SME

Varenie zabíja takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy

V letných mesiacoch je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii s potravinami, pretože vďaka vyšším teplotám podliehajú rýchlejšej skaze ako za bežných podmienok.

BRATISLAVA. "Pri ich výbere, manipulácii a spracovávaní treba vo zvýšenej miere dodržiavať pravidlá hygieny a bezpečnosti potravín," uviedla pre TASR hlavná odborníčka pre hygienu výživy hlavného hygienika SR Iveta Trusková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mäsové výrobky je potrebné opracovávať pri teplote najmenej 70 stupňov Celzia po dobu desiatich minút. "Mäso je veľmi dobrou živnou pôdou pre mikroorganizmy a konzumácia nedostatočne tepelne spracovaného mäsa môže viesť k rôznym alimentárnym ochoreniam. Mäso ako živočíšna potravina si aj v procese predaja a manipulácie vyžaduje prísne dodržiavanie chladiaceho reťazca a následne zásad hygieny a tepelného opracovania," vysvetlila Trusková. Ako dodala, správne varenie zabíja takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy. Štúdie preukázali, že varenie potravín pri teplote 70˚C môže pomôcť zaistiť ich bezpečnosť pre konzumáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Potraviny, ktoré vyžadujú ďalšie tepelné spracovanie, je nutné po nákupe čo najskôr uskladniť v chladničke. V chladenom stave ich môžeme držať najviac jeden až dva dni, aby si zachovali svoju čerstvosť. "Pri tepelnej úprave mäsa sa musíme presvedčiť, či je dôkladne prepečené. Keďže v domácnostiach sa na rozdiel od profesionálnych prevádzok nepoužíva teplomer, osvedčeným spôsobom je pichnutie ihlice do stredu mäsa. Vytekajúca číra šťava je známkou prepečenia, ružová šťava svedči o nedostatočnom prepečení," skonštatovala Trusková.

Takáto kontrola mäsa je podľa Truskovej dôležitá najmä pri grilovaní, pri ktorom dochádza k rýchlemu opekaniu mäsa s rizikom, že vo vnútri je nedopečené. Pri takejto tepelnej úprave sa v ňom môžu nachádzať nebezpečné mikroorganizmy. "Preto sa odporúča pozvoľné opekanie pri nižších teplotách, aby teplota prenikla aj do stredu grilovanej potraviny," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Počas letného obdobia patria k citlivým potravinám tie, ktoré sa kupujú v hotovom stave a pred konzumáciou sa už nespracovávajú. Ide napríklad o mäkké mäsové výrobky, lahôdkové šaláty, cukrárske výrobky, najmä s krémami a so šľahačkou, rôzne druhy mliečnych výrobkov či zmrzlinu.

"Ide opäť o potraviny, ktoré sú čisto živočíšneho pôvodu alebo sú nositeľom nejakej živočíšnej zložky, ktorá nie je sterilná a prirodzene obsahuje mikroorganizmy. Obsahujú aj väčšie množstvo vody, ktorá je dobrým živným prostredím pre rozmnožovanie mikroorganizmov," uviedla Trusková. Ak nedodržíme zásady chladenia a hygieny, ktoré si tieto potraviny vyžadujú, dochádza k ich rýchlej kontaminácii a rozmnožovaniu mikroorganizmov.

Pri stravovaní, a to nielen počas leta, by si ľudia mali na konzumáciu vyberať len bezpečné potraviny. Už pri nákupe treba sledovať dátum spotreby, zamerať sa na celkový vzhľad a kvalitu potraviny, nikdy nekonzumovať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti spotreby, ani poškodené či pokazené potraviny. Pri ovocí a zelenine sa nesmú konzumovať plody, ktoré sú narušené, nahnité alebo zaplesnivené. "Nestačí len vykrojiť poškodenú časť, pretože pre ľudské oko neviditeľné toxické látky nebezpečné pre ľudské zdravie môžu preniknúť aj do navonok zdravo vyzerajúcej časti plodu."

SkryťVypnúť reklamu

"Okrem výberu bezpečných potravín je dôležité aj zachovávanie základných hygienických zásad pri manipulácii s potravinami," dodala Trusková. Patrí sem zachovávanie čistoty rúk a všetkých plôch a zariadení používaných na prípravu jedál.

Pri spracovaní potravín je dôležité oddeľovať surové mäso, hydinu od ostatných potravín, rovnako ako oddeľovať pracovné plochy a náradie na ich spracovávanie. Jedlo a potraviny v chladničke je vhodné uskladňovať v oddelených obaloch, aby sa zamedzil kontakt medzi surovinami a pripravenými jedlami.

Dôležité je tiež dodržiavať skladovanie potravín pri bezpečnej teplote. Uvarené potraviny by sa nemali nechávať pri izbovej teplote viac ako dve hodiny. Uvarené a rýchlo skaze podliehajúce potraviny vyžadujú okamžité schladenie v chladničke, najlepšie pod 5˚C. Ani v chladničke by sa však nemali skladovať príliš dlhú dobu. Pred servírovaním by sme mali jedlo udržiavať horúce, nad teplotou viac ako 60˚C. "Ak sa teplota udržiava na hodnote pod 5˚C alebo nad 60˚C, rast mikroorganizmov sa spomaľuje alebo zastavuje. Niektoré nebezpečné mikroorganizmy sa však rozmnožujú aj pri teplote pod 5˚C," dodala Trusková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 482
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 572
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 714
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 639
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 578
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu