Zoznámte sa s ďalšou päticou zo zoznamu desiatich potravín, ktoré odborníci považujú za prospešné pre zdravie srdca a celého srdcovo-cievneho systému. Pamätajte však, že tak, ako jedna lastovička nerobí leto, alebo hodina tréningu raz za čas z vás neurobí olympionika, aj v zdravom stravovaní sa (okrem striedmosti) vypláca aj pravidelnosť a dôslednosť.
Bobuľové ovocie
Čučoriedky, maliny, jahody - všetko bobuľové ovocie je plné protizápalových látok, ale aj množstva antioxidantov, ktoré redukujú riziko srdcovo-cievnych ochorení. Čučoriedky obsahujú napríklad aj významný antioxidant resveratrol, ktorého bohatým zdrojom je aj červené hrozno. Kvôli lepšiemu pôsobeniu účinných látok obsiahnutých v čučoriedkach si však namiesto kompótu či džemu dožičte toto ovocie radšej čerstvé alebo sušené. Takisto jahody či maliny, ale aj iné bobuľoviny obsahujú celú paletu účinných látok - napríklad vitamín C, kyselinu elagovú, listovú, meď, mangán, ktoré priaznivo pôsobia na srdcovo-cievny systém.
Strukoviny
Možno budete prekvapení, že farebné strukoviny obsahujú zhruba rovnaké množstvo antioxidantov ako ovocie. Čierna fazuľa obsahuje dokonca až 10-krát viac antioxidantov ako citrusy. Šošovica, cícer či fazuľa sú aj bohatým zdrojom vlákniny. Strukoviny obsahujú aj omega 3 mastné kyseliny, vápnik a rozpustnú vlákninu, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu, ale aj kyselinu listovú, vitamín B - skrátka skvelý kokteil pre zdravé srdce.
Špenát
Špenát je zelenina, ktorá pomáha udržiavať vaše srdce v skvelej kondícii vďaka obsahu luteínu, kyseliny listovej, draslíku a vláknine. Vedci skúmali skupinu viac ako 15 000 mužov bez srdcovo-cievnych ochorení počas 12 rokov. Tí, ktorí jedli najmenej dve porcie zeleniny denne, znižovali riziko srdcovo-cievnych ochorení až o 25 % v porovnaní s tými, ktorí nejedli zeleninu vôbec. Každá ďalšia porcia zeleniny pomáha podľa odborníkov ešte viac znižovať riziko srdcovo-cievnych ochorení. Špenát okrem železa (aj keď ho neobsahuje až také množstvo, o akom sa donedávna hovorilo vďaka známemu omylu s desatinnou čiarkou) obsahuje celú paletu rôznych zdraviu prospešných látok: antioxidačné karotenoidy, vápnik, horčík, kyselinu listovú, draslík, mangán meď...
Ľanové semeno
Obsahuje veľa vlákniny, omega 3 a omega 6 mastných kyselín a má aj výrazné protirakovinové účinky. Miska ovsených vločiek alebo cereálií so štipkou ľanových semienok sú skvelými raňajkami pre zdravé srdce. Odborníci odporúčajú jesť ľanové semienka pomleté, účinné látky sa nachádzajú nielen v šupke, ale aj vo vnútri semienka. Určite však ľanové semienka nemeľte do zásoby, vždy len také množstvo, aké ihneď spotrebujete. Ľanové semienka je vhodné konzumovať v kombinácii s bielym jogurtom, tvarohom alebo syr cottage.
Sója
Tejto strukovine sa pripisujú priam zázračné a všestranné účinky. Pomáha znižovať cholesterol, je vynikajúcim zdrojom bielkovín, a tak je veľmi vhodnou súčasťou stravy pre zdravé srdce. Rovnako zdraviu prospešné sú aj rôzne sójové produkty ako napríklad tempeh či tofu. Takisto sójový nápoj (nesprávne označovaný ako sójové mlieko) je skvelým doplnkom k miske plnej cereálií alebo ovsených vločiek. Pozor však na obsah soli v sójových výrobkoch, pri niektorých procesoch spracovania sa zvykne pridávať sodík, ktorý zvyšuje krvný tlak.