SME

Alergiu môžete skrotiť už aj tabletkou

Alergia patrí k závažným civilizačným ochoreniam a v rebríčku chronických chorôb jej podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patrí štvrtá priečka. Postihuje veľké množstvo ľudí a alergikov každý rok pribúda. Jednou z možností účinnej liečby je aler

Alergikov každý rok pribúda, podľa odhadov odborníkov bude čoskoro trpieť alergiou každý druhý človek.Alergikov každý rok pribúda, podľa odhadov odborníkov bude čoskoro trpieť alergiou každý druhý človek. (Zdroj: FLICKR.com)

génová imunoterapia.

Alergia je ochorením, ktoré sa objavovalo už v dávnoveku, najstaršie zmienky o ťažkostiach zodpovedajúcich sennej nádche či napríklad astme pochádzajú ešte z čias starého Egypta.

Alergikov každý rok pribúda, v súčasnosti trpí alergiami až okolo 30 % celej populácie. Odborníci predpokladajú, že v krátkom čase bude určitou formou alergie trpieť každý druhý človek na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci alergie obvykle nepatria do kategórie závažných ochorení, výrazne znepríjemňujú život veľkému počtu ľudí. Spôsobujú poruchy spánku, zmeny nálady či poruchy koncentrácie. To všetko má negatívny dopad tak na osobný, ako aj profesionálny život postihnutých a premieta sa v zníženej kvalite ich života i výkonnosti v škole či zamestnaní.

SkryťVypnúť reklamu

Alergie mávajú rôzne príznaky, v niektorých prípadoch do takej miery negatívne zasahujú do života pacienta, že môžu byť napríklad aj príčinou vzniku depresií.

Čo je alergia?

Alergia je vlastne prehnaná reakcia organizmu, ktorá vznikne v prípade kontaktu s bežnými, neškodnými látkami. Genetický predpoklad náchylnosti na rôzne druhy alergických ochorení sa označuje ako atopia a vedci už zmapovali niekoľko génov, ktoré sú zodpovedné za alergické reakcie.

Odborníci predpokladajú, že za rýchly nárast počtu alergických ochorení zodpovedá viacero faktorov. Okrem genetickej predispozície je to napríklad vplyv znečisteného ovzdušia a životného prostredia, pôsobenie rôznych chemických látok, infekcie, ale vznik alergie môže podnecovať napríklad aj prehnaná hygiena. K ďalším rizikovým faktorom patrí aj fajčenie matky v tehotenstve.

SkryťVypnúť reklamu

Nové možnosti

Jednou z možností ako možno bojovať s alergiou je alergénová imunoterapia, ktorá sa označuje aj ako desenzibilizácia. Takáto terapia v súčasnosti využíva aj novú formu v podobe tabliet. S alergiou môžete bojovať pomocou viacerých krokov. Či je to však obmedzovanie kontaktu s alergénom alebo zmierňovanie príznakov pomocou antihistaminík či kortikoidov, dôležité je zamerať sa na odstránenie príčiny alergie. Tu je vhodnou možnosťou práve spomínaná desenzibilizácia. Princíp tejto terapie spočíva v tom, že sa znižuje citlivosť organizmu na určitý alergén. Pacientovi sa postupne podávajú zvyšujúce sa dávky alergénu až dovtedy, kým si organizmus opäť nevybuduje znášanlivosť. Takto sa môžu zmierňovať a časom až odstraňovať príznaky alergie, čo znamená aj zníženie užívania liekov prinášajúcich pacientovi úľavu. Desenzibilizácia okrem liečivých účinkov pôsobí aj preventívne - bráni vzniku ďalších alergií a rozvoju astmy.

SkryťVypnúť reklamu

Desenzibilizácia ako jediný spôsob liečby lieči vlastnú príčinu ochorenia a prebieha v dvoch fázach. Počas iniciálnej fázy sa postupne zvyšujú dávky alergénu, takže pacientov organizmus si postupne zvyká a vytvára znášanlivosť. Potom nastupuje tzv. udržiavacia liečba, ktorá trvá 3 - 5 rokov a jej princíp spočíva v tom, že pacient pravidelne a dlhodobo užíva určitú dávku alergénu. Desenzibilizačná liečba má v súčasnosti aj novú formu, okrem kvapiek, ktoré pacient užíva sublingválne (podávajú sa pod jazyk) alebo injekčnej - subkutánnej formy je tu novinka - tableta, určená pacientom, ktorí trpia alergickou nádchou. Podľa odborníkov je táto forma liečby vysoko účinná a bezpečná tak u dospelých, ako aj u detských pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 362
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 041
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 621
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 807
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu