Odborníci medzi rizikové faktory vzniku tohto ochorenia zaraďujú predovšetkým výskyt karcinómu u blízkych príbuzných, ako je matka či sestra, starší vek, skorý nástup prvej menštruácie, neskorý vek prvého pôrodu, bezdetnosť, ale aj posun menopauzy do staršieho veku.
Hoci vznik rakoviny nezávisí iba od stravovania, vyváženou a zdravou stravou možno toto riziko zmierniť. Odborníci varujú pred potravou s vysokým obsahom tukov, nadmerným príjmom alkoholu a tiež nedostatkom pohybu.
Aj pri tomto ochorení je najdôležitejšia prevencia. Ženy by si mali každý mesiac po menštruácii samovyšetrovať prsia. Raz ročne by mali absolvovať preventívnu prehliadku u gynekológa. Ženy po štyridsiatke by okrem toho mali každé dva roky podstúpiť aj mamografické vyšetrenie.
Rakovina prsníka môže byť vo svojich začiatkoch bezpríznaková. Pacientke nespôsobuje žiadne bolesti. Príznaky sa dostavia až neskôr. Pri akomkoľvek podozrení na zmenu prsníka je preto nutné vyhľadať lekára. Na ochorenie môžu upozorniť príznaky ako bolesti, zmena tvaru prsníka, hrčka či tvrdý útvar, výtok z bradavky, zmeny bradavky, kožné zmeny alebo zväčšenie lymfatických uzlín v podpazuší.