Ako sa vraví, tehotenstvo nie je choroba, ale v tomto období je organizmus ženy vystavený väčšej záťaži a podlieha rôznym zmenám. Tehotná žena musí zvládať množstvo menších či väčších nepríjemností, či už sú to ranné nevoľnosti, problémy s opuchmi, tlakom krvi, nespavosť alebo aj nadmernou spavosťou, a to všetko môžu horúčavy ešte umocňovať.
Podstatné je nielen to, v ktorom štádiu gravidity sa žena nachádza, ale aj to, do akej miery je meteosenzitívna a aký je jej celkový zdravotný stav.
„Ak jej príde nevoľno, mala by sa zdržiavať v tieni, veľa piť a na zátylok si prikladať studený obklad. Aby sme zabránili zbytočným nevoľnostiam, odporúčame tiež oblečenie z bavlny, hodvábu a ľanu, ktoré napomáha odparovaniu potu z pokožky," radí gynekológ a pôrodník Vladimír Dvořák.
Potrápia aj ťažkosti s dýchaním
„Vplyvom vyšších teplôt sa cievy v tele rozťahujú, čím spravidla dochádza k poklesu krvného tlaku, čo sa často prejavuje pocitom únavy, malátnosťou, bolesťami hlavy až mdlobami. Gravidná žena by mala najmä počas leta správne dýchať, pretože pravidelný dych odvádza z tela teplo," vysvetľuje Dvořák.
Dýchanie nie je v tomto čase práve najjednoduchšie, pretože bránica je v tehotenstve posunutá o niečo vyššie, čo spôsobuje menšiu zmenu dýchania z hrudného na brušné. Lekár upozorňuje, že ak trpí žena problémami či alergiami aj bežne, mala by sa čo najviac zdržiavať vnútri. Dýchanie sa postupne samo zlepší, obyčajne okolo 36. týždňa.
Gynekologička Dagmar Ružičková zdôrazňuje, že „lepšie sa dýcha vo vlhšom prostredí, takže je vhodné častejšie si ovlažiť tvár vodou alebo používať sprej s čistou vodou na tvár. Staré mamy odporúčali priložiť si vlhkú vreckovku k tvári a dýchať cez ňu."
Ako na opuchy
Počas horúčav sú tehotné ženy ešte viac náchylné na opuchy dolných končatín. Masívnejšie opuchy nôh sa objavujú najmä v pokročilom štádiu tehotenstva. Maternica totiž tlačí na žily v oblasti slabín, ktoré odvádzajú krv z nôh a vysoké horúčavy ženám často bránia nosiť kompresívne pančuchy. Doktor Dvořák preto odporúča vykladať si nohy nad výšku panvy vždy, keď je to možné a nosiť vzdušné, pohodlné, nízke topánky.
Ďalším problémom môže byť aj nespavosť. Pomôcť môže vlažná sprcha, vhodný nočný odev či chladivé saténové obliečky.
Kúpanie môže byť rizikom
Častou komplikáciou sú aj gynekologické ťažkosti, ktoré môžu byť dôsledkom kúpania sa v stojatých vodách, vodných nádržiach, priehradách či bazénoch. Dagmar Ružičková hovorí, že „tehotná žena je náchylnejšia na vaginálne infekcie a zápaly močových ciest. Mala by sa kúpať len v bazénoch, ktoré prešli hygienickou kontrolou. Nie je vhodná teplá ani termálna voda."
Neodporúča ani kúpanie v rôznych bagroviskách pre riziko infekcie pohlavných orgánov, ktoré môžu spôsobiť zápal plodových blán. V takomto prípade hrozí predčasný odtok plodovej vody a predčasný pôrod. Po kúpaní je dôležité poriadne sa osušiť, prezliecť si suché plavky, čím sa predchádza zápalu močových ciest. Kúpanie v mori je bezpečnejšie ako v bazénoch a prírodných vodách.
Tehotné ženy by si mali dávať aj pozor na pobyt na priamom slnku. Ak už, tak s pokrývkou na hlave, lepšie je však zdržiavať sa v tieni. Lekári neodporúčajú, aby sa opaľovali, okrem iných ťažkostí sa môžu na koži vytvárať pigmentové fľaky.
Chodiť do práce alebo ostať doma?
Mnohé ženy ťažšie znášajú aj cestovanie do práce prostriedkami MHD, je však tehotenstvo dôvodom na to, aby ste počas nadmerných horúčav ostali radšej doma? „Pokiaľ je priebeh tehotenstva bez problémov, nie je dôvod, aby bola budúca mamička doma. Ak pracuje v klimatizovanej miestnosti, prípadne cestuje v klimatizovanom aute, nemal by byť teplotný rozdiel väčší ako štyri-päť stupňov. Pri cestovaní v MHD odporúčam nosiť nejaký sprej s čistou vodou na ovlaženie a tekutinu na pitie."
Gynekológ Dvořák radí, aby tehotné ženy v letných horúčavách znížili pracovné tempo. Aktívne gravidné ženy totiž v pracovnom nasadení málokedy dbajú na správny režim. „Je vhodné, ak sa žena zdržuje v exteriéroch iba v ranných či večerných hodinách, keď sú najväčšie horúčavy zažehnané."
Nie je jedno, čo jete
Dvojnásobnú pozornosť treba venovať skladovaniu potravín a manipulácii s nimi. Aj na dovolenke radšej vynechajte zmrzlinu, vajíčka, surové a nedostatočne tepelne upravené jedlá, mliečne výrobky a majonézy. Dvořák upozorňuje, že vracanie a hnačky vyčerpávajú organizmus matky, spôsobujú dehydratáciu a brzdia prísun potrebných živín pre vývoj dieťaťa a priebeh tehotenstva.
Gynekologička Ružičková zdôrazňuje, že v horúčavách zvyčajne nechutí jesť, preto je vhodnejšia ľahšia strava. Odporúča jesť častejšie a v menších dávkach. Ovocie a zeleninu treba pred konzumáciou poriadne poumývať. Aj podľa Dvořáka by mal byť príjem potravy v tehotenstve pravidelný, nie však dvojnásobný. V lete uprednostňujeme domáce ovocie, zeleninové polievky, celozrnné výrobky, ryby a dbáme na dostatočný príjem železa, vápnika, jódu, vitamínu C, B1, B6 a kyseliny listovej.
Piť treba pravidelne
Zvlášť dôležitý je pitný režim. Príjem tekutín musí byť dostatočný, pretože len tak sa dokáže zabezpečiť správne cirkulovanie krvi v tele, a tým aj okysličenie všetkých orgánov. Piť treba počas celého dňa a pravidelne, nie iba pri pocite smädu.
Tehotné ženy by si mali zvlášť dávať pozor na dostatočný príjem tekutín.
Vhodná je obyčajná prírodná nesladená voda, nesýtené stolové a minerálne vody, ktoré pravidelne obmieňame pre obsah minerálov, čaje a pri odporúčaní lekárom aj iontové nápoje pre športovcov, pretože obsahujú soľ, ktorá sa z tela dostáva prostredníctvom potu.
Naopak, nevhodné sú sladené nápoje a destilovaná voda či ľadové nápoje. Džúsy možno nahradiť vodami ochutenými limetou, mätou a podobne. Ako však upozorňuje Dvořák, „niektoré budúce mamičky si dokážu ublížiť aj prílišnou hydratáciou, ktorá spôsobuje úbytok solí v organizme a tým, paradoxne, dehydratáciu, únavu a podobne."
Teplota klimatizovaných priestorov by nemala byť nižšia o viac ako šesť ºC oproti vonkajšej teplote.
Vladimír Dvořák, gynekológ a pôrodník