SME

Termálne kúpaliská musia byť bezpečné

Počas letných mesiacov navštevujú celé rodiny kúpaliská i termálne kúpaliská. Celý rok chodievame plávať na plavárne a kvôli aktívnemu relaxu vyhľadávame aj kryté bazény, neraz s termálnou vodou. O tom, ako majú byť tieto vonkajšie i kryté vodné plochy za

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

bezpečené preto, aby kúpanie v nich bolo pre nás zdravotne nezávadné a bezpečné, sme sa rozprávali s Hlavným hygienikom SR doc. MUDr. Ivanom Rovným, PhD., MPH.

Aké sú základné požiadavky na kvalitu vody a jej kontrolu v bazénoch?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základné požiadavky na kvalitu vody na kúpanie, jej kontrolu a vybavenie kúpalísk stanovujú platné národné predpisy - zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláška MZ SR č. 72/2008 Z. z. o podrobnostiach a požiadavkách na kvalitu vody kúpalísk, vody na kúpanie a jej kontrolu a na kúpaliská. Kontrolu nad kvalitou vody a dodržiavaním povinností, ktoré určujú pre prevádzkovateľov týchto kúpalísk citované predpisy, vykonávajú orgány verejného zdravotníctva - miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Základným cieľom stanovených hygienických požiadaviek v oblasti vôd na kúpanie je ochrana zdravia kúpajúcich sa a návštevníkov kúpalísk.

Aký je systém kontroly vody a ako často sa musí vymieňať voda a čistiť celý bazén?

Čistenie bazénov patrí medzi povinnosti prevádzkovateľa umelého kúpaliska. Bazény by mali byť vybudované tak, aby umožňovali ich ľahké čistenie - t. j. hrany a steny by mali byť zaoblené, povrch bazénov by mal byť hladký bez trhlín a poškodení. Frekvencia čistenia nie je presne stanovená, musí však byť vykonávaná tak, aby zabezpečila požadovanú kvalitu vody a aby počas prevádzkovania bazénu nedošlo k jej zhoršeniu.
Čo sa týka výmeny vody, je rôzna pre bazény bez recirkulácie a s recirkuláciou.

V prípade bazénov s recirkuláciou musí byť pred začiatkom prevádzky zabezpečené prečistenie celého objemu vody. Počas prevádzky prebieha nepretržitá recirkulácia a dezinfekcia, pričom množstvo dopúšťanej vody závisí od počtu návštevníkov na deň. U bazénov bez recirkulácie sa musí zabezpečovať dezinfekcia a výmena určitého množstva vody (10 % kapacity objemu bazénu) za deň a každé 2 týždne vypustenie celého objemu bazénu.
Detské bazény do 3 rokov musia byť vypustené každý deň po skončení prevádzky. Požiadavka výmeny vody platí aj na brodiská pri vstupe do bazénov, kde sa voda musí vymieňať každé tri hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelnú kontrolu vody vykonáva prevádzkovateľ, ktorý je zodpovedný za jej kvalitu a ktorý je povinný výsledky rozborov predkladať príslušnému úradu verejného zdravotníctva. Odbery vzoriek vôd sa vykonávajú v dvojtýždňových intervaloch a vyšetruje sa celkove 21 mikrobiologických, biologických a fyzikálno-chemických ukazovateľov kvality vody. Niektoré ukazovatele sa vyšetrujú s dennou frekvenciou (reakcia vody a priehľadnosť) prípadne aj viackrát za deň (teplota a obsah chlóru).

Sú tieto kritériá prísnejšie, pokiaľ ide o bazény s termálnou vodou?

Termálne bazény u nás predstavujú asi tretinu všetkých prevádzkovaných bazénov. Najmä v posledných rokoch zaznamenávame rozvoj tohto typu bazénov a kúpalísk vzhľadom na zvýšený záujem verejnosti. Požiadavky na termálne kúpaliská sú v podstate rovnaké ako na ostatné umelé kúpaliská. V prípade plnenia bazénov termálnou vodou musí byť jej chladenie zabezpečené pred prítokom do bazénu. Samozrejme, aj technológia úpravy vody na týchto kúpaliskách musí byť prispôsobená zdroju vody, keďže v mnohých prípadoch ide aj o vody s vysokou mineralizáciou.

SkryťVypnúť reklamu

ivanrovny01.jpg

Hlavný hygienik SR doc. MUDr. Ivan Rovný, PhD., MPH

Z hľadiska hodnotenia kvality vody je u týchto vôd prípustné v dôsledku ich prirodzeného obohatenia o určité látky prekročenie ukazovateľov kvality vody, ako sú priehľadnosť, farba, zákal, zápach a obsah amónnych iónov.

Ako musia byť vybavené kryté bazény pokiaľ ide o hygienické zariadenie, šatne, sprchy a pod.?

Vybavenosť krytých bazénov závisí od kapacity kúpaliska. Na základe kapacity kúpaliska je stanovený počet záchodov, spŕch, šatňových skriniek a prezliekacích kabínok. Vyhláška č. 72/2008 Z. z. pre umelé kúpaliská stanovuje aj ďalšie požiadavky pre kryté bazény, ako je napr. zabezpečenie príchodu k bazénom cez sprchy, požiadavky na teplotu a vlhkosť vzduchu a vetranie.

