teplom odkazuje na zložitý prepočet množstva vody vylúčenej z organizmu potením a dýchaním a akumulovaného tepla v organizme. v sporných prípadoch sa zamestnanci môžu obrátiť na inšpektorát práce alebo úrad verejného zdravotníctva.
BRATISLAVA. Ak je v tieni viac ako 30 stupňov Celzia a vy musíte pracovať vonku dlhšie ako štyri hodiny, zamestnávateľ vám musí poskytnúť aj nápoje. Táto povinnosť mu vyplýva z vyhlášky o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom. Vyhláška hovorí, že zamestnávateľ poskytne nápoje „pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku počas mimoriadne teplých dní". Dlhodobá práca je dlhšia ako štyri hodiny a mimoriadne teplý je deň, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni prevýši 30 stupňov Celzia.
Rozhoduje vzorec
Na nápoje má zamestnanec nárok aj za predpokladu, že pracuje v budove a budú prekročené smerné hodnoty dlhodobo a krátkodobo únosnej záťaže teplom. Ide však o pomerne zložitý prepočet množstva vody vylúčenej z organizmu potením a dýchaním a akumulovaného tepla v organizme.
Vyhláška určuje optimálnu i prípustnú teplotu na pracovisku a na základe rôznych fyzikálnych veličín definuje únosné mikroklimatické podmienky.
Napríklad pre administratívne práce a písanie na počítači je optimálna teplota od 23 do 27 stupňov Celzia. Prípustná je 20 až 28 stupňov. Pre montáž vozidiel, prácu s motykou, omietanie, ukladanie tehál či čistenie okien je zasa optimálnych 17 až 21 stupňov, pripúšťa sa od 12 do 25 stupňov.
Čítajte kolektívnu zmluvu
Posunúť začiatok pracovnej zmeny, predĺžiť prestávku či umožniť ju častejšie zamestnávateľ musí, len ak sa k tomu zaviazal v kolektívnej zmluve.
Prípadná úprava režimu práce a oddychu najmä pri prácach s nadmernou fyzickou záťažou a pri prácach na vonkajších pracoviskách má byť riešená dohodou medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov.
Horúčava zaťažuje organizmus. Úrad verejného zdravotníctva odporúča pitný režim, „ľahšiu" stravu, svetlý pracovný odev z prírodných materiálov, tienenie a vetranie. Nedodržanie týchto odporúčaní môže viesť k poklesu výkonnosti a zdravotným problémom.
Jozef Čavojec