Brno 22. mája (TASR) - Výrazne znížiť nebezpečenstvo opakovania srdcového infarktu a odstrániť nevyhnutnosť ďalších chirurgických zákrokov má metóda, ktorú začínajú používať českí kardiológovia. Technológia Cypher bola tento týždeň, mesiac po svetovej premiére, oficiálne uvedená do českého zdravotníctva.
"Technológia Cypher umožňuje pri artérioskleróze vencových tepien, ktoré vedú krv do srdca, nielen ich roztiahnutie, ale súčasne zabraňuje opätovnému zúženiu," vysvetlil podstatu novinky zástupca spoločnosti, ktorá nový spôsob liečby vyvinula, Petr Grünthal.
Zavedením malej kovovej výstuže, tzv. stentu do chorej cievy, aby sa obnovil normálny prietok krvi do srdca, liečia kardiológovia chorých asi od prelomu 80. a 90. rokov. "Žiaľ, asi dvadsať percent pacientov sa pri použití bežných stentov vracia na operačné stoly. Stent totiž zarastá a riziko infarktu sa opakuje. Cypher obsahuje účinný liek, ktorý tejto imunitnej reakcii účinne zabraňuje," upresnil prednosta II. internej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Michael Ascherman.
Liek, ktorým je stent pokrytý, sa používa u pacientov po transplantácii obličiek, a to pre svoje protizápalové a imunosupresívne účinky, ktorými pomáhal prijať nový orgán. Látka, na ktorej je založený, bola pôvodne objavená vo vzorke zemín na Veľkonočných ostrovoch.
Prínosom novej liečby je podľa lekárov aj ekonomická úspora. "Zavedenie stentu si doteraz vyžiadalo asi osemdesiattisíc českých korún, ale rovnako drahé boli aj všetky ďalšie nevyhnutné reoperácie. Technológia Cypher je asi o dvadsať až štyridsaťtisíc drahšia, ale má trvalý efekt," dodal Ascherman. Revolučnú metódu začali používať štyri české pracoviská - v Prahe, v Brne a Českých Budějoviciach. Do konca roka by mala byť dostupná aj na ostatných klinikách, kde sa angioplastiky uskutočňujú.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mak juh