Dominique Knockaertová má od narodenia nehybné ruky i nohy, ale napriek postihnutiu mala vždy chuť žiť. Ide jej však o to, aby sa vo Francúzsku o eutanázii diskutovalo. Dominique údajne vie, že ju čaká veľmi pomalá smrť udusením. Podľa manžela Rémyho za jej iniciatívou dosiahnuť legalizáciu eutanázie vo Francúzska je túžba mať istotu, že v deň, keď to bude potrebovať, jej niekto bude smieť pomôcť.
"Má v úmysle požiadať - keď už nebude vládať - o pomoc (zomrieť), aby nezažila agóniu. Ale nechcela by to robiť ilegálne, ako sa to - bohužiaľ - často deje," dodala 1 Edith Deyrisová zo Združenia pre právo na dôstojnú smrť, ktoré má vo Francúzsku 30.000 členov.
Nedávna smrť paralyzovanej Angličanky Diany Prettyovej vyvolala búrlivú debatu o eutanázii a o asistencii pri dobrovoľnej smrti. Štyridsaťtriročná žena sa snažila súdnou cestou dosiahnuť, aby jej manžel mohol pomôcť dobrovoľne ukončiť svoj život. Keď neuspela u anglických sudcov, obrátila sa na Európsky súd pre ľudské práva, ale aj tam prehrala.
Krátko po návrate zo súdu v Štrasburgu sa u pacientky v dôsledku postupujúcej choroby objavili vážne problémy s dýchaním a začala sa dusiť. Vo štvrtok upadla do kómy a cez víkend svojej chorobe podľahla. Čakal ju teda presne taký koniec, proti ktorému neúnavne bojovala na súde.
Prettyovej prípad však nespôsobí zmenu v zákone, teda zatiaľ nebude možná ani určitá forma eutanázie. V Británii, rovnako, ako inde v Európe panujú obavy, že eutanáziu by bolo možné zneužiť, a aspoň medzi právnikmi prevláda názor, že je lepšie, ak je zákon v tomto smere skôr prísnejší a neústupnejší, než naopak.
Eutanázia je od tohto týždňa povolená v dvoch krajinách Európy - v Belgicku i v Holandsku. Diskusia o zákone, prijatom 16. mája belgickým parlamentom, rozdelila belgické politické strany: ostro proti nemu vystupovali opoziční kresťanskí demokrati, ktorí nevylúčili, že podajú žalobu na Európsky súd pre ľudské práva. Hlasy vládnej koalície zloženej z liberálov, socialistov a zelených však nakoniec v snemovni prevážili.
Zákon povoľujúci eutanáziu platí už od 1. apríla v Holandsku, ktoré sa tak stalo prvou krajinou sveta umožňujúcou lekárovi ukončiť život nevyliečiteľne chorého pacienta.
4 20 pel