SME

Ochorenia prostaty patria u mužov k najčastejším

Ochorenia pohlavných orgánov neobchádzajú ani mužov. K najčastejšie sa vyskytujúcim urologickým problémom patria ochorenia prostaty. K ich vyššiemu výskytu prispieva viacero faktorov, jedným z nich je napríklad aj predlžovanie priemerného veku.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

Prostata je orgánom, ktorý prilieha k spodine močového mechúra a obkolesuje prvú časť močovej rúry, vystupujúcu z močového mechúra. Úloha tohto orgánu spočíva v tom, že prispieva k tvorbe mužského semena produkciou tekutiny vyživujúcej spermie. Prostatu najčastejšie postihujú ochorenia ako je zápal, nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia) a karcinóm prostaty.

Ťažkosti s prostatou výrazne znižujú kvalitu života pacientov a jedným z rizikových faktorov je napríklad vek. Je dôležité nepodceňovať už prvotné príznaky. Zanedbanie a neskoré nasadenie liečby môže viesť k závažným poškodeniam močového traktu infekciami alebo dokonca aj k zlyhaniu obličiek.

Pri zväčšovaní prostaty zohráva rolu testosterón, ktorý má v organizme dôležitú úlohu - podporuje rast svalov, emočnú rovnováhu, libido a aj funkciu štítnej žľazy. Redukciou testosterónu však môže vznikať jeho vysokoaktívna forma - dihydrotestosterón - látka, ktorá môže mať vplyv práve na zväčšovanie prostaty. Zväčšená prostata tlačí na močovú rúru, čo spôsobuje ťažkosti pri močení s typickými prejavmi.

Akútne prebiehajúci zápal prostaty sprevádzajú vysoké teploty, ťažkosti s močením a pálením pri močení, zvyšné dve ochorenia - hyperplázia prostaty a karcinóm prostaty spolu s chronickým zápalom majú menej výrazné príznaky, ktoré bývajú podobné. Ako vysvetľuje urológ MUDr. Marek Zvanciger z nemocnice s poliklinikou Medissimo v Bratislave, „tieto príznaky sa spoločne označujú ako syndróm dolných močových ciest - LUTS (Lower Urinary Tract Symptoms). Sú vyjadrené oslabovaním prúdu moču, zastavovaním močenia alebo nepravidelným prúdom moču, oslabením prúdu moču, dlhším čakaním na spustenie močenia, častým močením, nočným močením, odkvapkávaním moču po vymočení, náhlym nutkaním na močenie až s únikom moču, pokiaľ nedôjde k vyhoveniu."

Postihnutý by rozhodne nemal spomínané príznaky ignorovať, pretože by mohlo dôjsť k úplnej zástave močenia. „Príznaky sú individuálne a sú vyjadrené v rôznych kombináciách a stupni intenzity. Pokiaľ má muž niektoré z týchto príznakov, mal by navštíviť lekára, ktorý jediný vie určiť, ktoré ochorenie by za týmito ťažkosťami mohlo stáť. Pokiaľ pacient príde do urologickej ambulancie, lekár príznaky analyzuje (na pomoc nám slúžia i rôzne dotazníky) a pacient je podrobne vyšetrený s cieľom odlíšiť jednotlivé možné ochorenia. Na základe tohto je počiatočná diagnóza LUTS zmenená na definitívnu a zaháji sa vhodná liečba.

Ignorovanie, banalizovanie ťažkostí alebo bezdôvodný strach z urologického vyšetrenia môžu viesť k zbytočnému oddialeniu liečby a vzniku nevratných zmien v močových cestách alebo v horšom prípade „prešvihnutiu" možnosti vyliečenia, ak ide o nádorové ochorenie," upozorňuje MUDr. Marek Zvanciger.

Pomôcť môže aj vhodná strava

Často sa zvykne zdôrazňovať dôležitosť správneho zloženia stravy aj pri prevencii rakoviny.
V ovocí a zelenine, ktorá má nízku energetickú avšak vysokú biologickú hodnotu sa nachádzajú aj tzv. fytochemikálie. Sú to prírodné látky, ktoré majú protinádorové a protizápalové vlastnosti a chránia bunky v tele pred poškodením. Chránené bunky sú tak aj menej citlivé na útoky činiteľov zapríčiňujúcich rakovinu, vysvetľuje prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSC., odborníčka na zdravú výživu.

Vysokú biologickú hodnotu ovocia a zeleniny teda „zabezpečuje prítomnosť mnohých ochranných, biologicky aktívnych látok - vitamínov (C, E, B, beta-karotén), minerálov (vápnik, železo, sodík, draslík, horčík, fosfor...) ľahko stráviteľných cukrov, vlákniny, enzýmov, flavonoidov, karotenoidov - komponentov, ktoré pozitívne zasahujú do mnohých fyziologických a preventívnych procesov v organizme. Sú to živiny, ktoré zvyšujú imunitu, uplatňujú sa v prevencii tzv. voľnoradikálových ochorení napr. aj ochorení onkologických, pretože chránia organizmus pred voľnými kyslíkovými radikálmi," uvádza MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

Napríklad krížokvetá zelenina obsahuje prospešný I3C (indol-3-carbinol), ktorý pomáha znižovať povedzme aj riziko rakoviny prostaty. Táto látka sa nachádza v spomínaných krížokvetých rastlinách, ako je napríklad brokolica, kapusta či kaleráb.
Známe sú tzv. hormón-modulačné efekty I3C a výsledky odborných štúdií ukazujú, že I3C ovplyvňuje nielen metabolizmus estrogénu, ale aj testosterónu a androsterónu. Pri ťažkostiach s prostatou sa využíva aj extrakt z plodov Saw palmetto. Bohatý je na mastné kyseliny a fytosteroly a patrí k najpoužívanejším prírodným produktom pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty v Amerike i Európe. Tento prírodný výťažok pomáha výrazne znižovať hladinu dihydrotestosterónu, ktorého množstvo sa u mužov vekom zvyšuje a zapríčiňuje aj spomínané zväčšovanie prostaty, čo môže viesť k benígnej hyperplázii.

Takže vhodne zvolená strava, bohatá na fytochemikálie, ale aj niektoré doplnky výživy s obsahom rastlinných extraktov, napríklad Indonal Man, ktorý obsahuje práve spomínaný indol-3-carbinol a Saw palmetto, môžu prispieť k liečbe i prevencii ochorení prostaty.

Zapojte sa do súťaže

indonal1.jpgSpomedzi súťažiacich dvaja, ktorí správne odpovedia, získajú veľké balenie doplnku výživy Indonal Man (90 kapsúl) + darček. Výživový doplnok Indonal Man je určený mužom a obsahuje kombináciu účinných látok Indol-3-karbinol (I3C), ktorý nájdeme napríklad v brokolici, kapuste a kalerábe, ako aj ďalší prírodný extrakt - látku Saw palmetto. Tieto priaznivo vplývajú na metabolizmus testosterónu v mužskom tele a napomáhajú tak optimalizácii fyziologických procesov prostaty ako aj celého močovo-pohlavného ústrojenstva.

Súťaž trvá do 2. augusta do 15.00 hod. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, stačí, ak uvediete správnu odpoveď na súťažnú otázku. Spolu s prihlasovacím formulárom ju nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu