SME

Nástrahy letného slnenia

Počas letných mesiacov je naša koža v oveľa väčšom ohrození ako inokedy. Slnečné lúče sú síce v rozumnej miere zdravé, ak to však preženiete, môžete vážne ohroziť svoje zdravie.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

Kožu možno vzhľadom na rôznorodé funkcie, ktoré v organizme vykonáva, považovať nielen za samostatný, ale aj najväčší a najrozľahlejší orgán ľudského tela. Vytvára ochrannú bariéru medzi vonkajším prostredím a vnútrom tela, má aj termoregulačnú funkciu. Prostredníctvom kože nadväzujeme fyzický vzťah k okolitému prostrediu a je aj najväčším orgánom imunitného systému.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koža je však zraniteľná. Okrem rôznych poranení či infekcií patrí k základným rizikovým faktorom slnečné žiarenie. To v nesprávnych dávkach a bez ochranných prípravkov dokáže na ľudskej pokožke narobiť riadnu paseku.

SkryťVypnúť reklamu

Opaľovať sa? Ak vôbec, tak len dospelí

Koža dozrieva až okolo 18. roku veku. Preto je každé spálenie slnkom počas detstva a dospievania zvlášť nebezpečné, zvyšuje riziko výskytu kožného melanómu v dospelosti. O to dôslednejšie treba detskú pokožku chrániť. Dermatovenerologička Michaela Dubčeková z nemocnice s poliklinikou Medissimo upozorňuje, že deti do jedného roku by sme vôbec nemali vystavovať slnečným lúčom a deti do desiatich rokov veku by sa určite nemali cielene opaľovať. Treba sa vyhýbať pobytu na priamom slnku v čase od 11. do 15. hodiny a pokožku detí treba chrániť nielen pre ne určenými prípravkami na opaľovanie, ale aj vhodným oblečením - bavlneným tričkom a šiltovkou.

Pre deti sú vhodné špeciálne prípravky s minerálnymi filtrami. Takéto ochranné filtre sú podľa Dubčekovej pre deti bezpečnejšie ako chemické, ktoré vsiaknu do kože, kde rozkladajú spektrá svetla. Minerálne filtre obsahujú kryštáliky minerálov. Zostávajú na povrchu kože a ako maličké zrkadielka odrážajú UV žiarenie.

SkryťVypnúť reklamu

Treba začať už pred dovolenkou

Na ochranu kože pred spálením sa nestačí iba natierať ochrannými prípravkami. Možno ste už počuli, že s ochranou kože by sme mali začať dávno pred dovolenkou a treba ju robiť aj zvnútra. Znamená to, že by sme mali prijímať zvýšenú dávku betakaroténu a antioxidantov, ktoré posilňujú obranné vlastnosti kože. Zohráva však konzumácia spomínaných látok naozaj takú dôležitú úlohu pri ochrane pokožky?

„Je to pravda. Ale ochranu kože zabezpečuje predovšetkým prírodný betakarotén, ktorý sa nachádza najmä v čerstvej zelenine a ovocí," vysvetľuje Jana Šrámeková, riaditeľka 1. laserového dermatokozmetického centra v Bratislave.

Najvyšší obsah prirodzeného betakaroténu je v mrkve, špenáte, v paradajkách ale i v marhuliach či červenom melóne. Na význam užívania syntetického betakaroténu v tabletách sa názory vedcov rozchádzajú. „Boli dokonca uverejnené štúdie, ktoré hovoria stop syntetickému betakaroténu pre fajčiarov pre zvýšené riziko vzniku rakoviny pľúc," dodáva Šrámeková.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je krém ako krém

Jedna vec je zabezpečiť organizmu dostatok spomínaných ochranných látok, avšak kožu treba chrániť aj pomocou solárnej kozmetiky. Podľa Šrámekovej je najbezpečnejšie kupovať ochranné opaľovacie prípravky v lekárňach, ktoré sú zásobené množstvom prípravkov od renomovaných farmaceutických firiem. Chrániť by sa podľa jej názoru mal každý človek, opaľovanie v našich zemepisných šírkach by sa podľa jej rady malo začínať s faktorom minimálne 20, pri mori minimálne s faktorom 30.

V dovolenkovej batožine nesmie chýbať dostatočné množstvo prípravkov na opaľovanie, ale i na ošetrenie pokožky po opaľovaní. Vhodný je napríklad aj gél s výťažkami z aloy vera, určený k ošetreniu kože po slnení, ale aj pri spálení alebo inom poškodení. Rastlinu aloe vera dávno v histórii využívali najmä pri ošetrovaní popálenín a v mnohých domácnostiach ju dokonca pestovali za oknom pre prípad prvej pomoci. Okrem vonkajšej starostlivosti však nezabúdajte svoju kožu dostatočne hydratovať aj zvnútra dodržiavaním pitného režimu.

SkryťVypnúť reklamu

womensstrawhat.jpg

V lete nezabúdajte ani na vhodnú pokrývku hlavy.

Pozor na znamienka

Niektoré miesta na tele treba špeciálne ochrániť. Jedným z riešení sú tyčinky s vysokým ochranným faktorom.

Viacerí odborníci potvrdzujú, že bezpečný pohyb na slnku neexistuje. Nepodceňujte preto ochranu pokožky ani vo vyššom veku. Ani v tieni nie ste pred pôsobením slnečných lúčov uchránení - oblaky pohlcujú iba 20 percent UV žiarenia.

Veľkú pozornosť treba venovať znamienkam. Okrem pravidelnej kontroly a konzultácií akýchkoľvek zmien s lekárom ich treba osobitne chrániť aj pred pôsobením slnečných lúčov. Dôkladne si ich natierajte opaľovacím prípravkom s najvyšším faktorom. V lekárňach nájdete napríklad špeciálne tyčinky s vysokým ochranným faktorom určené na ochranu tenkej pokožky pier a znamienok. Lekári odporúčajú napríklad tyčinky s UV faktorom 50+, ktoré na trh dodáva viacero farmaceutických firiem. Podľa lekárky Jany Šrámekovej táto forma aplikácie je veľmi pohodlná na ochranu materských znamienok, ale i perí, ušníc či chrbta nosa.

SkryťVypnúť reklamu

(mv)

Vedeli ste?

Čo robiť, ak vám slnko spálilo kožu

  • Ak sa vám podarí spáliť si na slnku kožu, treba ju okamžite ochladzovať a hydratovať. K takémuto spáleniu sa skrátka treba správať ako k popálenine.
  • Pri ťažkých stavoch sa môže pridružiť aj vznik pľuzgierov, celkové prehriatie organizmu, dehydratácia, strata vedomia, vracanie, vysoké teploty, malátnosť a podobne. Vtedy už treba čo najrýchlejšie vyhľadať pomoc lekára.

(mv)

Otázniky okolo opaľovania

1. Ktoré ošetrenia kože majú v lete červenú?

Nejedna dáma chce byť na dovolenke čo najpôvabnejšia. A tak okrem preddovolenkového zhadzovania kilogramov navštívi kaderníka alebo si nechá odstrániť nežiaduce ochlpenie. Nie všetko je však počas letných mesiacov dovolené. V slnečnom období v dermatokozmetických centrách nerobia napríklad zákroky laserom a intenzívnym pulzným svetlom. Ostatné estetické zákroky ako mikrodermabrázia, rádiofrekvencia, aplikácia botulotoxínu, implantátov pod vrásky a mnohé ďalšie sa dajú robiť aj v letných mesiacoch. To potvrdzuje i dermatovenerologička Jana Šrámeková.

SkryťVypnúť reklamu

2. Nie je tetovanie v lete nebezpečné?

Tetovanie je čoraz obľúbenejšie. Niektorí ľudia si farebné obrázky na koži prinesú aj ako dovolenkový suvenír z exotických krajín. Tetovať sa nechajte iba v certifikovanom salóne, vyvarujte sa návštevy lacných tetovacích salónov počas dovolenky v zahraničí.

Ján Haid z privátneho medicínskeho centra Chirkoz v Bratislave varuje, že tetovanie môže byť príčinou infekcie, ako sú bežné hnisania až po závažné či dokonca smrteľné choroby, ako je hepatitída C či AIDS. Okrem infekcie v lete hrozí aj riziko vzniku fotoalergickej reakcie, keď nanesená alebo vtetovaná látka v spojitosti so slnkom spôsobí intenzívnu zápalovú reakciu. Z tej sa môže vytvoriť nepekná jazva, najmä keď ostaneme naďalej na slnku. Môže sa hojiť tvorbou vyvýšenej jazvy - keloidu. Takáto jazva môže vzniknúť aj bez slnka len na základe dráždenia tetovanou látkou.

SkryťVypnúť reklamu

3. Mám akné. Môžem sa opaľovať?

Táto otázka určite trápi mnohých mladých ľudí. Akné je kožné ochorenie, ktoré patrí k najrozšírenejším.

„Zhrubnutím pleti sa predĺži cesta mazu z mazovej žľazy a následkom je potom vytvorenie akné alebo výrazné zhoršenie jestvujúceho akné. Slnko pri zhnednutí pleti trochu prekryje škaredé škvrny po jazvách z akné, ale nález je potom na jeseň výrazne horší ako pred letom," upozorňuje lekár Ján Haid.

(mv)

Nezabudnite na dostatok solárnej kozmetiky

V dovolenkovej batožine vám určite nesmie chýbať dostatočné množstvo solárnej kozmetiky - prípravkov, ktoré vás ochránia počas pobytu na slnku, ako aj prípravkov, ktoré použijete na ošetrenie pokožky po slnení. Nestačí sa totiž iba osprchovať a zmyť z pokožky slanú morskú alebo chlórovanú vodu. Koža potrebuje dostatočnú ochranu a hydratáciu, ktorú docielite použitím rôznych telových mliek, sprejov alebo gélov určených na ošetrenie opálenej, prípadne spálenej kože. Jeden z babských receptov odporúča použiť na upokojenie spálenej pokožky napríklad jogurt alebo kyslé mlieko.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári odporúčajú zobrať so sebou na pobyt antihistaminiká - tabletky proti alergii tlmiace zápal. V lekárňach nájdete voľne predajné malé balenia a odporučia vám aj niečo na horúčky a bolesti. Tie sú sprievodnými znakmi spálenia sa na slnku.

Čo to stojí

(orientačné ceny výrobkov)

Telové krémy, mlieka alebo séra na opaľovanie: 1,06 až 104,08 eura
Krém na opaľovanie na tvár: 2,40 až 48,00 eura
Krémy a mlieka po opaľovaní: 1,44 až 41,00 eura
Prípravky na opaľovanie pre deti: 4,86 až 22,06 eura
Prípravky po opaľovaní pre deti: 4,86 až 15,60 eura

(mv)

Čo vám ešte hrozí?

Pozor na slnečný úpal

Ak trávite príliš dlhý čas na slnku - a to nemusí platiť len pri mori, ale aj na horách či v soláriu, riskujete slnečný úpal. Nežiaducu reakciu môže vyvolať aj kombinácia niektorých liekov a pôsobenia slnečných lúčov. Úpal sa prejavuje sčervenaním pokožky, neskôr sa na postihnutej časti kože môžu vytvoriť pľuzgiere. V takom prípade sa treba čo najskôr dostať preč zo slnka do chládku. Kožu je vhodné ochladzovať napríklad studenými obkladmi alebo ponorením končatín do studenej vody a opatrným popíjaním chladeného nápoja.

SkryťVypnúť reklamu

Aj oči si treba chrániť

Kvalitné slnečné okuliare sú nevyhnutnou súčasťou dovolenkovej batožiny. Vyhýbajte sa však nekvalitným lacným okuliarom, kde si nie ste istí kvalitou UV filtra. Najdôležitejšou požiadavkou pri kúpe slnečných okuliarov je dokonalé odfiltrovanie škodlivého UV žiarenia.

Oči treba dôkladne chrániť. Ak sa napríklad dlhý čas pozeráte na lesklý povrch, ako je vodná hladina (ale aj sneh), vystavujete rohovku expozícii odrazeným UV lúčom a rohovka sa môže poškodiť. Dôsledkom takého poškodenia je pichavá bolesť, precitlivenosť na svetlo, sčervenanie a slzenie očí. V takom prípade treba postihnutému čo najskôr zabezpečiť odbornú lekársku pomoc.

(mv)

ANKETA

Ako si chránite počas leta pokožku pred slnkom?

jenaj.anketa01.jpgJena J., na materskej dovolenke

SkryťVypnúť reklamu

Naša rodina sa v lete, hlavne na dovolenke pri mori, snaží vyhýbať slnku od 11. do 16. hodiny. Všetci sme bielokožci, preto to so slnením nepreháňame a pravdupovediac, plánované „opekanie sa" nás nebaví. Vždy máme poruke slnečník a opaľovacie krémy. Syn aj manžel nosia letné čiapky. Synovi kupujem šiltovku alebo klobúčik s UV ochranou. Ak mám pocit, že je slnko silné, dávam mu tričko s krátkym rukávom.

annak.anketa01.jpgAnna K., dôchodkyňa

Mám už 66 rokov a bohaté skúsenosti s opaľovaním. Veľa dovoleniek sme strávili pri mori. Asi mám šťastie, lebo patrím medzi typy, ktoré sa so slnečnými lúčmi veľmi dobre znášajú. Pred pár rokmi po použití istého prípravku s UV faktorom som pri mori v Tunise mala kožnú alergiu, tak som sa už pri vode nenatierala ničím. Vždy som rozoznala správny čas, keď už treba ísť do tieňa, to pokladám za najdôležitejšie.

SkryťVypnúť reklamu

jenas.anketa01.jpgJena Š., fotografka

Keďže som svetlý typ, používam opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne 30 a poctivo sedím pod slnečníkom. Opálim sa najmä vtedy, keď nekonečne dlho postávam po členky vo vode a dodávam si odvahu, aby som sa ponorila.

ivanm.anketa01.jpg

Ivan M., IT expert

Cielene sa neopaľujem, ráno sa natriem tridsiatkou a s tým vydržím celý deň. Prvé dni pri mori sedím pod slnečníkom a opálim sa, najmä keď dlho plávam.

zuzanar.anketa01.jpgZuzana R., na materskej dovolenke

Hneď ráno po osprchovaní sa nakrémujem krémom na opaľovanie s faktorom 30. Ale synčeka, ktorý má rok a pol, krémujem päťdesiatkou a to každé dve hodiny. A na hlavu mu dávam vždy klobúčik alebo šiltovku a medzi jedenástou a treťou ho radšej nepúšťam na priame slnko.

romans.anketa01.jpgRoman S., grafik

SkryťVypnúť reklamu

Nechránim sa nijako špeciálne. Len chrbát si zvyknem natierať krémom na opaľovanie pre veľký počet materských znamienok, pieh. Kožná lekárka mi to odporučila ako prevenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 731
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 733
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 366
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 376
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 787
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu