SME

Bigu š´čchi - Kam siahajú limity ľudského tela?

Nedávno prebehla médiami správa o 82-ročnom Indovi, ktorý nedal do úst hlt jedla ani vody od začiatku druhej svetovej vojny. Pätnásť dní ho pozorovali indickí armádni lekári a na nič neprišli. V našich končinách absolútne nepredstaviteľné, pre Indiu typic

ký prípad ‚svätého muža‘. Do Európy preniklo už mnoho východných filozofií, jednou z nich je aj tradičné čínske cvičenie čchi-kung. Zahŕňa v sebe techniku bigu š´čchi, pri ktorej tiež nemusíte jesť a piť.

Bigu š´čchi je meditačná technika, pri ktorej energiu potrebnú na fungovanie organizmu prijímate z okolia, čiže ‚zo vzduchu‘. Praktizovať ju môžu len pokročilí čchikungisti a jej dĺžka je individuálna. Od piatich dní až po mesiac, dva, tri. Vo východných filozofiách nejde o nič výnimočné, hladovky a prijímanie energie z iných zdrojov, ako sú potraviny, je tam tradíciou.

Rôzne druhy pôstov odporúča aj väčšina náboženstiev, okrem rituálneho majú aj ozdravný význam. Niektorí ľudia považujú hladovku dokonca za liek na mnohé choroby vrátane rakoviny. Nastáva detoxikácia, ako prvé sa vyplavia z tela jedy a vyčistí sa hrubé črevo, ktoré má podľa nich na svedomí takmer všetky choroby.

Lekári hladovku neodporúčajú

Lekári sa k téme hladovky vyjadrujú negatívne. Pripúšťajú, že za určitých okolností dokáže byť užitočná diéta, nie však hladovka. Ak obézny človek zníži príjem kalórií a schudne, pomôže si. Hypertonikom sa zníži krvný tlak, polepší sa aj cukrovkárom. „To je význam diét v medicíne,“ hovorí doktor Tibor Sedlák, internista-nefrológ z ružinovskej polikliniky v Bratislave. „Ani v nemocniciach sa pod dohľadom lekárov nepraktizuje hladovka v pravom zmysle slova. Pacient vždy dostáva infúzie a pri dlhodobejšej aplikácii sa do nich pridávajú aj tuky. Takto sa lieči napríklad akútny zápal pankreasu. Chorý má hladovku cez ústa, kompletnú stravu dostáva do žily,“ vysvetľuje Sedlák. „A že by sa pri hladovke začali odbúravať z tela toxíny, si nemyslím,“ dodáva.

Vedci zistili, že ak laboratórna myš drží dvojdňovú hladovku, lepšie znáša chemoterapiu. Hladné myši ostali aj po zvýšených dávkach silné, zatiaľ čo ostatné z kontrolnej skupiny schudli a polovica z nich zahynula

Bigu znamená prijímať čchi

Čchi kung je sedemtisíc rokov staré čínske umenie a jednou z jeho techník je aj cvičenie bigu š ´čchi, čo v doslovnom preklade znamená vyhnúť sa cereáliám a stravovať sa energiou čchi. „Cereálna strava je pre Číňanov základ, to, že si dajú ovocie alebo zeleninu, nepovažujú za jedlo. Musia mať ryžu alebo niečo z múky, niečo hutné,“ hovorí Andrea Vlčková, ktorá pracuje v pekinskom výskumnom medicínskom inštitúte Kundawell. Založil ho majsterXu Mingtang a využíva v ňom aj liečenie pomocou čchikungu. Sám Xu Mingtang absolvoval bigu š ´čchi prvýkrát ešte počas svojho pôsobenia v softvérovom laboratóriu Národnej akadémie vied v Číne. Pôvodne totiž vyštudoval počítačové inžinierstvo. Bigu držal stoosem dní, počas ktorých nejedol, nepil a chodil každý deň do práce.

Podľa jeho slov existuje len jeden spôsob poznania bigu, a tým je vlastná skúsenosť. Treba ho zažiť, aby ste zistili, do akej miery funguje a čo s vami robí.

Technika bigu neznamená nejesť, ale prijímať namiesto potravy energiu čchi. Z toho vyplýva aj schopnosť vydržať bez vody. Čo za energiu, respektíve substanciu naozaj prijímame, nik presne nevie. Vedecky preskúmaná nie je, k dispozícii sú len empirické skúseností ľudí. Pozrime sa na to, ako sa vraj dá namiesto jedla prijímať energia čchi.

Na čo nám je pupok

Cez pupočnú šnúru je dieťa spojené s matkou a prijíma živiny z placenty. Po narodení sa šnúra prestrihne, zauzlí a vzniká pupok, latinsky umbilicus. Funkčný význam nemá žiadny, po prestrihnutí je to v podstate už len ‚jazva‘. Čchikung, respektíve celá tradičná čínska medicína sa na pupok pozerá inak. Vníma ho ako vážený a dôležitý orgán, cez ktorý sa lieči väčšina chorôb.

Podľa čchi-kungu sa v našom tele nachádzajú dva tráviace systémy. Prenatálny a postnatálny. Po prestrihnutí pupočnej šnúry sa aktivuje funkcia tráviaceho systému, ktorý všetci poznáme – ústa, tráviaca trubica, žalúdok a črevá. Vyživovanie cez pupok sa končí.

Všeobecné pravidlo, že orgány, ktoré sa nepoužívajú, zakrpatievajú, platí aj tu. Po narodení tráviaca funkcia pupku slabne, až zaniká. Stačí ju však znovu začať používať a pupok si vraj spomenie.

Inštitút Kundawell v Pekingu. Založil ho majster Xu Mingtang a zameriava sa v ňom na výskum a liečenie chronických a podľa západnej medicíny aj nevyliečiteľných ochorení ako astma, hypertenzia, chronický zápal obličiek a prostaty, hernia disku alebo hypertrofi a štítnej žľazy

Ako na to

Praktizovať hladovku spojenú s bigu by ste mali len pod dohľadom majstra a lekárov. Tak je to na medzinárodných intenzívnych sústredeniach v Pekingu alebo v chráme Šaolin. Zúčastňujú sa na nich aj Slováci, ale tých, čo vyskúšali bigu, je toľko ako prstov na rukách.

Samo cvičenie sa skladá z dvoch častí. Jedna je spojená s príjmom energie čchi z okolia a druhá s návratom do detstva. Presnejšie do prenatálneho vývoja. Vtedy bolo prostredie v tele zdravé, svieže a plné energie.

Príjem energie čchi sa realizuje cez pupok. Cítime jeho pulzáciu a vibráciu, ako keby dýchal. Vtedy môžeme povedať, že pupok prijíma stravu z okolitej atmosféry, kde sa nachádzajú všetky potrebné živiny.

Správne bigu, respektíve bigu veľkých majstrov je také, že neprijímate ani vodu. Črevo a močový mechúr sa vyprázdnia za dva dni a potom prestane aj vylučovanie. Necítite hlad, máte pocit naplnenia. Počas prvého mesiaca môžete schudnúť pár kilogramov, potom sa stabilizujete na svojej ideálnej hmotnosti. To znamená, že ak ste príliš chudý, priberiete.

Dĺžka hladovky je individuálna, treba počúvať vlastné telo. Ak vám začnú do nosa udierať vône jedla, prípadne počas meditácie naskakovať obrazy lahôdok, je čas prestať.

Techniku bigu môžete cvičiť aj bez hladovky. Stravujete sa normálne a občas si namiesto porcie jedla zacvičíte. Majster Xu Mingtang vo svojej knihe Čung juan čchikung, 3. stupeň – Cesta k múdrosti, opisuje prípad ženy, ktorá tri mesiace intenzívne praktizovala bigu a pupok sa jej viditeľne zväčšil. Príčinou bolo to, že ho po cvičení nechávala otvorený. Aby fungovala energetická harmónia jing jang, treba ho otvárať a zatvárať. Samozrejme, v predstavách.

Podľa čchikungu je príčinou mnohých civilizačných ochorení nedostatok kyslíka a následné narušenie cirkulácie krvi. V USA sa napríklad skúmaním potvrdilo, že cvičenie čchikungu výrazne predlžuje život HIV pozitívnym ľuďom

V prípade núdze

Pred niekoľkými rokmi skupina vedcov zistila, že v určitých extrémnych situáciách sa pri žalúdku, črevách a pupku môže objaviť špecifická funkcia, ktorá umožní transformovať energiu na životodarné látky. Telo je potom zásobované bez použitia tráviaceho traktu.

Sú známe prípady ľudí, ktorí po zemetrasení prežili pod troskami veľa dní bez vody a jedla. Čchikung to vysvetľuje práve oživením zabudnutej funkcie pupku. „Musel by som stáť pri tých ľuďoch, aby som uveril, že vydržali dlhšie ako jedenásť dní bez vody,“ hovorí internista Peter Sedlák. „Treba si lepšie prečítať tie správy, zasypaní ľudia pijú vlastný moč, aby v ich tele cirkulovala určitá voda. Stratia len to, čo vypotia a vydýchajú. To im pomôže vydržať o pár dní dlhšie.“

V minulosti vraj ľudia podvedome využívali tráviacu funkciu pupku a obyvatelia chudobných krajín tak údajne robia dodnes. Hladomor a chudoba prinútia pupok pracovať a aspoň trochu kompenzovať nedostatok jedla. Hladujúci majú malý ovisnutý žalúdok a popritom veľké brucho a vypuklý pupok, čo je vraj znakom, že tento orgán pracuje.

Ak to tak naozaj funguje, ako je možné, že denne umierajú od hladu desaťtisíce ľudí? „Otvoriť len pupok pravdepodobne nestačí. Toto taoistické cvičenie má tradíciu najmä v kláštoroch vysoko v horách, kde mnísi trpeli nedostatkom potravy,“ hovorí Andrea Vlčková. Čchikungu sa venuje od roku 2000 a bigu absolvovala na sústredení v šaolinskom chráme. Najviac sa vraj pri ňom mení výraz tváre. „Tí ľudia mali úplne iný pohľad. Tak ako sa hovorí, že oči sú okno do duše, tak moji kolegovia mali oči akési hlbšie, priehľadnejšie,“ spomína. Pila len čaj, neskôr iba trochu vody. Vydržala dva týždne. „Telo je vtedy úplne ľahké, je nabité energiou, skáče a nemá pocit únavy,“ spomína.

Cieľom je zdravie, nie extrémy

Ak chcete zistiť, či máte cvičenie bigu š´ čchi dobre zvládnuté, môžete vyskúšať pár experimentov. Napríklad dať sa zakopať pod zem. Ak naštartujete dýchanie kožou a pupkom, neudusíte sa. Majster Xu Mingtang však upozorňuje, že robiť takéto pokusy je nezmyselné a zbytočné míňanie energie. Cieľom cvičenia bigu je ozdravenie a omladenie organizmu (veľkí majstri sa vraj môžu dožiť až niekoľko sto rokov) a zvýšenie životných síl a intelektuálnych schopností. Tie majú slúžiť na zmysluplný a šťastný život v spoločnosti.

Čo je to čchikung

Čung juan čchi kung je tradičné čínske umenie, ktoré bolo sedemtisíc rokov tajným duchovným cvičením. Praktizovalo sa len v jedinom čínskom regióne Čung juan.

Posledných dvadsať rokov sa tento najstarší systém komplexnej samoregulácie a rozvoja človeka dostal do mnohých krajín sveta a vyučuje sa tam.

Čchikung pracuje s energiami jin a jang, s teóriou piatich živlov (voda, drevo, oheň, zem, kov), s energetickými dráhami a bioaktívnymi bodmi v tele človeka, ktoré sú predmetom pre nás známejšej akupunktúry. Tá lieči tým, že pôsobí na zablokované bioaktívne body ihlami. V čchikungu sa dosahuje rovnaký liečebný efekt zaujatím presne daných póz tela.

Indický jogín Prahlad Džani

Nepijem, nejem, na toaletu nechodím

Ako jedenásťročnému sa mu vraj zjavila bohyňa Amba a obdarila ho schopnosťou prijímať energiu zo slnka, vzduchu a životodarného nektáru, ktorý sa mu tvorí v ústach. Odvtedy necíti potrebu jesť a piť. Žije ako pustovník v jaskyni, vstáva o štvrtej ráno a väčšinu dňa trávi meditáciou. Nemá problém s fyzickou námahou, dokáže podľa vlastných slov prejsť džungľou sto až dvesto kilometrov, pričom sa nezapotí ani neunaví.

Lekári ho prvý raz pozorovali v roku 2003, počas desiatich dní nejedol, nepil, nemočil ani nemal stolicu. Z vyšetrení sa zistilo, že moč sa v močovom mechúre nachádzal, ale vždy sa znovu reabsorboval. Kritici pozorovanie odmietli ako nedôveryhodné. V máji tohto roka sa skupina 35 indických lekárov z vojenského lekárskeho inštitútu DIPAS (Defence Institute of Physiology & Allied Science) rozhodla znovu ho podrobiť tentoraz naozaj striktnému pozorovaniu. Urobili sériu fyziologických a biochemických testov, výsledky budú známe asi o mesiac, ale už teraz môžu potvrdiť, že počas pätnástich dní, čo ho nepretržite pozorovala kamera, nič nejedol, nepil a nevylučoval. Hoci má 82 rokov, jeho zdravotný stav a mozgovú čulosť by mu vraj mohli závidieť aj štyridsiatnici. „Prípady dlhodobého hladovania v našej krajine máme, ale títo ľudia vždy pijú aspoň vodu. Pán Džani však nepije. A čo je z medicínskeho pohľadu ešte dôležitejšie a nepochopiteľné – nevylučuje moč ani stolicu,“ vyjadril sa vedúci lekárskeho tímu Sudhir Shah.

Indickí novinári sa na Džaniho prípad pozerajú s rezervou. Svätých mužov, čo žijú len z meditácie, sú v Indii milióny. „Západní turisti prichádzajú do Indie s túžbou po osvietení a miestni to dobre vedia. Zneužiť ľudskú dôveru je veľmi ľahké. Džaniho prípad je určite trik, ani indické médiá sa tým nijako zvlášť nezaoberajú,“ hovoria miestni novinári.

Ešte ostrejšie sa vyjadril britský lekár Michael Van Rooyen, riaditeľ Harvardskej humanitárnej iniciatívy pomáhajúcej utečencom trpiacim nedostatkom potravy a tekutín. „Je to jednoducho nemožné. Bez vody človek vydrží päť až šesť dní. On MUSÍ piť. V tej jeho dlhej brade sa dá schovať dosť vody. Je to určite podvod.“

Čo sa deje pri hladovke

Ak sa pozrieme na hladovku z medicínskeho hľadiska, nadšenie z očistných účinkov nás opustí. Keď organizmus minie zásoby sacharidov, začne štiepiť tuky, neskôr sa pustí do svalstva. Pri nadmernom spaľovaní tukov vznikajú látky kyslého charakteru, ktoré narušujú acidobazickú rovnováhu. Typickým prejavom je dych páchnuci po acetóne. Dochádza ku katabolizmu, telo jednoducho energiu potrebnú na svoje fungovanie začne zháňať kdekoľvek. Hladní ľudia zjedia doslova sami seba. Zrýchli sa tep, nebezpečne sa zníži krvný tlak, zlyháva pečeň, rednú kosti, vzniká negatívna dusíková bilancia a zvýšená koncentrácia kyseliny močovej môže spôsobiť záchvaty dny alebo vznik kameňov v obličkách. Hrozí aj prepuknutie cukrovky.

Sprievodnými javmi sú podráždenosť, neskôr únava až letargia, neschopnosť sústrediť sa, halucinácie, poruchy spánku, depresie, úzkosť, labilita, zmena osobnosti, zápcha alebo hnačka a zlyhanie srdca.

,,Nie som zástancom hladoviek, pretože nie je možné ustriehnuť hranicu, kedy je to ešte bezpečné a kedy to už škodí,“ hovorí MUDr. Peter Jeseňák z gastroenterologickej ambulancie v Levoči.

V podstate neexistuje odpoveď, koľko dní môže človek hladovať a nespôsobiť si trvalé poškodenie. Pre niektorých môžu byť nebezpečné štyri dni, iní vydržia aj tri týždne. Za smrteľnú hranicu sa vo všeobecnosti považuje 45 až 60 dní.

V USA už nie je TČM alternatívna

V roku 2007 sa Majster Xu Mingtang zúčastnil na diskusii za okrúhlym stolom v Bielom dome. Témou bola alternatívna medicína a hľadanie možností ako zlepšiť zdravotný stav amerického obyvateľstva. Výsledkom bolo povýšenie tradičnej čínskej medicíny (TČM) na úroveň západnej medicíny preplácanej poisťovňami. Vyštudovaný lekár TČM môže mať tri špecializácie – fytoterapiu, akupunktúru a čchi-kung. Majster Xu Mingtang tvrdí, že na legislatívnej úrovni sa vždy všetko začína v USA. Je len otázkou času, kedy sa to dostane do Európy.
Vyliečil sa hladovkou

Staviť všetko na alternatívnu kartu, keď je v ohrození váš život, nie je jednoduché. Podarilo sa to slovenskému hercovi Jozefovi Adamovičovi. Pred rokmi sa v médiách priznal, že počas štúdia fi lmovej réžie v Moskve mu diagnostikovali rakovinu obličiek. Vyliečil sa hladovkou, štyridsaťdva dní nejedol, pil len vodu a šťavu zo surových zemiakov. „Lenže nerád o tom hovorím, pretože keď si náhodou zlomím nohu, lekár mi povie: lieč sa alternatívne, keď si taký múdry,“ povedal vtedy.
Vizitky

Andrea Vlčková

Vyštudovala čínsky jazyk a literatúru na univerzitách v Sankt Peterburgu a Pekingu. Čchi-kungu sa venuje od roku 2000, je osobnou žiačkou MajstraXu Mingtanga a v súčasnosti pôsobí v jeho liečebnom inštitúte Kundawell v Pekingu.

Majster Xu Mingtang

Narodil sa v roku 1963 v čínskej provincii Che-nan. Je predsedom Čínskej asociácie čchi-kungu a členom Rady svetového akademického spoločenstva pre liečiteľský čchi-kung. Vedie semináre po celom svete, založil viacero kliník a akadémií a vypracoval štandardy pre liečebnú špecializáciu čchi-kung. Vedie vlastnú kliniku v USA v Seattli a v roku 2008 otvoril v Pekingu inštitút Kundawell, liečebno-výskumné centrum pre ochorenia, ktoré klasická medicína považuje za nevyliečiteľné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu