Washington 27. mája (TASR) - Už viac ako 2000 rokov je koreň ženšenu jedným z najznámejších prostriedkov čínskej medicíny. Vedci zamerali najnovšie pozornosť na ostatné časti vzácnej byliny a zistili, že pre medicínske účely by sa rovnako dobre hodili aj plody ženšenu, šťavnaté jasnočervené bobule, dorastajúce na stopke "božskej rastliny" do veľkosti desať až 12 milimetrov.
Kolektív lekárov a biológov z univerzity v Chicagu zistil, že bobuľa ženšenu má priam zázračný účinok pri tzv. metabolických ochoreniach, napríklad pri cukrovke, ale aj pri znižovaní cholesterolu, hladiny tukov v krvi a pri znížení krvného tlaku.
Počas pokusov odborníci zistili, že extrakt zo ženšenovej bobule zvyšuje vnímavosť buniek na hormón inzulín, zabezpečujúci odbúranie cukru v krvi. Podanie extraktu však súčasne znížilo aj hodnoty cholesterolu a telesnú váhu pokusných myšiek.
Pod zníženie hmotnosti sa podpísal zmenšený apetít a vyššia pohyblivosť zvierat. Látky obsiahnuté v ženšenových bobuliach sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou budú možno už v blízkej budúcnosti využívať na liečbu tzv. začarovaného kruhu: nadváha, diabetes, zvýšené hladiny tuku v krvi a vysoký krvný tlak, informuje nemecký denník Die Welt.
jč dem