Obnovujem regeneračné schopnosti tela

Dnes sa môžeme stretnúť s množstvom rôznych liečebných postupov, pričom aj mnohí „klasickí" lekári, usilujúc sa o čo najkomplexnejšie využitie možností, siahajú aj po tradičnej východnej medicíne. MUDr. Alexander Fesenko kombinuje tradičnú čínsku medicínu

MUDr. Fesenko hovorí, že dobrý lekár je ten, ktorý vie používať všetky metódy. Tak sa aspoň tvrdilo v starej Číne. Využíva napríklad aj tradičnú čínsku medicínu, avšak nepovažuje sa za alternatívneho liečiteľa.(Zdroj: archív)

s modernou európskou vedou. Princíp jeho liečby spočíva v komplexnej regenerácii organizmu.

Ázijskej medicíne zvyknú dávať nálepku alternatívna. Váš pohľad je však trochu odlišný...

Alternatívna medicína znamená liečbu bez použitia farmaceutických prípravkov - liekov. Ja neodmietam farmaceutickú liečbu a nikdy som sa nezaoberal alternatívnou medicínou. Skôr by som povedal, že lekár, ktorý vie používať všetky metódy, je dobrý lekár. Tak sa aspoň tvrdilo v starej Číne. Taký lekár vie, že treba podporovať regeneračné schopnosti organizmu, keďže organizmus regenerácie schopný je, dokáže opraviť svoje problémy, chyby. V prípade neschopnosti organizmu vyriešiť svoj problém je namieste čiastočná podpora chemicky vyrobeným liekom, v prírode existuje tzv.zákon stimulácie a simulácie.

Čo to pre pacienta znamená?

Pokiaľ nemôžeme stimuláciou obnoviť činnosť orgánu, môžeme simulovať. Napríklad diabetik potrebuje dodať inzulín, ak si ho jeho organizmus nedokáže vytvoriť. Ak sa teda nepodarí stimulácia, využíva sa simulácia. Ak napríklad stimuláciou dýchacích orgánov nedosiahneme 100-percentný účinok, používame simuláciu prostredníctvom pomôcok alebo chemickou cestou. Používame napríklad techniky endogénneho dýchania, kde pomáhame ľuďom dosiahnuť takú kvalitu dýchania, akú majú mladí športovci. A pomocou trenažéra to môže dosiahnuť aj starší človek. Dajme tomu pri zhoršenom krvnom obehu využívame všetky známe prostriedky - cvičenia, masáže, kúpele, obklady, to už je niečo hraničné medzi stimuláciou a simuláciou. Nikdy sa však nesnažím zužovať hranice pôsobnosti, aby sme sa nedostali do slepej uličky.

Využívate aj nie bežné diagnostické metódy, napríklad irisdiagnostiku...

Keďže robím holistickú medicínu, čiže človeka vnímam ako celok a ešte aj v súčinnosti s prírodným procesom, s prostredím, v ktorom žijeme, nestačí ani v diagnostike jeden uhol pohľadu. Diagnostika, ktorú v mojom liečebnom centre používame, umožňuje vidieť človeka ako celok, a je nasmerovaná na vypracovanie liečebného postupu, ktorý by obnovil všetky fyziologické systémy ľudského organizmu tak, aby sme dosiahli takú fyziologickú normu, akú určila príroda. Každý človek má určitým spôsobom nastavené vnútorné teploty. To je to hlavné, na čo sa zameriavame, pretože s teplotami sa ľahko pracuje, je to zrozumiteľné pre pacienta i pre lekára. To už nie je virgula alebo nejaký môj vrodený diagnostický dar či nejaká magická indukčná sila drahokovu... Z orientálnej medicíny sme prevzali tri hlavné pragmatizmy. To znamená, že sa zameriavame na niečo konkrétne, čo je zrozumiteľné pre ostatných a čo dáva praktickú možnosť to ovplyvniť.

Vaše liečebné i diagnostické metódy sú teda zrozumiteľné aj pacientovi laikovi?

Každý náš pacient, je informovaný, získal osvetu, ktorá mu umožní orientovať sa v mori produktov, metód, v totálnom chaose a zákonoch silnejšieho marketingu. To znamená, že človek sám vie, kde má oslabené orgány a akým spôsobom si ich môže posilňovať. Tiež dávam odporúčania, aby si z toho širokého portfólia, ktoré ponúka prírodná medicína, mohol človek vybrať to, čo pre neho bude optimálne. Aby si na základe objektívnych faktorov, ako je napríklad kyslosť, vnútorná teplota, symetria svalového napätia, čo sú objektívne parametre, ktoré používame pri diagnostike, vedel dlhodobo udržiavať a dostať organizmus do takej harmónie s vonkajším prostredím, aby bol odolný voči vírusom, stresom, baktériám, nepriaznivému počasiu, všetkým faktorom, ktoré ho môžu poškodiť.

Dnes sa ľudia stále viac zaujímajú o samoliečiace schopnosti organizmu. Do akej miery však vieme ovplyvniť vnútornú harmóniu svojho tela?

Proces samoregenerácie spočíva v tom, že človek si musí vedieť sám poradiť so všetkými problémami. Ľudia sa snažia zdravšie žiť, svoje zdravie uchovať takým spôsobom, aby boli odolní, čiže človek má cieľ nebyť chorý a v tomto sa ja snažím pomôcť. A je jednoduchšie presviedčať ľudí, keď im ukážete niečo konkrétne. Napríklad pri irisdiagnostike dúhovku, ktorá prezrádza, či je človek v rovnováhe. Aj keď pacient nie je odborník, nie je pre neho ťažké pochopiť, že napríklad lokálne pigmentácie znamenajú poruchy vylučovania žlče alebo lymfatického systému. Prispôsobujem sa momentálnemu stavu pacienta a najmä sa snažím rôznymi cvičeniami, vnútornou masážou pečene, prípadne s použitím chemickej podpory, čo môžu byť aj bylinky alebo čaje, posilniť tú - ktorú slabú stránku organizmu tak, aby sme obnovili rovnováhu.

Holistická medicína kladie dôraz aj na individualitu pacienta, takže tomu podriaďujete aj výber metód a postupov liečby?

Verím na všestranné, všeobecné, pozitívne účinky relaxu, kúpania, plávania, hygieny, cvičenia. Tým však so všeobecným končím. Pokiaľ hovoríme o regeneračnej medicíne, každý človek dostane individuálny recept, aj keď používame na prvý pohľad štandardné postupy. Najprv musíme organizmus očistiť - čo robíme pomocou špeciálneho gélu vyrobeného na báze kremíka, nestačí však použiť len tento adsorbent, ktorý zvnútra pohlcuje...

...škodliviny?

Nie škodliviny, náš organizmus zaťažuje náš vlastný metabolizmus. Denne strácame milióny krviniek, baktérií, množstvo buniek zo slizníc, to všetko musíme recyklovať...

Vo všeobecnosti vieme, že hrubé črevo je zanesené odpadom a plné baktérií, je ich až okolo 400 druhov...

Je komerčný ťah, že laktobacil je dobrý a ostatné baktérie sú škodlivé. Všetky baktérie rozkladajú vlákninu a môžu byť prospešné. Záleží od teploty v hrubom čreve, ako sa bude určitý druh baktérií vyvíjať. Najmenej agresívne sa správajú baktérie, ktoré žijú v optimálnych podmienkach, ak sa tie budú zhoršovať, o to viac prežijú agresívne baktérie. Každá baktéria je nám prospešná, kým žije a pracuje. A každá baktéria, keď umiera, uvoľňuje membrány endotoxínov. Z tohto dôvodu používame gélový adsorbent - pohlcovač, a nie preto, že máme v organizme toxické produkty. Každý deň rutinne likvidujeme a regulujeme počet buniek, či sú to mikroorganizmy alebo naše vlastné bunky a regulácia toho počtu je vlastne najvzácnejšou prácou protilátok - tzv. imunoglobulínov. Na sliznici hrubého čreva sa nachádza tzv. enterohematická bariéra. Keď je poškodená, prepúšťa toxíny do nášho organizmu. Preto používame spomínaný gél. Vďaka nemu dochádza už do dvoch dní k regenerácii tejto bariéry na sliznici čreva, pretože pohlcuje v črevách toxíny, naviac viaže produkty nedokonalého rozkladu žlče a zároveň sliznicu chráni. Vhodný je aj pre pacientov, ktorí majú problémy s vylučovaním - buď majú spomalenú peristaltiku alebo dráždivý zápal. Možno ho použiť aj pri otvorených vredoch. Čiastočne reguluje aj teplotu, a o to menej musíme použiť akupunktúru, aby sme zharmonizovali všetky časti hrubého čreva.

Aký je postup pri manažovaní vhodnej liečby?

Prvé je nastavenie metabolizmu. Každý úsek hrubého čreva má prepojenie na segmenty chrbtice. V prvom rade normalizujeme fyziológiu trávenia, potom svalovú symetriu v tele. A každá časť tela je napojená na určitý segment chrbtice. Nastavením trávenia a vylučovania prechádzame k obnove symetrie svalového napätia a v prepojení s tým aj krvného obehu a aj mikrocirkulácie. Na to používame metódu Hai-Hua - akupunktúru bez ihiel, masáže, rôzne pomôcky, cvičenia, aby sme obnovili rovnomerné svalové napätia a rovnomerný krvný obeh, celé telo musí byť zásobované rovnomerne. Ďalšou z metód je biorezonancia.

Táto metóda sa v povedomí verejnosti obvykle spája s odvykaním od fajčenia...

To je reklamný ťah, my biorezonanciu na odnaučenie od fajčenia nepoužívame. V našej liečbe slúži na zvýšenie protistresovej tolerancie. Harmonizáciou hrubého čreva a svalového napätia harmonizujeme celý periférny nervový systém, jehmnohmotné štruktúry a vonkajšie obaly, ktoré súvisia s metabolizmom. To už je však kdesi na hranici fyziky a metafyziky, ktorú nezavrhujem, tak isto, ako nezavrhujem liečbu liekmi, lebo s tým pracujem a vidím výsledky. Pacientov sa snažím naučiť používať energiu aj z iných zdrojov, vonkajšia energia je takisto súčasť nášho energetického balansu.

Spomínali ste, že najdôležitejšou funkciou v organizme je dýchanie...

Bez sexu, vody, potravy môžeme vydržať dlhší čas, bez dýchania však jediná bunka nevydrží ani minútu. Ak chvíľu nedýchame, napríklad pri potápaní, tak si bunky berú kyslík z endogénnych zásob. A tak prvé, čo zisťujem, je, či má človek problém s dýchaním, problém s okysličovaním znamená, že fyziológia jeho organizmu nebude normálna. Takže správnosť dýchania je prvé, čo nastavujeme. Potom nastupuje stimulácia alebo simulácia, závisí to od stavu konkrétneho pacienta.

Pre zdravého človeka je protistresová tolerancia a pre postihnutých ľudí biorezonancia nenahraditeľný spôsob, ako nájsť alternatívny zdroj regulácie alebo energie. To je princíp. Preto akupunktúra bez ihiel, rôzne masáže, zábaly, náplasti, cvičenia pre harmonizáciu svalového napätia a krvného obehu. Pretože nemusíme liečiť a operovať, ak je to spôsobené asymetriou a blokmi na úrovni šľachovo-svalových meridiánov. Nemá to nič spoločné s alternatívnou medicínou, človeka dostávame do normy, v ktorej je najstabilnejší, najodolnejší. Preto sám seba nepovažujem za alternatívneho liečiteľa.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 178
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 8 498
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 610
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 878
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 2 565
 6. Kam do tepla v januári? 2 327
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 317
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 061
 9. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 226
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 206

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Zdanenie bitcoinu, menej výhodné sporenie. Čo chystá Kažimír

Zdania obchody, keď spotrebiteľ platí za tovar kryptomenami a stavebné sporenie bude ešte menej výhodné.

SVET

Babiš nedostal dôveru, vládnuť môže roky. Čo čaká Česko?

Český premiér vedel, že hlasovanie o dôvere prehrá.

SVET

Vražda v Kosove ako rozbuška, Srbsko môže stratiť viac

Zabitie politika zo srbskej menšiny môže oddialiť zbližovanie Srbska s Úniou.

ŠPORT

Mal smolu i spor s Vůjtkom. Pôjde Nagy na olympiádu?

V mužstve majú byť hráči, ktorí vedia ubrániť oslabenia.

Neprehliadnite tiež

Za šírenie Čiernej smrti môže človek, hovorí provokatívna štúdia

Morová pandémia zabila v polovici 14. storočia viac než tretinu obyvateľov Európy.

Snažil sa zastaviť svoje kýchnutie, roztrhol si hrdlo

Vzácny prípad ukazuje, prečo by ste nemali zadržiavať dýchanie.

Pamäť je zrejme pozostatkom pradávnej infekcie

Spomienky môžu vznikať vďaka vírusu, ktorý sa správa ako HIV.

Matka pandémií. Od vražednej Španielskej chrípky prešlo sto rokov

Mýty a poučenia, ktoré vzišli z najsmrteľnejšej pandémie modernej histórie.

Šesť krokov, ako predchádzať ochoreniam

Zdravotníci vytvorili zoznam, vďaka ktorému možno predísť veľkej časti ochorení.