SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Umývajte si ruky, predídete rôznym ochoreniam

Žijeme síce v dvadsiatom prvom storočí, avšak dostatočná hygiena vôbec nie je takou samozrejmosťou, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Možno to znie nepravdepodobne, ale veľké množstvo ľudí si dokonca neumýva ruky napríklad po použití WC.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

More choroboplodných zárodkov číha napríklad na vlhkých uterákoch, vodovodných kohútikoch, kľučkách, držadlách nákupných vozíkov či košíkov, klávesnici počítača, pracovných stoloch, telefónoch... A tak sa zvlášť teraz na jeseň rozmáhajú lokálne epidémie chorôb špinavých rúk. Je to dôkaz, že uvedomovanie si dôležitosti základnej hygieny stále nie je samozrejmosťou, pričom „obyčajné", avšak dôkladné umývanie rúk je jednou z najlacnejších a najúčinnejších prevencií rôznych ochorení. Odborníci upozorňujú, že ročne vo svete umiera zhruba tri a pol milióna detí práve na ochorenia, ktoré sa prenášajú vďaka nedostatočnej hygiene. Výnimkou nie je ani dospelá populácia, u detí však ide o závažnejšie dôsledky, keďže ich imunitný systém sa ešte len vyvíja a navyše trávia veľa času v kolektíve, kde sa infekcie šíria oveľa rýchlejšie.

Odborníci zdôrazňujú, že hygienu treba, samozrejme, dodržiavať komplexne vo všetkých generáciách. Odporúčajú vyhýbať sa nehygienickému prostrediu a kontaminovanej vode či potravinám, umývať potraviny, ktoré sa konzumujú v surovom stave a hygienu rúk treba zvlášť dodržiavať najmä pred jedlom Veľké množstvo ochorení sa totiž v organizme začne šíriť vtedy, keď vírus prostredníctvom špinavých rúk prenikne do ústnej dutiny.
Spomeňme napríklad hepatitídu A, bacilárnu dyzentériu, hnačkové ochorenia spôsobené baktériou Escherichia coli, Helicobacter pylori či toxoplazmózu.

Našu kožu osídľuje prirodzená bakteriálna mikroflóra, ktorá sa delí na dve skupiny: rezidentná - trvalá, čiže koži vlastná a tranzientná - prechodná. Rezidentná, čiže trvalá mikroflóra sa nachádza v hlbších vrstvách kože, vývodoch mazových a potných žliaz a napríklad aj v okolí nechtov. Až 20 % tejto rezidentnej mikroflóry sa nepodarí odstrániť ani pri extrémne dôkladnom - tzv. chirurgickom umytí rúk. Prechodnú mikroflóru tvoria baktérie, vírusy či kvasinky, ktoré kontaminujú povrch kože a ich výskyt súvisí s naším spôsobom života a hygienickými návykmi.

Rôzne stupne hygieny

Umývanie rúk by sme určite nemali považovať za banalitu, odborníci dokonca rozlišujú niekoľko stupňov alebo spôsobov tejto hygieny. Bežné umývanie rúk mydlom a tečúcou vodou by sme mali denne absolvovať niekoľkokrát, bežné mydlá však nespôsobujú usmrtenie mikroorganizmov, iba ich z pokožky uvoľňujú. Takto sa teda počet baktérií či vírusov znižuje minimálne. Za druhý stupeň považujú odborníci tzv. hygienické umývanie rúk, pri ktorom však potrebujete špeciálne dezinfekčné mydlá a takáto hygiena by mala byť samozrejmosťou zvlášť u tých, ktorí prichádzajú do kontaktu s infekčnými osobami alebo napríklad narábajú s potravinami. Tretí stupeň hygieny rúk je dezinfekcia, ktorá sa využíva najmä v zdravotníctve a jej cieľom je zredukovanie spomínanej tranzientnej alebo prechodnej mikroflóry pokožky, aby sa zabránilo prenosu mikróbov. Posledným stupňom, ktorý sa dodržiava v nemocniciach, je tzv. chirurgická dezinfekcia rúk, pri ktorej sa odstráni prechodná a redukuje fixná mikroflóra z oblasti rúk a predlaktia.

Ako si správne umývať ruky?

Na bežnú hygienu je vhodné kombinovať umývanie rúk mydlom, ktoré odstráni aj mechanické nečistoty, s umývaním antibakteriálnymi prípravkami. Pred umývaním si nezabudnite odložiť z rúk aj prstene. Nechty je vhodné si vyčistiť špeciálnou kefkou. Ak sa ocitnete v situácii, že si nemáte kde umyť ruky, riešením môžu byť navlhčené antibakteriálne obrúsky a antibakteriálne gély, niektoré napríklad s pridaním tea tree oleja. Tak si môžete zabezpečiť hygienu a ochranu pred choroboplodnými zárodkami aj v prípade, že nemáte poruke vodu a mydlo. Používať by sme mali kvalitné mydlá, tekuté mydlá alebo gély a ruky si treba ošetrovať vhodným krémom, aby sa pokožka nevysušovala.

Zásobárňou baktérií a vírusov sú aj dosky pracovných stolov, klávesnice počítačov, myši či telefóny. Podľa výskumov sa vraj na pracovnom stole nachádza 400-krát viac baktérií ako na toalete, podobne aj kuchynská pracovná doska je miestom, kde sa to baktériami len tak hemží. Ak si teda aj ruky dôkladne umyjete, avšak spomínané miesta a predmety neočistíte vhodným prípravkom, vaše ruky budú po prvom dotyku opäť kontaminované.
Vzhľadom na dôležitosť a význam hygieny rúk vyhlásila organizácia UNICEF 15. október za Svetový deň umývania rúk mydlom.

Zapojte sa do súťaže

Ak chcete, môžete sa zapojiť do súťaže. Spomedzi tých, ktorí správne odpovedia na súťažnú otázku vyžrebujeme šiestich výhercov, ktorí získajú balíček s prípravkami Dettol určenými na hygienu. S ich pomocou môžete zlikvidovať až 99,9 % baktérií a vírusov na svojich rukách alebo očistiť napríklad svoj pracovný stôl či klávesnicu počítača.

Súťaž trvá do 4. októbra do 15.00 hod.. Ak sa chcete zapojiť, odpovedzte na súťažnú otázku, ktorú spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  2. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  3. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  4. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
  5. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  7. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 655
  2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 7 216
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 722
  4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 832
  5. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 663
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 579
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 567
  8. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 1 872
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu