SME

Dobrovoľná smrť austrálskej starej mamy rozdúchala diskusiu o eutanázii

Sydney 23. mája (TASR) - Svoj život dobrovoľne ukončila v stredu v kruhu priateľov a rodiny nevyliečiteľne chorá 70-ročná Austrálčanka, ktorej prípad ...

Sydney 23. mája (TASR) - Svoj život dobrovoľne ukončila v stredu v kruhu priateľov a rodiny nevyliečiteľne chorá 70-ročná Austrálčanka, ktorej prípad oživil v krajine spory o eutanáziu. Nancy Cricková vypila smrteľný koktail z liekov, ktorý spláchla pohárikom likéru a vyfajčila svoju poslednú cigaretu, opísal dnes posledné chvíle života populárnej prababičky pre austrálsku tlačovú agentúru AAP jej lekár Philip Nitsche, ktorý v roku 1996 asistoval pri prvej zákonom odobrenej samovražde na svete. Osobne sa však na jej rozlúčke so životom v obave z trestného stíhania nezúčastnil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nancy Cricková odišla podľa jeho slov z tohto sveta vo svojom domove v Queenslande, v kruhu 21 príslušníkov rodiny a priateľov. Na jej úmrtí bolo zvláštne len to, že si ho vopred naplánovala a svojim najmilším naň poslala pozvánky.

Bývalá melbournská barmanka mala rakovinu čriev. Pred troma mesiacmi verejne vyhlásila, že s príchodom zimy na južnú pologuľu ukončí svoj život, čím rozdelila austrálsku spoločnosť. Minulý mesiac plánovaný odchod odložila, aby vyskúšala nové lieky, ktoré sľubovali zmenšiť jej utrpenie. Neboli však dostatočne účinné.

"Som 70-ročná stará žena, ktorá váži 27 kilogramov a ktorej život prebieha medzi záchodom a štyrmi múrmi spálne - to nie je život," povedala pred dvoma mesiacmi. Poprela, že by ju na smrť nahovorili stúpenci eutanázie v snahe dosiahnuť s jej prípadom zmenu zákazu eutanázie. Na videozázname, urobenom dva dni pred smrťou a zverejnenom v deň jej smrti, Nancy Cricková povedala: "Chcem iba zomrieť s mojimi priateľmi a rodinou pri sebe, vo svojej posteli a so zdravým rozumom... Nik mi nezaplatil, ani mojim priateľom, rodine alebo stúpencom nijaké peniaze za to, že to urobím... Nie som depresívna, ani nevyrovnaná, ani bláznivá. Jednoducho som dosiahla bod, keď je môj život na konci a teraz chcem pokojne zomrieť," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Dva mesiace pred smrťou ju polícia vypočúvala o jej úmysloch. "Chceli vedieť, aké lieky mám a od koho ich dostávam... Mysleli by ste si, že som drogový díler a nie 70-ročná stará žena, ktorej život už nestojí za to ďalej žiť," uviedla.

Katolícky arcibiskup z Brisbane John Bathersby, v ktorého farnosti čin spáchala, ju kritizoval za to, že sa vzdala života. "Ak raz povieme, že je v poriadku ukončiť svoj život, bude v poriadku aj ak ukončíme životy druhých a to nás dostane na veľmi nebezpečné územie," varoval.

Stúpenci eutanázie združení v skupine EXIT Austrália by uvítali, ak by sa smrť Crickovej stala precedensom.

Názory mnohých Austrálčanov minulý mesiac vyslovil premiér Nového Južného Walesu Bob Carr, keď povedal, že Austrália nepotrebuje novú legislatívu, ale viac tolerancie. Národná štúdia z roku 1997 ukázala, že asi tretina z úmrtí sú zabitia z milosti. Zo štúdie, v rámci ktorej odpovedalo na otázky 3000 lekárov, vyplýva, že austrálske zákony v praxi nezabránili eutanázii ani úmyselnému ukončeniu života bez súhlasu pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

Eutanázia je v súčasnosti v Austrálii ilegálna. V roku 1996, austrálske Severné teritórium schválilo zákony umožňujúce prvú dobrovoľnú eutanáziu. Celkove štyria ľudia ich využili a zomreli po smrtiacej injekcii, ktorú im dal počítač, kým národná vláda zmenila v roku 1997 legislatívu. Eutanázia je teraz legálna iba v Holandsku a Belgicku.

Zosnulá si viedla od 6. februára tohto roka na internetovej stránke www.protection.net.au/nancycrick verejne prístupný denník.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 416
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 105
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 766
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 437
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 145
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 889
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu