SME

Počítač môže byť aj vaším nepriateľom

Denné búšenie do klávesnice počítača a práca s myšou sú pascou a výsledkom môžu byť aj závažné zdravotné problémy.



Počítač je dobrý sluha, ale zlý pán. Ak s ním pracujete dlhé hodiny, vaše ruky a chrbtica dostávajú riadne zabrať. Možno vás to prekvapí, ale u lekára sa s rovnakým problémom môže stretnúť tesár, robotník, ktorý pracuje so zbíjačkou, ale aj hudobník, sekretárka či ktokoľvek, kto trávi veľa času pri počítači.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako upozorňuje primár Kliniky telovýchovného lekárstva FN v Bratislave Pavel Malovič: „Práca s myšou mimoriadne zaťažuje kĺby zápästia, lakeť a malé kĺby prstov. Dobrá pisárka, ktorá každý deň pracuje osem a pol hodiny, prebehne denne prstami 12 – 16 kilometrov. A to je obrovská záťaž pre maličké kĺby prstov aj pre krčnú chrbticu.“ Ak taká pisárka píše z listu, tak počas osemhodinového pracovného času mnohotisíckrát otáča hlavou. Tak sa nadmerne opotrebúvajú jednak medzistavcové platničky, ako aj celý aparát – väzy, šľachy, svaly.

SkryťVypnúť reklamu

Karpálny tunel

Častým následkom jednostranného preťažovania v oblasti zápästia býva syndróm karpálneho tunela. Častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov, ženy totiž vykonávajú aj iné činnosti, ktoré tento zdravotný problém môžu spôsobovať, je to napríklad aj žehlenie či pranie. Zápal karpálneho tunela, ktorý sa prejavuje pocitmi mravčenia a brnenia v ruke až bolesťou, postihuje aj niektorých hudobníkov - hráčov na bicích nástrojoch, klavíri a pod.

Neurologička Iveta Nikolová z nemocnice s poliklinikou Medissimo hovorí, že „podstata ochorenia spočíva v tom, že kanálik, kde je nerv uložený, sa zúži, čo môže byť spojené napríklad aj s obezitou. Kanálik sa môže zúžiť aj po úrazoch, pri artrotických zmenách, pri reume, čo sa tiež vo zvýšenej miere vyskytuje u žien, a potom aj v dôsledku hormonálnych zmien. Ak sú ženy liečené napríklad estrogénmi, môže dochádzať k opuchu tkanív podkožia, a aj tým sa tento priestor môže zúžiť. K zápalu karpálneho tunela môže dochádzať aj pri nižšej činnosti štítnej žľazy, no niekedy je to aj prvý prejav iného ochorenia.“ Ak teda človek príde k lekárovi s príznakmi ochorenia karpálneho tunela, mal by mať aj hormonálne vyšetrenie.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je prevencia

Odborníci odporúčajú čo najmenej pohybovať rukou v zápästí, čo však, samozrejme, pri dennej činnosti nie je jednoduché dodržať. Pri práci s počítačom je dôležité používať správnu podložku, prípadne ergonomickú myš a podľa neurologičky Nikolovej pomáha aj neoprénová bandáž na zápästie, ktorú si môžete kúpiť v lekárni. Tak sa človek naučí, ako má s rukou čo najmenej hýbať, aby ju čo najmenej zaťažoval.

Treba si dávať pozor aj na to, aby sme pri zaspávaní nedávali ruku do ohybu a jednou z chýb je napríklad aj to, ak sedíme, prípadne ležíme pred televízorom tak, že si hlavu podopierame dlaňou. Pri liečbe sa používajú protizápalové analgetiká alebo lieky na uvoľnenie svalov, prípadne sa injekčne podávajú kortikoidy, tým sa síce ťažkosti zmiernia, no príčina sa neodstráni. Dôležité je vyhýbať sa prievanu, byť v teple, a problémom je napríklad aj fajčenie, pretože nikotín zužuje cievy, čím sa zhoršuje prekrvenie. Na fixovanie ruky sa zvykne používať spomínaný fixátor, prípadne sadra. „Ak sú ťažkosti veľmi výrazné, ak napríklad v noci človek nemôže spávať, potom prichádza na rad operačné riešenie. Operáciou sa karpálny tunel - drážka, kde je uložený nerv, zväčší, a tak sa problém upraví,“ vysvetľuje neurologička Nikolová.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ešte hrozí?

