a kriticky chorých pacientov, pokroky v liečbe onkologických ochorení a iné faktory charakteristické pre modernú medicínu vedú k zvýšenému počtu hospitalizovaných rizikových pacientov, u ktorých je pravdepodobnosť vzniku nozokomiálnej nákazy vyššia a jej prognóza závažnejšia.
"Nemocničné nákazy ohrozujú zdravie a životy pacientov, a súčasne vyžadujú značné investície do ich liečby. Ušetrené finančné prostriedky by pritom bolo možné použiť oveľa zmysluplnejším spôsobom," informoval TASR prezident Spoločnosti prevencie nozokomiálnych nákaz (SPNN) Rastislav Maďar. Nedostatočná prevencia nemocničných nákaz je tak podľa jeho slov plytvaním. Objasnil, že nepriaznivá situácia je hlavne v tých zdravotníckych zariadeniach, ktoré tieto nákazy nesledujú, nehlásia a neanalyzujú ich príčiny. "Sme svedkami toho, že zatiaľ čo najšpičkovejšie nemocnice na svete hlásia výskyt nemocničných infekcií u piatich až ôsmich hospitalizovaných pacientov, čo je považované za reálne dosiahnuteľné minimum, niektoré slovenské nemocnice vykazujú menej ako 0,4 percenta."
Vyšší výskyt nozokomiálnych nákaz sa zisťuje na invazívnych pracoviskách (Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, chirurgia, traumatológia, urológia, dialýza a iné) a na oddeleniach s väčším počtom pacientov s poruchou imunity. V závislosti od druhu oddelenia sa líši aj prevažujúci druh nozokomiálnych infekcií, napríklad ranové na chirurgických pracoviskách, močové na urológii a geriatrii.
"Úplná eliminácia nozokomiálnych nákaz nie je možná, pretože vzhľadom na komplexnosť tejto problematiky všetky nozokomiálne nákazy nie sú preventabilné. Falošné vykazovanie nízkeho počtu nozokomiálnych nákaz je však časovanou bombou, ktorá sa nemusí vyplatiť," konštatoval Maďar. Pripomenul, že ich sledovanie a hlásenie umožní včas odhaliť začínajúci alebo hroziaci problém, ktorý môže spôsobiť epidémiu, potrebu vynaloženia vysokých finančných nákladov a ohrozenie pacientov.
Tvrdenie, že takáto nákaza v danom zariadení neexistuje, je často len výsledkom neinformovanosti alebo alibizmu, tvrdí Maďar. Upozornil, že ak budú oddelenia, kliniky a zdravotnícke zariadenia pristupovať k nemocničným nákazám racionálne, môže sa im podariť zredukovať výskyt preventabilných nozokomiálnych nákaz, z ktorých potenciálne vyplýva aj trestnoprávna zodpovednosť, na minimum a založiť na tom prestíž svojho pracoviska.
"V mnohých slovenských nemocniciach nie je situácia práve ideálna. Preto sa vedenie SPNN vlani rozhodlo o udeľovaní Výročnej ceny nemocnici, ktorá môže v tejto významnej oblasti slúžiť ako pozitívny príklad. Do súťaže sa na základe zverejnených nominačných kritérií prihlásilo v prvom ročníku šesť nemocníc," dodal Maďar. Výročnú cenu za rok 2009, ktorá predstavuje ocenenie kvality v oblasti prevencie nemocničných infekcií, získal Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.