
FOTO – AUTOR a ŠTEFAN JUDRIŠEK

FOTO – AUTOR a ŠTEFAN JUDRIŠEK

FOTO – AUTOR a ŠTEFAN JUDRIŠEK

FOTO – AUTOR a ŠTEFAN JUDRIŠEK

FOTO – AUTOR a ŠTEFAN JUDRIŠEK

FOTO – AUTOR a ŠTEFAN JUDRIŠEK
Našu túžbu po spojení s prírodou môžeme naplniť aj bez toho, aby sme vlastnili veľký pozemok. Postačí aj priedomie s malou predzáhradkou, kúsok priestoru pred vstupom do paneláku, menší balkón. Dôležité je vybrať vyhovujúci druh rastlín, ich vhodnú kombináciu na poskytnuté prostredie a podmienky, ktoré im môžeme ponúknuť. Potom treba len pravidelnú starostlivosť a ošetrovanie, aj ten malý kúsok prírody v našej blízkosti sa nám odvďačí.
Magnóliu dnes ponúkajú mnohé záhradníctva v rôznych kultivaroch. Jej atraktívny výrazný kvet s pekným tvarom, veľkým kalichom v mnohých farebných mutáciách je akýmsi poslom jari, ako jeden z prvých nám dáva najavo, že definitívne prichádzajú teplejšie dni. Magnólie oživia predzáhradky rodinných domov rovnako ako panelové sídliská. Iba treba zabrániť tomu, aby ju niekto poškodil či ukradol.
Prevísajúce kvety
Aj závesné kvetináče s prevísajúcimi druhmi kvetín oživia priestor pred domom rovnako ako balkón. Surfínie, verbeny, pelargónie zaujmú bohatou zeleňou, ktorú oživia strapce a kalíšky kvetov od bielych, cez ružové, fialové, po sýtočervené kombinácie. Podmienkou je okrem dostatku slnečného svitu a zálievky aj pravidelné prihnojovanie, najlepšie tekutými zložkami priamo určenými pre zvolený druh.
Tieto ozdoby priečelí domov častejšie pestujeme v hrantíkoch, z ktorých kvalitné kultivary padajú v bohatých kaskádach. Takéto pestovanie predpokladá zodpovednosť voči nájomníkom na nižších podlažiach, ktorým môžeme kvalitnou zálievkou narušiť ich súkromie.
Popínavé rastliny majú svojich zástancov aj odporcov. Ten, kto sa odhodlal na ich pestovanie na fasáde domu, sa neobáva nadbytku hmyzu, ktorý sa do bytu dostane aj tak oknami, ktoré nemáme chránené sieťkou. Stálozelený brečtan, ale aj od jari do jesene sa farebne meniaci pavinič priblížia ilúziu panenskej prírody na akejkoľvek budove. Napokon takéto zarastené priečelie po čase zastrie betónový panel a dá lepšie vyniknúť kvitnúcim rastlinám pestovaným v nádobách.
Kameň ako dekorácia
Zatiaľ menej rozšírené je pestovanie okrasných minidrevín v nádobách, ktoré osviežia každý balkón, pričom sú nenáročné na priestor. Pri správne zvolenej veľkosti nádoby sú rastliny schopné aj prezimovať priamo na balkóne. Aj vyradený keramický pekáč s vyvŕtanými odvodňovacími otvormi môže byť tou správnou nádobou. Na spodnú drenážnu vrstvu štrku nasypeme zeminu, postavíme zaujímavý dekoračný kameň a zasadíme malé ihličiny. Tie môžeme doplniť aj niektorými miniatúrnymi skalničkami. Mladé rastlinky však neznesú intenzívne poludňajšie slnko.
Kameň je síce časť neživej prírody, ale priblíži nás k nej rovnako ako vegetácia. Tvarovo zaujímavý kus pieskovca, vápenca, niekoľko na seba diagonálne poskladaných bridlíc, travertínový úlomok vyniknú najmä v udržiavanom nízkom trávniku. Takéto kamenné solitéry pôsobia ako objekty veľmi výtvarne, harmonizujú aj s výsadbou dekoratívnych nízkych ihličín, tují, jalovcov a podobných druhov.
(ľš)