SME

Najdôležitejšie je porozumenie medzi lekárom a pacientom

Pred časom navštívil Bratislavu austrálsky lekár Dr. Michael Tirant, ktorého doménou je liečba psoriázy. Na svojich klinikách sa venuje liečbe tohto ochorenia viac ako 25 rokov.

Dr. Michael Tirant patrí k lekárom, ktorí majú s liečbou psoriázy dlhodobé úspechy.Dr. Michael Tirant patrí k lekárom, ktorí majú s liečbou psoriázy dlhodobé úspechy. (Zdroj: autorka)

Je nielen praktickým lekárom, ale pracuje aj vo výskume - výsledkom jeho bádateľskej činnosti je napríklad rad prípravkov na báze prírodných látok, ktoré pre pacientov s psoriázou predstavujú efektívny a bezpečný spôsob liečby.
Dr. Tirant sa narodil na Seychellských ostrovoch, je vedeckým výskumníkom, klinickým biochemikom a vedcom a má aj diplom z akupunktúry (štúdium na Acupuncture College of Melbourne), a tiež postgraduál z environmentálnej a nutričnej medicíny na Australian College of Nutritional & Environmental Medicine, Chinese Herbal Medicine and Natural Therapies (Vitamin & Mineral). Je členom viacerých medicínskych asociácií a popri vedeckom výskume a medicínskej praxi sa aktívne zúčastňoval aj rôznych sympózií a konferencií, kde prednášal o výsledkoch svojej práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1983 založil v Austrálii kliniku Psoriasis & Skin Clinic, kde sa venuje najmä liečbe pacientov so psoriázou. Okrem tohto závažného ochorenia sa zaoberá aj liečbou ďalších ochorení, ako je ekzém, dermatitída, vitiligo, rosacea, akné, infekcie nechtov, kože, problémy s pigmentáciou atď.. Prípravky, ktoré vyvinul počas rokov svojej praxe a výskumu sú alternatívnymi výrobkami na prírodnej báze, s minimálnym obsahom chemických prvkov a zložiek.

Dr. Tirant patrí k malému počtu lekárov na svete, ktorí majú s liečbou psoriázy dlhodobé úspechy a narastá počet spokojných pacientov. Dr. Tirant a jeho tím sa odlišujú aj špecifickým - vysoko profesionálnym a etickým prístupom k pacientom, ktorý je založený na pochopení pre ich ochorenie, na rešpekte a osobitnej starostlivosti. Rovnako ochotne, s pokorou a pochopením venoval čas a energiu tomu, aby mohol vzniknúť tento rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu

Roky sa venujete klinickej praxi a liečbe psoriázy, a ako sme už spomenuli, využívate kombináciu poznatkov klasickej a prírodnej medicíny či niektorých alternatívnych smerov. Venuje sa v súčasnosti dostatok pozornosti využívaniu tradičných prírodných produktov aj v tzv. klasickej medicíne?

Súčasný trend je taký, že veľa pacientov ustupuje od komerčnej liečby, pretože napriek tomu, že táto liečba môže pomôcť, môže mať aj veľa nežiaducich účinkov a bezpečnosť je pre pacientov veľmi dôležitá. V nedávno zverejnenom článku v britskej tlači ste sa mohli dočítať o štyroch najdôležitejších obavách pacientov z celého sveta súvisiacich s psoriázou. Po prvé, či liečba naozaj funguje, po druhé, či je bezpečná, potom či je cenovo dostupná a keď liečbu skončia, tak ako dlho trvá bezpríznakové obdobie, kým sa znova objavia prejavy ochorenia. Hoci je veľa prípravkov - molekúl biologickej liečby do určitej miery účinných, sú veľmi drahé, taká liečba stojí okolo 25 000 dolárov ročne a okrem toho akonáhle pacienti prestanú tieto lieky užívať, príznaky sa znovu objavia.

SkryťVypnúť reklamu

Pred časom odborníci prezentovali práve novinky v oblasti biologickej liečby, išlo o liek, ktorý v niektorých prípadoch stačí aplikovať 4-krát ročne a prejavy ochorenia tak možno úspešne potláčať. Psoriáza je autoimunitné ochorenie a pri biologickej liečbe dochádza k blokovaniu imunitných procesov, pričom sa vstupuje do procesov na bunkovej úrovni. Prináša tento spôsob aj nejaké riziká?

To je problém mnohých biologických molekúl - tieto aktivity nie sú špecifické, ale blokujú činnosť po celom tele, preto sa objavujú nežiaduce účinky ako napríklad krvácanie, a vplýva to trebárs negatívne na pečeň. Rizikom je aj rakovina...

Biologická liečba sa však snaží zasahovať do podstaty ochorenia, kým kozmetické prípravky riešia „iba" lokálne príznaky...

SkryťVypnúť reklamu

Produkt na prírodnej báze, ktorý som vyvinul, neblokuje procesy v bunkách, ale pôsobí lokálne. Biologická liečba sa používa ako prevencia symptómov, kým kozmetická liečba sa používa na odstránenie symptómov.

Nemáte v rámci výskumu ambície zasiahnuť aj do sféry biologickej liečby?

Mám v rodine veľa členov, ktorí trpia psoriázou. Vždy som sa snažil o to, aby som prišiel s liečbou, ktorá je absolútne bezpečná. Pretože ak to nemôžem dať svojej dcére, tak potom ani vašej. Napriek tomu, že mám znalosti o biologickej liečbe, ktoré som nadobudol už pred 20 rokmi, viem, že sú určité nevýhody, preto som sa sústredil na liečbu, spočívajúcu na prírodnej báze, ktorá nemá nežiaduce účinky.

dr.tirant1.jpg

"Mám v rodine veľa členov, ktorí trpia psoriázou. Vždy som sa snažil o to, aby som prišiel s liečbou, ktorá je absolútne bezpečná," hovorí Dr. Tirant.

SkryťVypnúť reklamu

Prípravky, ktoré ste vyvinuli, sú prírodné produkty, avšak aj prírodné extrakty obsahujú chemické látky, ktoré v nesprávnych kombináciách a množstvách môžu byť takisto nebezpečné. Zaujímate sa aj o tradičnú čínsku a environmentálnu medicínu, určite teda narábate aj s poznatkami rôznych tradičných liečebných postupov, možno aj znalostí austrálskych domorodcov?

Moja liečba zahŕňa rôzne prístupy. Moja medicína nie je ortodoxná, zahŕňa napríklad liečbu liečivými rastlinami, čínsku medicínu, bylinkárstvo - teda rôzne poznatky medicíny. Viem, že sú chemické cesty - spôsoby, ako dosiahnuť výsledok. Napríklad ortodoxná medicína má vždy štartovací bod a cieľ a hľadá k nemu najkratšiu cestu. Ja si myslím, že existuje viacero spôsobov. Môžeme ísť aj nepriamou cestou, aby sme sa dostali k cieľu. Poznám rôzne mechanizmy, rôzne molekuly, ktoré vedú do cieľa a viem presne, kde ich hľadať. Ortodoxná medicína používa jeden spôsob, ako blokovať jednu vec, ale tým, že ide o taký silný blok, má aj veľa nežiaducich účinkov. Ja sa k cieľu približujem krok za krokom.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári na Slovensku majú nezriedka s pacientmi so psoriázou skúsenosti, že mnohí z nich sú nedisciplinovaní. Je to jedno z úskalí úspešnej liečby. Psoriáza je totiž ochorenie náročné na starostlivosť, nie je to o tom, že prehltnete jednu pilulu denne... Aké sú vaše skúsenosti s pacientmi?

Najdôležitejšia vec je porozumenie medzi lekárom a pacientom. Pre mňa je to číslo jedna. Inými slovami, problém s pokožkou je veľmi viditeľná vec a hendikepuje pacienta aj z estetického hľadiska, takže lekári pochopiteľne chcú pacientovi pomôcť. Keď ma navštívi pacient, tak ho, samozrejme, prezriem, ale vždy sa sústreďujem na to, čo sa odohráva v jeho vnútri. Je veľmi dôležité, aby mal pacient k lekárovi dôveru.

Ako dlho trvá liečba vašimi prírodnými prípravkami na lokálne použitie, aby sa eliminovali prejavy ochorenia?

SkryťVypnúť reklamu

Prvé výsledky sa objavujú po 10 - 12 dňoch, ale celá kúra trvá 8 - 10 týždňov.

Viem o viacerých pacientoch, ktorým vaše prírodné prípravky pomohli, avšak počula som, že napríklad v susednom Rakúsku sa objavili napodobeniny týchto prípravkov, dajú sa kúpiť napríklad cez internet. V čom spočívajú riziká používania takýchto falzifikátov?
Originálne prípravky sa vyrábajú priamo v Austrálii pod mojím dohľadom a účinné zložky sú extrahované z rôznych rastlinných olejov, ktoré majú na ložiská psoriázy upokojujúce a protizápalové účinky. Problém je v tom, že nelegálne napodobeniny môžu pre pacienta predstavovať zdravotné riziko, pretože môžu obsahovať iný pomer účinných látok. To, samozrejme, môže mať vplyv na liečebný efekt a v konečnom dôsledku to aj znižuje dôveru pacienta v účinnosť liečby a k lekárovi, ktorý mu liečbu mohol odporučiť. Ešte väčšie riziko môžu predstavovať prípravky, kde sa účinné látky nahrádzajú inými komponentmi, takže pokiaľ nekupujete lieky v autorizovanej lekárni, mali by byť pacienti zvlášť opatrní a dávať si pozor na nelegálne a neregistrované lieky.

SkryťVypnúť reklamu

Keď liečba u pacienta zabrala, ako sa treba ďalej o pokožku starať? Čo odporúčate ako prevenciu?

Nazýva sa to manažovanie pacienta - je zaujímavé, že niektorí pacienti, keď im zmiznú prejavy ochorenia, tak zvyknú ďalej aplikovať produkty na miestach pokožky, kde sa vyskytovali prejavy ochorenia. Preberám s nimi tzv. provokujúce faktory, ako je napríklad stres. A akonáhle sa objaví prvý prejav, prípravky treba ihneď použiť, aby sa neobjavil výsyp po celom tele. Akonáhle symptómy zmiznú, prípravky nie je potrebné používať.

Koža psoriatika je iná, potrebuje neustále výdatne hydratovať, vhodné sú vraj napríklad prípravky s obsahom urey...

Na hydratovanie sa používajú zvhlčovacie produkty, naozaj je vhodná aj urea. Pomáha aj pobyt na slnku.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, fototerapia je jedným zo spôsobov liečby psoriázy. Avšak na druhej strane je UV žiarenie rizikový faktor vzniku melanómu kože. Je to taká sporná záležitosť...

Fototerapia je skutočne asi najlepší spôsob, ale v dlhodobom horizonte môže poškodiť pokožku. Líši sa to aj v závislosti od geografickej lokality, v ktorej časti sveta žijete a záleží aj od fototypu pacienta. Pacienti s veľmi bielou kožou sú ohrozenou skupinou, takže táto forma terapie sa neodporúča aplikovať dlhodobo, nie je vhodné ju preháňať.

Poznám pacientku s psoriázou, ktorá vyskúšala rôzne formy terapie, chodievala aj k moru, do kúpeľov, absolvovala liečebný pobyt v Izraeli, istý čas strávila rok v Afrike, takže má rôzne skúsenosti s rôznymi podobami liečby. Zistila napríklad, že jej nerobí dobre striedanie ročných období...

SkryťVypnúť reklamu

V prvom rade treba identifikovať dve formy psoriázy - prvý typ sa nedá liečiť slnečným svetlom. Pôsobenie slnečného svetla môže ochorenie zhoršovať. Psoriáza je genetická porucha, sú tzv. provokujúce faktory, ktoré spôsobujú zápal. I keď existuje veľa týchto faktorov, slnečné žiarenie nemusí pomáhať. Zmeny v klíme sú veľmi dôležitý faktor. Ak napríklad žijete v Európe, tak si v zime telo chránite oblečením. V dome máte teplo, používate horúcu sprchu, nepriedušné oblečenie - nachádzate sa teda v prostredí, kde je človek vystavený veľkému množstvu dehydratujúcich faktorov. Potom idete napríklad do Afriky, kde je teplo, vyzlečiete sa, chodíte iba v tričku, nedávate si horúcu sprchu, váš dom nie je prekúrený atď. Robíte teda pravý opak a pijete aj veľa tekutín - toto všetko zohráva rolu a k tomu sa pridá aj slnečné žiarenie. Obvykle ak ľudia idú do iného prostredia, tak idú relaxovať, takže to všetko prispieva k zlepšeniu zdravotného stavu. Je množstvo rôznych faktorov, ktoré vplývajú na psoriázu.

SkryťVypnúť reklamu

Možno aj v prípade psoriázy hovoriť o akejsi sezónnosti, ako je to napríklad v prípade niektorých ochorení gastrointestinálneho traktu - Helicobactera Pylori na jeseň a pod.?

Môže byť, lebo k provokujúcim faktorom patrí napríklad aj bakteriálna infekcia.

Pri psoriáze je pokožka popraskaná, takže cez trhlinky sa do organizmu môžu dostať baktérie - nie je pre takýchto ľudí riskantné napríklad kúpať sa v bazéne?

Môže byť, závisí to od toho, v akej miere je koža poškodená, a záleží aj na tom, kde sa poškodenie nachádza. Ak máte napríklad hlbokú psoriázu v senzitívnych častiach tela, lebo štruktúra kože je rôzna v rôznych častiach tela, hrozí tu oveľa väčšie riziko nákazy.

Istej pacientke sa zasa výrazne zlepšil stav počas tehotenstva, hormonálne zmeny majú zrejme zásadný vplyv na priebeh ochorenia...

SkryťVypnúť reklamu

Hormonálne zmeny majú naozaj veľký vplyv. Zaoberám sa psoriázou 20 rokov. Nielen hormonálne zmeny v tehotenstve, ale napríklad aj premenštruačný syndróm a menopauza vplývajú na priebeh psoriázy.

Môže potom napríklad hormonálna substitučná liečba priaznivo ovplyvniť stav psoriatičky? Môže zlepšiť prejavy ochorenia?

V tehotenstve sa stav zlepšuje v prvom trimestri. Je zaujímavé, že pohlavie dieťaťa rozhoduje o tom, ako sa zhorší stav pacientky s psoriázou. Dieťa rozhoduje o percente hormónov. Ak má žena dievčatko, hladina estrogénov je veľmi vysoká, vtedy sa pokožka zapaľuje najviac. Keď sa v súčasnosti v Austrálii zaoberám tehotnými ženami, zameriavam sa na stav psoriázy a môžem určiť aj pohlavie dievčaťa. Samozrejme, nie je to také jednoduché, ale tým, že je u ženy pozostatok hormónov z prvého tehotenstva, tak s ďalším tehotenstvom sa objaví zápal. Je to veľmi zaujímavé, píšem o tom prácu. Prejavy ochorenia majú u ženy periodický priebeh. V súvislosti so zmenami v menštruačnom cykle dochádza aj k zmenám stavu psoriázy. Je to však individuálne, líši sa to od ženy k žene.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem genetických faktorov sa spomínajú aj environmentálne vplyvy, ktoré majú dosah na vznik psoriázy. Venujete sa aj environmentálnej medicíne, ktorá skúma práve vplyvy prostredia na zdravie populácie...

Môj život je vlastne psoriáza, posledných dvadsať rokov som skúmal rôzne faktory, ktoré na toto ochorenie vplývajú. Už sme sa bavili o viacerých faktoroch, ale jeden z nich úzko súvisí so stravou. Tým, že je pacient vystavený chemickým vplyvom a znečisteniu, existujú aj faktory, ktoré sú v interakcii s liečbou na iné ochorenie, napríklad diabetes.

Čo všetko môže byť vyvolávacím faktorom psoriázy?

Patria k nim aj infekcie, lieky... Na základe výsledkov môjho výskumu odlišujem dva typy vyvolávajúcich faktorov. Jednak primárne - tieto faktory vyvolávajú psoriázu a sekundárne sú akoby palivom. Na psoriázu môžeme obrazne nazerať ako na oheň. Aby sme mohli oheň založiť, potrebujeme dve veci - iskru a palivo. Iskra je primárny spúšťač, palivo je druhotné. Primárne spúšťače sú štyri: zranenie, infekcia, stres a liekové interakcie. Pokiaľ ide o sekundárne faktory, tak existujú dva typy: hlavné - závažné a menej závažné. Závažnejšie zahŕňajú nedostatok zelenej zeleniny. Potom sú to kyselinotvorné potraviny, ktoré dehydrujú. Psoriáza znamená suchú kožu a posledné, čo chceme, je, aby koža bola ešte viac suchá. Spúšťačom môže byť aj emocionálny stres, pričom však môže ísť aj o pozitívny stres, ako je napríklad plánovanie svadby, narodeninovej oslavy a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je presnejší mechanizmus tohto procesu?

Telo produkuje dva druhy hormónov - protizápalové, ktoré sú dobré a chránia a podporujú imunitný systém. Potom sú to prezápalové hormóny, ktoré majú negatívny dopad. Za normálnych okolností je medzi týmito dvomi druhmi hormónov rovnováha. Počas niektorých dní sa zvyšuje množstvo protizápalových hormónoch - vtedy sa cítite dobre. A keď sa cítite dobre, zvyšuje sa aj hladina protizápalových hormónov. Ak sa však zvyšuje hladina prezápalových hormónov, tak sa dobre necítite. Tieto hormóny totiž regulujú vaše emócie. Ak je človek unavený, vyčerpaný, zvyšuje sa hladina protizápalových hormónov, aby ho ochránili. V tom istom čase sa však prudko zvyšuje aj hladina prezápalových hormónov, je to 5 - 7-krát viac. Ľudia v tomto prípade pociťujú úzkosť, napätie. Vždy to má negatívny dopad.

SkryťVypnúť reklamu

Akékoľvek zdravotné ťažkosti máte, tak sa tieto ťažkosti znásobujú. Nik sa tomu nevyhne, na každého to pôsobí, každý však reaguje inak. Zvýšená hladina hormónov má potom negatívny dopad aj na stav kože. Samozrejme, nemôžem vám prikázať, aby ste nemali starosti, aby ste nepracovali a nezažívali stres atď., čiže aby vaša myseľ nebola aktívna. Musíte niečo robiť, aby ste sa toho zbavili. Existujú tri spôsoby. Prvý - najdôležitejší spôsob je fyzická aktivita. Ak ľudia cvičia, cítia sa dobre, pretože sa zbavujú škodlivých stresových hormónov. Druhým spôsobom je relaxácia: robte čokoľvek, čo vám robí radosť. Počúvajte hudbu, choďte na ryby... Lekári predpisujú lieky, aby ľuďom pomohli zbaviť sa stresu. Ja nie. Ja nesúhlasím, lebo to problém nerieši. Štvrtým faktorom z tých závažnejších sú lieky a nedostatok vody - dehydratácia. Vplyv na rozvoj ochorenia môžu mať aj menšinové faktory, spúšťače, ktoré súvisia s krvnou skupinou. To, čo pôsobí na vás, nemusí nevyhnutne pôsobiť na mňa. Je to individuálne. Rozlišujeme štyri krvné skupiny. Sú potraviny, ktoré sú vhodné a tie, ktoré zhoršujú psoriázu. Oriešky, špenát, lepok, kvasinky, suché strukoviny, všetky zelená zelenina... Ďalším veľkým problémom sú amalgámové plomby, nebezpečná je aj ortuť, je veľmi toxická. To všetko nám dáva jasnejší obraz.

Venujete sa teda aj nutričnej medicíne, ktorá sa zaoberá aktívnou bunkovou výživou na princípe bunkového metabolizmu. Ako ste už spomenuli, strava je jedným z faktorov, ktoré majú dosah aj na psoriázu ako multifaktoriálne ochorenie. Pripravujete vraj vlastnú zostavu potravín, ich kombinácií a spôsoby úpravy...

Napísal som už knihu, ktorá obsahuje informácie o nutričných hodnotách potravín. Popisujem v nej špecifické potraviny, tie, ktoré pomáhajú a tie, ktoré sú nevhodné. Verím, že na človeka sa musíme pozerať ako na celok.

Vaše prípravky, pôvodne vyvinuté pre liečbu psoriázy, sa vraj veľmi osvedčili aj pri liečbe ichtyózy a ekzému... Okrem toho sa venujete aj liečbe mnohých ďalších ochorení ako sú rosacea, vitiligo, akné, problémy s pigmentáciou...

Áno, s liečbou ichtyózy a ekzému spomínanými prírodnými prípravkami mám veľmi dobré výsledky.Liečim všetky ochorenia kože, avšak nie s týmito produktmi, sú to špeciálne produkty pre špecifické problémy. Jediná vec, ktorú neliečim, je rakovina kože.

V súčasnosti je veľmi populárna detoxikácia. Má vplyv aj na stav psoriázy?

Niektoré chemické látky sú problematické, môžu sa usadzovať v pečeni. Nie všetky toxické látky však môžeme takto z tela odstrániť. Keď ľudia hovoria, že prejdú detoxikáciou, pomáha to len do určitej miery. Niekedy môže mať detoxikácia na kožu aj opačný efekt.

Zrejme tým, že pri detoxikácii sa toxíny vylučujú z tela rôznymi cestami, aj cez kožu, takže môže dochádzať k prechodnému zhoršeniu... Odporúčali by ste teda detoxikáciu ľuďom s ochoreniami ako je psoriáza, atopický ekzém a pod.?

Je to individuálne, čo pomôže vám, nemusí pomôcť mne. Som otvorený rôznym riešeniam. Ak pacient dosahuje dobré výsledky, tak môže využívať aj detoxikáciu.

Na začiatku ste spomínali, že kladiete dôraz na prístup k pacientovi...

Počas vyšetrenia sa snažím od pacienta získať informácie. Čím viac informácií mám, tým je to ľahšie, v rámci konzultácie je veľmi dôležité oboznámiť sa aj s rodinnou anamnézou. Je dôležité vedieť, aké sú podmienky v rodine, či bol niekto postihnutý, je dôležité, čo pacient používa, či to, čo používa, naozaj pomáha. Je dôležité zistiť, kedy sa jeho ochorenie začalo, poznať lokalizáciu prejavov ochorenia na tele, je dôležité vedieť, kde pacienta svrbí, pretože nie všetky typy psoriázy svrbia. Musím zistiť, aké je zloženie stravy a či pacient dodržiava pitný režim. Takisto je potrebné vedieť, aký provokujúci faktor psoriázu vyvoláva, poznať krvnú skupinu pacienta, to všetko je časť histórie, ktorú potrebujem poznať. Trochu iná situácia nastáva v prípade, že je pacientom bábätko. Bábätku, samozrejme, otázky položiť nemôžete. Mnoho informácií v prípade bábätiek nie je aktuálnych, pretože matka dojčí. Mení to situáciu. V takom prípade sa musím zamerať na matku, ktorá dojčením dodáva dieťatku potrebné látky.

Nehovoriac o tom, že dojčením sa napríklad posilňuje a podporuje imunita bábätka...

Samozrejme. Takže potrebujeme vedieť, čo matka robí, pretože to má vplyv na dieťa. Od tohto bodu sa musíme zameriavať na matku a sústrediť sa na vyvolávajúce faktory - napríklad aj na to, koľko vody matka pije. Je to veľmi zaujímavé, pretože matky, ktoré dojčia a nepijú dostatočne, nedodávajú dostatok vody ani dieťatku. Telo matky pozostáva asi zo 60 % z vody. Človek s priemernou váhou stráca denne okolo 2 litrov vody - potom, močom, dýchaním, stolicou. Samozrejme, keď vieme, koľko vody z tela odchádza, musíme sa sústrediť aj na jej dostatočný prísun. Vodu získavame z potravy a pitím. Potravou získavame pol litra až liter vody. Vodu teda musíme dopĺňať. Nezávisle na fyzickej aktivite musíme denne dopĺňať aspoň dva litre. V prípade, že to tak nie je, dochádza k dehydratácii. Tu vyvstáva veľký problém. Ak je matka dehydrovaná a dojčí dieťa, tak dieťa je takisto dehydrované. A s nedostatkom vody sa zvyšuje aj prekyslenie organizmu. Mal som prípad, keď matka provokovala u dieťatka ekzém tým, že ho dojčila, ale málo pila. Následne bolo dehydrované aj dieťatko, čo malo za následok akútne zhoršenie jeho stavu. Takže ak aj matka dojčí v presvedčení, že robí správnu vec, musí dávať pozor na dostatočnú vlastnú hydratáciu, pretože je to kľúčové aj pre jej dieťa.

Pri kožných ochoreniach je teda veľmi dôležitá hydratácia zvnútra i zvonka, ako je to napríklad s kúpaním? Čomu sa treba vyhýbať, aby sa koža nevysušovala?

Napríklad pri kúpaní dieťaťa s kožným ochorením, dajme tomu s atopickým ekzémom, je veľmi dôležité, aby ste nepoužívali vodu priamo z vodovodu, ideálne je, aby bola voda prevarená. Nie je dobré miešať ju so studenou, treba ju prevariť a nechať vychladnúť. Voda, ktorá obsahuje chlór, je totiž veľký problém.

Ďalší problém je výber správnych pracích prostriedkov, musia byť tekuté, prací prášok nie je vhodný. A materiály, ktoré sú priamo na koži, musia byť bavlnené. Veľkým problémom u detí s atopickým ekzémom je práve dehydratácia. A výsledkom dehydratácie je svrbenie, ktoré treba utíšiť, nie však škriabaním. Škrabanie je totiž takisto provokujúci faktor, treba preto urobiť všetko, aby ste dieťaťu zabránili škriabať sa.

Jednou z posledných noviniek pri liečbe psoriázy aj iných ochorení kože je využívanie špeciálnych rybičiek, ktoré odstraňujú odumreté bunky z pokožky. Aký je váš názor na tento spôsob liečby?

Som praktický lekár, a zastávam názor, že je veľmi dôležité počúvať pacienta. Preto keď pacient hovorí, že vypije napríklad pohár vody a pomôže mu to, tak mu verím. Ak teda pacient povie, že mu pomáhajú rybičky, tak je to pravda. Nikdy pacientovi nehovorím, že je to hlúposť. Pacient musí mať k lekárovi dôveru. Ak mu na liečbu poviem, že je to hlúposť, automaticky stráca ku mne dôveru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 002
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 367
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 556
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 095
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 738
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 417
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu