BRATISLAVA. Máte dojem, že ste zdravý? A boli ste na preventívnej zdravotnej prehliadke? Ak nie, to je chyba, tvrdia lekári. Denne majú čo robiť s chorobami, ktoré volajú tichí zabijaci.
„Na prvých miestach príčin úmrtnosti sú srdcovocievne a nádorové ochorenia, ktoré v počiatočných štádiách nebolia a človek ich necíti," hovorí gynekologička Nadežda Maličkayová. Aj preto by mali pacienti rozmýšľať tak, že oveľa jednoduchšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť, a práve preventívne prehliadky sú na to určené.
Nemám bolesti, som zdravý Ideme na preventívnu prehliadku Čo treba urobiť
Termín preventívnej prehliadky si treba vopred dohodnúť s lekárom. Ako sa pripraviť
minimálne deň pred prehliadkou nejedzte ťažké mastné jedlá, nekonzumujte alkoholické nápoje, zvýšte príjem tekutín, ale len o nesladené a neochutené vody, ak pravidelne užívate lieky alebo ste požili nejaké lieky za posledných 24 hodín, napíšte si ich presný názov a množstvo, aby ste mohli o tom informovať lekára, ráno pred prehliadkou nič nejedzte ani nepite - môžete užiť rannú dávku liekov, ale zapiť len vodou. Ako sa dozviete výsledky
Záleží na dohode priamo s lekárom. Niektorí vám výsledky oznámia telefonicky, iní poštou alebo osobne. Preto je dobré vopred sa dohodnúť na spôsobe, ktorý bude vyhovovať aj vám.
Preventívne prehliadky sú rozpísané v zákone od roku 2005. Aj keď ich zdravotné poisťovne hradia v plnom rozsahu, väčšina ľudí ich neabsolvuje.
„Veľa dospelých sa domnieva, že kým nemajú bolesti, sú zdraví, tak načo by chodili na nejaké prehliadky," konštatuje praktický lekár Peter Lipták.
Štatistika zdravotných poisťovní potvrdzuje jeho slová. Na prehliadky chodí asi len štvrtina poistencov. Deťom ich však doprajú.
Všetky poisťovne nám potvrdili, že návštevnosť preventívnych prehliadok je najvyššia u detí do 18 mesiacov, o čosi slabšia je u detí vo veku od troch do 18 rokov.
Ženy sú disciplinovanejšie Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti vymenúva 15 rôznych preventívnych prehliadok. Zväčša záleží na veku. Deliaca línia medzi záujmom a nezáujmom sa však tiahne medzi pohlaviami.
Vo všeobecnosti sú disciplinovanejšie ženy ako muži. Najzodpovednejšie k preventívnym prehliadkam pristupujú ženy v produktívnom veku 35 až 45 rokov. Ďalej platí, že častejšie ich absolvujú ľudia s vyšším vzdelaním.
Väčšina populácie nepovažuje takúto možnosť za povinnosť voči sebe. Jedine stomatologická prehliadka je pre ľudí dostatočne cenná. Kto ju neabsolvuje, sa totiž vystavuje hrozbe, že budúci rok v ordinácii zaplatí oveľa viac, ako je potrebné.
Nový minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) sľubuje odmenu tým, čo absolvujú preventívne prehliadky. „Malo by ísť o nepeňažné bonusy formou pozitívnej motivácie. Napríklad zľavy z vitamínov."
Najmenej ľudí chodí k urológovi Štatistika Všeobecnej zdravotnej poisťovne za prvý polrok 2010 hovorí, že pacientov, ktorí už stihli absolvovať preventívnu prehliadku, mierne pribudlo. Napríklad u všeobecného lekára pre dospelých sa dalo prehliadnuť 318 004 jej pacientov, kým za celý minulý rok ich bolo 300 341.
„Potešiteľný trend hlásia aj gynekológovia. Za šesť mesiacov sa nechalo vyšetriť 313 560 žien, za celý minulý rok to bolo 378 337," povedala Alena Michalicová z tejto poisťovne.
Union sa na to pozerá cez percentá a vidí minimálny medziročný prírastok. „Najmenej využívajú poistenci preventívne prehliadky u všeobecného lekára pre dospelých - od januára do júna tohto roku ju využilo iba osem percent poistencov," konštatovala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová.
Tradične najhoršie každý rok dopadnú preventívne prehliadky u urológov. Z poistencov Unionu ich za prvý polrok využilo len jedno percento. V Dôvere sa vlani toto číslo vyšplhalo na sedem percent.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Čo chystajú poisťovne
Choďte na prehliadku, môžete len získať. BRATISLAVA. Tri zdravotné poisťovne, tri rôzne prístupy k prevencii. Ak máte čas a chuť, alebo sa už zhrýzate predtuchou o svojom zdravotnom stave, možno vás presvedčí o potrebe prehliadky to, čo pripravila vaša poisťovňa.
V septembri budú mini prehliadky Union chystá na začiatok septembra Týždeň prevencie, ktorý je súčasťou projektu Iniciatíva za zdravšie Slovensko.
Od 6. do 10. septembra budete môcť na kontaktných miestach absolvovať mini zdravotnú prehliadku. V rámci nej si môžete dať odmerať krvný tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi, pečeňové testy, BMI index.
Táto poisťovňa ponúka aj takzvanú preventívnu pripomienku. Po aktivovaní služby na jej webovej stránke dostávajú SMS správy alebo e-maily, ktoré ich upozorňujú, ktoré preventívne prehliadky by mali v tomto roku absolvovať.
Dni zdravia aj na jarmokoch Poisťovňa Dôvera aj počas leta organizuje Dni zdravia, a to aj na jarmokoch, mestských a športových oslavách. Od začiatku tohto roku už pripravila viac ako 40 podobných akcií.
Návštevníkom bezplatne vyšetrenia krvný tlak, telesný tuk a hodnotu bazálneho metabolizmu, zmerajú hladiny cukru v krvi pomocou glukometra. „Je bežné, že zistíme vysoký krvný tlak alebo vysokú hladinu cukru v krvi u ľudí, ktorí o tom ani netušia. Týmto odporučíme návštevu všeobecného lekára pre dospelých, čo im naordinuje ďalšiu liečbu," vysvetľuje manažér odboru predaja Milan Aľakša. Na niektorých akciách je pripravený aj dychový monitor pre fajčiarov - Smokerlyzer, ktorý meria množstvo vydýchnutého oxidu uhoľnatého.
Za prehliadku na dovolenku Všeobecná zdravotná poisťovňa už piaty rok pripravila pre svojich poistencov, ktorí od 1. januára do 31. augusta absolvujú aspoň jednu preventívnu prehliadku, súťaž o hodnotné ceny. Stačí odoslať vyplnený a potvrdený formulár lekárom do poisťovne a pri troche šťastia môžete stráviť dovolenku v niektorom kúte Slovenska alebo pri mori v Chorvátsku či v Egypte.
Jarmila Horáková
Na prehliadku si neberte dovolenku
Ak sa chystáte na preventívnu zdravotnú prehliadku, môžete ju absolvovať v pracovnom čase. Rovnako aj všetky následné vyšetrenia. BRATISLAVA. Chcete ísť na preventívnu prehliadku, ale neviete, či vás pustia. Zákonník práce vám na to dáva právo.
„Zamestnávateľ je zo zákona povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno za účelom vykonania povinnej lekárskej prehliadky, a to na nevyhnutne potrebný čas. Zamestnanec nemusí teda čerpať dovolenku. Za toto voľno mu patrí aj náhrada mzdy," tvrdí advokátka Simona Stahovcová z advokátskej kancelárie Rowan Legal.
Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia rozdeľuje práce podľa vplyvu na zdravie zamestnancov do štyroch kategórií. V istých prípadoch vám lekársku prehliadku musí zabezpečiť zamestnávateľ.
Zaradenie zamestnancov do jednotlivých kategórií ovplyvňujú faktory, ktoré majú vplyv na zdravie zamestnancov, napríklad prach, žiarenie, hluk a podobne.
„Preventívne prehliadky sa vykonávajú pred uzatvorením a pri skončení pracovnoprávneho vzťahu, pred zmenou pracovného zaradenia, v priebehu pracovného pomeru raz za rok alebo raz za dva roky alebo aj po skončení pracovného pomeru v závislosti od kategórie zamestnancov. Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s výkonom lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci, uhrádza zamestnávateľ," doplnila Stahovcová.
Jarmila Horáková
Čo vás čaká u všeobecného lekára
Na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára by ste sa mali pripraviť už doma. Nezabudnite na zdravotný preukaz.
1. Lekár sa vás bude pýtať na všetky zdravotné problémy, ktoré vás sužujú. Zosumarizujte si ich a napíšte na papierik.
2. To isté platí o ochoreniach členov rodiny. Premyslite si ich a informujte lekára o všetkých závažných chorobách príbuzných (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie, srdcové problémy, duševné problémy a podobne).
3. Vyšetria vám moč aj krv. Ak máte strach alebo viete, že vám pri odbere krvi býva zle, skúste bránicové dýchanie - najjednoduchší a najrýchlejší mechanizmus na zníženie stresu.
Ak zvyknete odpadnúť, použite opakované napnutie všetkých svalov, čím si mierne zvýšite krvný tlak, a tak zabránite odpadnutiu. Ktorúkoľvek techniku si samozrejme nacvičte ešte doma.
4. Ak ste boli v tomto kalendárnom roku na preventívnej prehliadke u iného špecialistu (u gynekológa, u urológa), prineste si so sebou na túto prehliadku závery z vyšetrení krvi a moču.
5. Lekár vás môže požiadať, aby ste sa vyzliekli a popozerá vám kožu na celom tele. Potom vám fonendoskopom popočúva dýchanie a srdce.
6. Taktiež vás odvážia a zmerajú pulz a tlak.
7. Ak máte 19 - 20 rokov, lekár vás vyšetrí na Helicobacter pylori dychovým testom, ktorý sa považuje za hlavnú príčinu zápalu žalúdočnej sliznice.
8. Ak ste muž, lekár vás požiada o súhlas na vyšetrenie prostaty.
9. Ak máte viac ako 40 rokov, absolvujete aj EKG vyšetrenie.
10. Ak máte viac ako 50 rokov, alebo niekto z vašich pokrvných príbuzných mal alebo má rakovinové ochorenie tráviaceho traktu, lekár vás poučí o potrebe vyšetriť vám stolicu na skryté krvácanie. Vyšetrenie sa robí pomocou TOKS testu, ktorý vám lekár dá domov.
11. Súčasťou prehliadky je aj kontrola očkovania.
Jarmila Horáková