Diabetes sa nevyskytuje sezónne, objavuje sa počas celého roka. Postihuje ktorúkoľvek vekovú skupinu, od novorodencov až po dôchodcov. Aj preto by o nej malo vedieť čo najviac zdravých ľudí.
Nepríjemné štatistiky Na svete je dnes podľa odhadov medzinárodnej diabetickej spoločnosti (IDF) asi 250 miliónov cukrovkárov. Počet pacientov s diagnózou diabetes mellitus však má do roku 2025 údajne vzrásť o ďalších 80 miliónov.
Pod tento vzostup sa podpisuje jednak starnutie populácie, ale najmä životný štýl - sedavý spôsob života, nezdravé stravovanie, nedostatok pohybu, čo súvisí so vzrastajúcim výskytom obezity. Vplyv majú aj genetické faktory. Na Slovensku evidujeme podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyše 309-tisíc diabetikov. V porovnaní s rokom 1980 je to nárast o viac ako dva a pol.
Aj napriek súčasným horúčavám a nechuti do jedla musia diabetici dodržiavať nielen predpísanú diétu, ale aj liečbu. Upozorňujú na to lekári.
Cukrovka, ako sa ľudovo ochorenie diabetes mellitus nazýva, je chronické progresívne a nevyliečiteľné ochorenie. Jej výskyt nesúvisí so žiadnym ročným obdobím a postihuje ktorúkoľvek vekovú skupinu.
Horúce letné dni na zdravotnú kondíciu pacientov s cukrovkou vplývajú zdravotne rovnako ako na iných ľudí.
Podľa diabetologičky Viery Vyšnej z Nitry vysoké teploty síce nie sú spúšťačom nejakých mimoriadnych komplikácií, ale na pitný režim by mali cukrovkári dbať ešte viac ako zdraví.
Inzulín aspoň do termosky
Pokiaľ diabetici v lete cestujú na dovolenku či na prázdniny, mali by podľa lekárov dodržiavať viac zásad.
„Ak cestujú na dovolenku a berú inzulín, mali by ho počas cesty mať uschovaný v príručnej chladničke alebo aspoň v termoske, treba ho chrániť pred extrémnymi teplotami," zdôrazňuje lekárka.
Diabetológ Noman Ehsan z Nového Mesta nad Váhom dodáva, že denne by mali vypiť aj do tri litre najlepšie čistej vody. „A nevychádzať von medzi jedenástou a treťou hodinou popoludní, aby neskolabovali." Tá istá hodina platí aj pre plávanie, radšej ráno a večer.
Lekár napríklad z tohto dôvodu ordinuje už od šiestej hodiny ráno, aby pacientov vybavil do desiatej.
Zmrzlinu iba diabetickú
Podpisuje sa leto so všetkými jeho lákadlami, ako je zmrzlina, zrelé ovocie či dovolenka pri mori s all inclusive stravovaním pod zdravotný stav diabetikov?
Diabetológovia hovoria, že pre diabetikov sú najťažšie Vianoce. Počas leta a dovoleniek sa „držia na uzde" a ordinácie neprepĺňajú. Viera Vyšná predsa len upozorňuje na niektoré prehrešky. „Zmrzlina ich neraz zláka, čo by nemali robiť. Ak sa pre ňu rozhodnú, tak jedine pre diabetickú. Je s ňou však problém. Napríklad v Nitre ju dostať len v jednom obchode.
Prezreté ovocie nie
Ehsan v prípade pobytu pri mori pripúšťa drobný experiment v podobe okúsenia niektorej sladkosti. „Ak by pacienti veľa plávali, čo by som im vrelo odporučil, a vydali by dostatok energie, nič by sa nestalo, ak by okúsili niektorý zákusok. Alebo nech si energiu vybijú tancom," radí.
Doktor Peter Fakraš zo Šiah upozorňuje aj na skutočnosť, že diabetickí pacienti trpia často aj ďalšími ochoreniami, kardiovaskulárnymi či obličkovými. Preto im vo všeobecnosti hrozia väčšie zdravotné riziká. „Môžu zlyhať obličky, ak by nedodržali napríklad pitný režim," hovorí Farkaš.
Podľa lekárov sa v prípade cukrovky treba vyvarovať aj tomu najlákavejšiemu, no prezretému ovociu, pretože obsahuje priveľa cukru. „Rovnako nie je vhodné rýchle občerstvenie," hovorí lekárka Elena Kruteková z Trenčianskych Teplíc.
Mýty a fakty o cukrovke
V súvislosti s cukrovkou koluje medzi ľuďmi veľa nepravdivých mýtov, ktorým však mnohí veria. Endokrinologička a diabetologička Eva Žákovičová ich dáva na pravú mieru.
Nepravdivé mýty
1. Hovorí sa, že ak človek konzumuje veľa cukru, dostane cukrovku.
Varovné signály Ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov, môže ísť o cukrovku (diabetes 1. typu). Mali by ste preto čo najskôr podstúpiť odborné vyšetrenie:
časté močenie (vyššia hladina cukru spôsobuje aj odvádzanie väčšieho množstva vody), zvýšený smäd a pocit sucha v ústach, únava, malátnosť, náhla strata hmotnosti, pomalé hojenie rán, časté infekcie. Podobné príznaky sa môžu objaviť aj u chorých na diabetes 2. typu, ale obvykle bývajú menej výrazné. U niektorých pacientov sa v počiatočnej fáze ochorenia nemusia objaviť nijaké príznaky a o chorobe sa dozvedia až po dlhšom čase, keď sa objavia komplikácie.
S konzumáciou cukru nemá diabetes mellitus nič spoločné. Zdravý človek môže jesť cukru, koľko chce a na cukrovku neochorie. 2. Inzulín je „začiatok konca".
Naopak, liečba inzulínom, ak je v správnom momente indikovaná, pomáha zlepšiť kvalitu života, oddialiť komplikácie a zlepšuje flexibilitu života pacienta.
3. Ten, kto má diabetes, nemôžete piť alkohol.
V malom množstve je alkohol prijateľný, pre väčšinu diabetikov maximálna denná dávka zodpovedá jednému decilitru vína (u žien) alebo dvom u mužov. Treba však dávať pozor na tvrdý alkohol, hlavne u pacientov liečených inzulínom a niektorými typmi perorálnych (pozn. redakcie podávané ústami) antidiabetík. Tie môžu porušiť tvorbu cukru v pečeni a tým spôsobiť hypoglykémiu. Rovnako treba myslieť na to, že alkohol je bohatým zdrojom energie a môže viesť k obezite a zvýšeniu krvného tlaku.
Pravdivé tvrdenia
1. Diabetes mellitus 2. typu sa vyvíja počas dlhého časového obdobia.
Áno, táto forma cukrovky môže veľa rokov prebiehať ako bezpríznakové ochorenie. Často sa diagnostikuje náhodne pri preventívnej prehliadke aj po niekoľkoročnom trvaní ochorenia. Môže sa diagnostikovať až pri rozvoji komplikácií.
2. Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou smrti u 75 percent diabetikov európskeho pôvodu.
Áno, riziko srdcového ochorenia pacientov s cukrovkou 2. typu je dva- až štyrikrát vyššie ako u ľudí bez diabetu a je hlavnou príčinou invalidity a úmrtia týchto pacientov vo vyspelých štátoch. Ide o úmrtia v produktívnom veku.
3. Prítomnosť komplikácií znamená, že diabetes je závažný.
Áno, cukrovka je chronické ochorenie, ktoré po rokoch trvania vedie k nezvratným zmenám, ktoré postihujú jednotlivé tkanivá organizmu. Mikrovaskulárne komplikácie (retinopatia - poškodenie sietnice, nefropatia - poškodenie obličiek, neuropatia - porucha nervov) rovnako ako makrovaskulárne (ischemická choroba srdca, mozgu a dolných končatín) sú hlavnými príčinami zvýšenej chorobnosti a úmrtí diabetikov v porovnaní s nediabetikmi.
Jarmila Horáková
Kliknite - obrázok zväčšíte
Cukrovka v kocke
Diabetes mellitus
Je to chronická porucha metabolizmu sacharidov, tukov a bielkovín. Charakterizuje ju hyperglykémia - zvýšená hladina cukru v krvi. Spôsobuje ju nedostatok hormónu inzulínu alebo jeho nedostatočný účinok v cieľových tkanivách. Diabetes sa z lekárskeho hľadiska delí na viaceré typy.
Diabetes mellitus 1. typu
Objavuje sa v mladom veku, najčastejšie okolo troch až šiestich rokov a v puberte. Spôsobuje ho deštrukcia buniek podžalúdkovej žľazy, ktoré vylučujú inzulín. Ľudia s týmto typom sú odkázaní na celoživotnú liečbu inzulínom.
Diabetes mellitus 2. typu
Prichádza v neskoršom veku, obvykle po 40. roku života. Inzulínu sa v organizme tvorí dostatok, ale bunky organizmu naň nereagujú. Vyskytuje sa u 90 percent diabetikov. Bezpríznakové obdobie ochorenia môže trvať i niekoľko rokov.
Mnoho analýz ukazuje, že toto ochorenie je následkom kombinácie genetickej náchylnosti k ochoreniu a vonkajších faktorov.
Špecifické typy
Diabetes mellitus sa objavuje napríklad pri niektorých iných chorobách, genetických poruchách, môže byť navodený aj liekmi.
Gestačný Diabetes mellitus sa prejavuje v tehotenstve, najčastejšie po 20. týždni, po pôrode sa zdravotný stav upraví.
Jarmila Horáková