Určuje predpis kapacitu - počet ľudí v krytom bazéne, kapacitu šatní a oddychových priestorov?

Kapacita sa v prípade krytého kúpaliska alebo bazénu odvíja od kapacity vodnej plochy a určuje sa ako jej 1,5 až 2-násobok. Od stanovenej kapacity kúpaliska závisí potom vybavenosť kúpaliska.

Kladú sa na vonkajšie bazény s termálnou vodou nejaké ďalšie požiadavky, pokiaľ ide o vodu a bezpečnosť bazénu?

Pre nekryté bazény platia osobitné požiadavky na vybavenosť hygienickými zariadeniami a kapacita sa odvíja nielen od kapacity vodnej plochy, ale aj od oddychovej plochy na jedného návštevníka. Nekryté kúpalisko musí mať k dispozícií aj vyhradený priestor na šport a odpočinok, vstup do bazénov musí byť umožnený len cez brodiská a pribúda aj požiadavka na likvidáciu odpadu v celom areáli.

Čo sa týka vody a bezpečnosti bazénov, rozdiely v požiadavkách nie sú. U všetkých typov bazénov, krytých aj nekrytých, musí byť zabezpečené už spomínané chladenie termálnej vody pred prítokom do bazénu, musia byť zabezpečené vypúšťacie otvory a pod.

Aké vybavenie areálu s bazénmi s termálnou vodou vyžadujú kontrolóri, pokiaľ ide o hygienu, správnu informovanosť návštevníkov o teplote a hĺbke vody, očistné sprchy, brodiská, toalety, odpadové koše, veľkosť oddychového priestoru a pod.?

Prevádzka kúpaliska a každého bazénu je posudzovaná osobitne. Začiatok prevádzky kúpaliska je podmienený rozhodnutím príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva na základe preukázania vyhovujúcej kvality vody, celkovej pripravenosti na prevádzku ako aj vypracovaného prevádzkového poriadku. V ďalšom období sa v zariadeniach sleduje hygienický režim prevádzky ako aj kvalita vody na kúpanie na základe výsledkov laboratórnych analýz zabezpečovaných prevádzkovateľmi (v stanovených intervaloch a podľa aktuálnej potreby) a v rámci štátneho zdravotného dozoru orgánmi verejného zdravotníctva. V prípade zistenia nedostatkov sú po zohľadnení miery ohrozenia zdravia nariadené prevádzkovateľovi opatrenia na ich odstránenie, prípadne môžu byť uložené až sankčné opatrenia - zákaz kúpania, finančná pokuta atď.

RÚVZ vyžadujú od prevádzkovateľov kúpalísk plnenie všetkých povinností, ktoré im vyplývajú z platných právnych predpisov, pričom prvoradý dôraz sa kladie na vyhovujúcu kvalitu vody. O vybavenosti kúpalísk sme hovorili už vyššie. Čo sa týka poskytovania informácií, údaje o teplote vzduchu a vody v jednotlivých bazénoch musia byť návštevníkom poskytované na viditeľnom mieste. V prípade bazénov s teplotou nad 36 ºC musí byť tiež uvedené upozornenie, že pobyt v nich sa neodporúča osobám so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Ako laik (návštevník) spozná, že ide o kvalitný vonkajší či krytý bazén s termálnou vodou, čo si ma preveriť a všímať skôr, ako vojde do vody?

Posledné roky jednoznačne potvrdzujú, že kvalitné kúpalisko závisí od prevádzkovateľa. Signálmi nevyhovujúcej kvality vody môžu byť je farba, priehľadnosť alebo výraznejší zápach či už po chlóre alebo moči. Preto je vhodné si vodu pred vstupom do bazénu „vizuálne otestovať", čo platí dvojnásobne pri kúpaní detí v detských bazénoch. Kvalitu prevádzkovania kúpaliska môžu návštevníkovi potvrdiť aj čisté a fungujúce hygienické zariadenia.

Na druhej strane by si mal každý návštevník uvedomiť, že práve on sa môže stať zdrojom znečistenia vody v bazéne, a preto by mal dodržiavať pokyny prevádzkovateľov, t. j. vstupovať do bazénov cez brodiská a sprchy, rešpektovať detské bazény, zásady osobnej hygieny. S ohľadom na ostatných kúpajúcich sa by nemali kúpaliská navštevovať ľudia trpiaci infekčnými ochoreniami. Termálne kúpaliská by nemali využívať ľudia so závažnými srdcovo-cievnymi ochoreniami, zvýšená opatrnosť je na mieste aj u ľudí s očnými šošovkami, u ktorých hrozí amébová keratitída.

Kde by sa mal návštevník kúpaliska sťažovať, ak sa stretne s nedostatkom alebo ignorovaním predpisov?

So sťažnosťou sa môže obrátiť priamo na prevádzkovateľa, alebo na miestny príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý na kúpalisku vykonáva štátny zdravotný dozor.

Autor: Anna Konečná

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu