BANSKÁ BYSTRICA . Slovensko patrí medzi prvé krajiny na svete, kde pacienti s kardiostimulátormi novej generácie môžu absolvovať magnetickú rezonanciu. Prievidžan Martin Mihál (27) je prvým Slovákom s desať gramovým kardiostimulátorom, ktorého úspešne a bez komplikácií vyšetrili pod magnetom. Za jeden a pol roka prešli rezonanciou v Európe len približne traja pacienti s kardiostimulátorom.
Inžinier z Prievidze sa špecializuje na balistiku a strelné zbrane. S kardiostimulátorom s technológiou SureScan teraz pracuje, študuje na druhej vysokej škole a športuje takmer bez obmedzení.
„Strach som nemal. Vysvetlili mi to dopredu. Cítil som sa príjemne, bol som celý čas pri vedomí. Nemal som a nemám žiadne ťažkosti," povedal Mihál.
Pacienti môžu podstúpiť širšiu škálu zákrokov
Mladý inžinier pocítil prvé problémy pred približne tromi rokmi. Srdce mu nepracovalo korektne. Vyvrcholilo to pred rokom, keď dvakrát skolaboval. Potreboval vyšetrenie srdca magnetickou rezonanciou, aj kardiostimulátor. Táto kombinácia bola ešte pred dvomi rokmi nepredstaviteľná. Kardiostimulátor vylučoval vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Rezonancia porušila stimulátor, alebo spôsobila výpadok stimulácie srdca.
V Mihálovom prípade lekári vystavili nový stimulátor srdca priamemu pôsobeniu silného magnetického poľa. "Pri vyšetrení magnetickou rezonanciou aj po nej sme pozorovali normálnu funkciu kardiostimulátora. Pacienti môžu so stimulátorom novej generácie podstúpiť oveľa širšiu škálu následných zákrokov, ako napríklad liečbu nádorov, transplantácie, operácie chrbtice a pod., ktoré bez vyšetrenia magnetickou rezonanciou nebolo možné realizovať," hovorí rádiologička Jana Mištinová
Kardiológovia vopred vedeli, že mladý inžinier pôjde na vyšetrenie magnetickou rezonanciou. „Bolo to jediné vyšetrenie, ktoré mohlo určiť rozsah poškodenia jeho srdca," konštatovala kardiologička Gabriela Kaliská zo Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
Kaliská tvrdí, že možnosť rezonancie je podstatný krok v tejto oblasti. „Predstavte si, že máte stimulátor a poškodený meniskus. Koleno by vám museli vyšetriť operačne, teraz magnetickou rezonanciou," hovorí kardiologička.
Polovica srdciarov vyšetrenie potrebuje
Podľa odborníkov približne 50 percent nositeľov kardiostimulátora aspoň raz za život potrebuje vyšetrenie rezonanciou. Kaliská predpokladá, že približne tretina pacientov operovaných na Slovensku by mohla dostať nové stimulátory. Zatiaľ ich má asi 20. Vývoj nového stimulátora s technológiou SureScan trval dvanásť rokov.
"Každý rádiológ sa dnes pred vyšetrením magnetickou rezonanciou pýta pacienta, či má voperovaný nejaký kovový implantát v tele, pretože prípadné vyšetrenie magnetickou rezonanciou nie je v takomto prípade pre
pacienta bezpečné," uviedla Kaliská.
Vývoj nového stimulátora s technológiou SureScan trval po zavedenie do klinickej praxe dvanásť rokov. Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici je prvým pracoviskom na Slovensku, kde použili stimulátor novej generácie v praxi.
Spoločnosť Medtronic na vývoj stimulátora vynaložila viac ako desať miliónov dolárov. Budúci vývoj predpokladá, že sa princíp výroby uplatní aj v defibrilátoroch a neurostimulátoroch.