Väčším a častejším problémom však býva postihnutie chrbtice, ktoré spôsobuje jej statické zaťaženie s predklonom šije. „Po hodine sedenia pri počítači je vhodné vstať, prejsť sa, ponaťahovať si šijové svalstvo, uvoľniť a pomasírovať si krk, a tiež dávať pozor aj na klimatizáciu v kanceláriách, ktorá ťažkosti potencuje,“ vysvetľuje Nikolová.

K ťažkostiam viažucim sa na prácu s počítačom patrí aj podráždenie lakťového nervu (nervus ulnaris), uloženého v drážke lakťového kĺbu. Podráždením tohto miesta môže dochádzať k tŕpnutiu bočnej strany predlaktia smerom k malíčku. Vtedy treba meniť polohu ruky, pravidelne ju uvoľňovať a používať vhodnú podložku. Pri práci sa musí udržiavať zápästie v rovine, nie ohnuté smerom nahor alebo nadol.

SkryťVypnúť reklamu

Trpia aj prsty na rukách

Pri práci s počítačom hrozí aj tzv. počítačová artróza, ktorá postihuje malé kĺbiky prstov. Dochádza tu k deštrukcii kostnej chrupavky a v postihnutom kĺbe vznikajú výrastky, ktoré bránia v pohybe a spôsobujú stuhnutosť. Častými sprievodnými znakmi sú deformácie, bolesti a opuchy.

Liečba nespočíva len v užívaní liekov proti bolesti, pomôcť môžu aj rôzne krémy či gély. Malovič upozorňuje aj na to, že jedným zo základných problémov býva zanedbávanie pitného režimu. „Ľudia pri počítači sú zvyčajne takí zahĺbení do práce, že jedinou tekutinou, ktorú prijímajú, je káva. Musíme si uvedomiť, že ak vypijeme jednu kávu, mali by sme ju doplniť tromi decilitrami vody alebo minerálky, káva je totiž močopudná, takže jej pitím tekutinu nezískavame, ale strácame. Takisto je žiaduce, aby človek pri jednostrannom nadmernom zaťažovaní preventívne užíval nejaký druh kĺbovej výživy, vhodné je poradiť sa s lekárom.“ Takúto prácu je najlepšie kompenzovať nejakou vhodnou športovou aktivitou, napríklad plávaním.

SkryťVypnúť reklamu

Jednoduché cviky, ktoré môžete robiť pri počítači

  • Zohnite pažu, dajte si ju za hlavu, lakeť si chyťte druhou rukou a jemne tlačte smerom dolu.

  • Ruky si položte na okraj stola a vykonávajte krúživé pohyby plecami najprv jedným, potom opačným smerom.

  • Pravidelne si zľahka masírujte a jemne ponaťahujte prsty.

  • Zatnite ruku v päsť a vydržte silné zovretie asi sekundu-dve, potom prsty roztiahnite čo najviac a vydržte opäť aspoň sekundu-dve.

  • Predpažte ruky a pravidelne krúžte dlaňami striedavo doprava a doľava.

  • Predpažte ruky a ohýbajte ruky v zápästí hore aj dolu.

  • Uvoľnite si ruky a chvíľku traste dlaňami obidvoch rúk.

  • Spojte si ruky pred hrudníkom dlaňami k sebe a pomaly otáčajte zo strany na stranu, aby ste cítili mierny ťah.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 361
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 040
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 168
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 617
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 806
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 347
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu