K letnej dovolenke neodmysliteľne patrí more a slnko. Plávanie je jedna z najzdravších športových aktivít, no nie je celkom bezrizikové. Odborníci považujú za najbezpečnejšie kúpanie v mori a v jazerách. Samozrejme, dôležitú rolu zohráva kvalita vody.
Najbezpečnejšie možnosti poskytujú vodné plochy, ktoré spadajú pod kontrolu nezávislej hygienickej služby. Opatrní by ste mali byť pri kúpaní v rybníkoch s bahnitým dnom, zvýšené riziko infekcií hrozí na miestach s výskytom veľkého množstva vtákov, ktoré znečisťujú vodu výkalmi. Samozrejme, kúpaniu sa oblúkom vyhýbajte tam, kde do vôd ústia odpadové rúry. Všeobecne platí, že vyššie riziko hrozí v stojatých vodách, ktoré bývajú často znečistené sinicami a baktériami.
V znečistenej vode
Pri kúpaní v znečistenej vode riskujete infekciu tráviaceho traktu spojenú s hnačkami, vracaním, hrozí prenos rôznych vírusových ochorení, akútne ochorenia dýchacích ciest, zápaly spojoviek, výnimkou nie sú rôzne kožné ochorenia a odborníci varujú aj pred rizikom zápalu mozgových blán.
Viac ženy ako mužov ohrozujú infekcie močových ciest, ktoré sa prejavujú častým močením a neznesiteľným pálením pri močení. Ochorenie najčastejšie spôsobujú črevné baktérie, ale v pozadí môžu byť aj sexuálne prenosné infekcie.
Pozor aj na uši
Pri kúpaní a plávaní sa mnohí radi ponárame, potápame, skáčeme do vody. A tak každého z nás môže postihnúť napríklad aj bolestivý zápal vonkajšieho alebo stredného ucha.
Otorinolaryngologička Anna Stražovcová upozorňuje, že „nainfikovať sa možno skôr v termálnych vodách ako studených. Ľudia si často zvukovody čistia mechanicky vatovými tyčinkami. Nech to však robia akokoľvek jemne, vždy je tu riziko, že si môžu kožu zvukovodu poraniť a infekcia môže rýchlejšie preniknúť do hĺbky a vyvolať dosť bolestivý zápal." Odborníci poukazujú aj na ďalšiu hrozbu. Čím viac ucho mechanicky čistíme, tým väčšie množstvo mazu sa vytvára a dráždi. Ako tomu predchádzať? „Na čistenie uší sú vhodné špeciálne spreje určené na to, aby maz zmäkol a rozpustil sa, potom sa dá ľahšie odstrániť," zdôrazňuje otorinolaryngologička Stražovcová.
Ženy sú viac ohrozené
Ženy sú pri kúpaní zraniteľnejšie, ohrozujú ich rôzne gynekologické problémy. K častým zdravotným ťažkostiam patria kvasinkové infekcie - vaginálne mykózy. Ich vznik môže podporovať viacero faktorov - jednak oslabená imunita, užívanie hormonálnej antikoncepcie, rôzne ochorenia - napríklad cukrovka, ale aj nosenie príliš tesného oblečenia či zotrvávanie v mokrých plavkách. Aj chlórovaná voda v bazénoch alebo horúce sedacie kúpele môžu aktivovať vznik kandidózy. Výnimočne opatrné by mali byť tehotné ženy. Sú totiž náchylnejšie nielen na zápaly pošvy, ale aj močových ciest.
V lete riešia ženy aj potrebu preklenúť obdobie menštruácie, aby sa nemuseli vzdať spoločenského života alebo kúpania. Z tohto dôvodu často volia na intímnu hygienu vaginálne tampóny. Aj keď je výskyt toxického syndrómu spojeného s užívaním hyperabsorbčných tampónov (TTS) extrémne zriedkavý, gynekológ Michal Kliment odporúča dodržiavať niekoľko pravidiel:
- zvýšenú hygienu pred i po aplikácii tampónu,
- skrátiť interval výmeny maximálne na tri-štyri hodiny,
- zvoliť si vhodnú veľkosť a kvalitu aj v závislosti od intenzity krvácania,
- neodporúča používať tampóny cez noc.
Ďalšie letné riziká
Alkohol
Chladené pivo počas horúčav mnohí považujú za skvelý spôsob, ako si uhasiť smäd. Omyl - konzumácia alkoholických nápojov, takže aj piva, obvykle súvisí so zníženým príjmom vody, čo znamená, že v horúcom počasí dochádza rýchlejšie k dehydratácii. Môže to viesť k hypertermii, úpalu, cirkulačnému kolapsu pri zníženom tlaku krvi. Ak máte v krvi viac promile alkoholu a rozhodnete sa zaplávať si, hrozí vám, že sa môžete utopiť.
Prehriatie
Ak ste rozhorúčení zo slnka, určite neskáčte do vody. Pri silnom prehriatí sa zvýši tep a krvný tlak, prudké ochladenie môže spôsobiť kolaps. Rozhorúčený organizmus treba ochladzovať, ale postupne, napríklad pod sprchou. Prehriatie sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi a ťažobou, zmätenosťou, nepokojom, horúcou, začervenanou a suchou pokožkou, silným pulzom a vysokou telesnou teplotou.
Slnečný úpal
Pri pobyte na slnku si dávajte pozor, aby ste neboli príliš dlho vystavení jeho žiareniu. Pri úpale vám sčervená pokožka, neskôr sa môžu vytvoriť aj pľuzgiere. Pokožku treba ihneď ochladzovať studenou vodou alebo studenými obkladmi a postihnutý môže piť po malých dúškoch nápoj.
Drobné poranenia
Mnohé morské živočíchy, napríklad morské ježovky, majú ostne, ktoré môžu spôsobiť bolestivé poranenie. Odstránenie zapichnutých pichliačov radšej nechajte na odborníka, snažte sa minimalizovať riziko infekcie. Čo najskôr zabezpečte postihnutému lekárske ošetrenie.
Popŕhlenie živočíchmi
V mori nie je problém natrafiť na živočíchy, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné a bolestivé popŕhlenie. Do rany sa dostane jed živočícha - napríklad morskej sasanky alebo medúzy, zvlášť v tropických oblastiach spôsobujú niektoré živočíchy závažné otravy. Na postihnuté miesto priložte vrecko s ľadom alebo studený obklad. Ak je reakcia príliš závažná, čo najrýchlejšie privolajte lekársku pomoc.
Uštipnutia hmyzom
Bodnutie včelou, osou či sršňom je pomerne bolestivé. Ak vám ostalo žihadlo v koži, odstráňte ho napríklad tupou hranou noža, nie pinzetou, aby sa do ranky nedostal jed. Ranku môžete ochladzovať studeným obkladom. Ak vás poštípe napríklad včela alebo osa v ústnej dutine, sliznica začne rýchlo opúchať a nastupujú ťažkosti s dýchaním. Okamžite vyhľadajte lekára a opuch môžete zatiaľ zmierňovať napríklad cmúľaním ľadu. Uštipnutie hmyzu môže vyvolať alergickú reakciu až anafylaktický šok, treba čo najrýchlejšie vyhľadať odbornú pomoc.