BRATISLAVA. Platnosť lekárskeho predpisu je časovo obmedzená. Bežný lekársky predpis platí sedem dní, recept vystavený na pohotovosti 24 hodín, predpis na antibiotiká tri dni a tzv. recept s modrým pruhom, ktorý sa vydáva na omamné a psychotropné látky, je platný päť dní.
Ak pacient lehotu platnosti nevyužije a liek si v lekárni nevyzdvihne, recept oficiálne prepadne. Ako však pre TASR skonštatovala Vladimíra Gromová zo Združenia za lepšie lekárne, väčšina lekárnikov je tolerantná, a ak sa pacient oneskorí o pár dní, liek mu vydá.
"Závisí to od lekárne, no ak je to v rámci toho istého mesiaca, že je možné recept v danom účtovnom období poslať do zdravotnej poisťovne, tak väčšina lekárnikov je tolerantná a liek pacientovi ešte vydá," uviedla Gromová. Aj tolerancia lekárnikov má však podľa jej slov hranice. "Ak ide o recept vystavený na pohotovosti a pacient príde o dva týždne, tak liek zo zásady nevydávame. Pretože pacient potreboval liek súrne, využil na to pohotovosť a keď bol taký nezodpovedný, že si pre liek neprišiel, tak prečo by ho mal dostať potom o dva týždne neskôr," dodala.
Na jednom recepte môžu byť podľa Gromovej predpísané najviac dva lieky. Výnimku tvoria recepty na omamné a psychotropné látky, na ktorých je len jeden liek. Ak lekáreň jeden z liekov nemá vôbec alebo ho nemá v dostatočnom množstve, lekárnik pacientovi vystaví výpis z receptu. "Niekedy sa stáva, že pacienti, najmä hlavne starší ľudia, nemajú peniaze, keď majú vysoký doplatok a poprosia nás, či by sme im dali výpis. V takom prípade im dáme výpis aj vtedy, keď liek máme, aby si pacient v rámci sedemdňovej lehoty mohol prísť liek vyzdvihnúť, keď bude mať peniaze," hovorí o praxi Gromová.
Na recepte je vždy uvedený názov lieku, jeho kód, sila - teda miligramy, počet tabliet a počet balení daného lieku. Taktiež by tam malo byť uvedené presné dávkovanie. Podľa odporúčaní poisťovní môže byť podľa Gromovej na jeden recept predpísaný liek maximálne na tri mesiace. "Ak však pacient cestuje na dlhý čas a lekár si to vie odôvodniť, tak ho môže predpísať aj na dlhší čas," vysvetlila. Podobná prax je aj pri lekárskych predpisoch na antikoncepciu. Lekár na zadnú stranu receptu napíše časové obdobie, dokedy je recept platný. Lekárnik potom pri každom vydaní lieku dá na zadnú stranu pečiatku a tiež údaj, koľko balení lieku vydal.