
Aj chaty na juhu Slovenska priblížia možnosti využitia voľných dní.
l konateľ kancelárie špecializovanej na prenájom chát a chalúp Limba TOMÁŠ HASALA.
Aké podmienky musí spĺňať záujemca o prenajatie svojho zariadenia?
„Na zaradenie do ponuky by mal mať záujemca pripravené kvalitné fotografie objektu s detajlami jeho odlišností nad štandardom, pohľad do interiéru, spálne, terasy, kozuba a podobne. Dôležité je vyplniť dotazník, ktorý je podkladom pre čo najúplnejšie informovanie o možnostiach rekreácie v katalógu, a jeho doplnenie nákresom riešenia objektu, prípadne nákresom prístupovej cesty, orientácie lokality.“
Existujú podmienky, ktorých nesplnenie zabráni možnosti zaradiť do systému sprostredkovaného prenájmu?
„Dobré je, keď je objekt v pokojnom prostredí, v lokalite dostatočne atraktívnej, pritom tichej, s možnosťami dostupných služieb v blízkosti a azda aj nejakými špecifikami. To neppodmieňuje zaradenie, ale zvýši jeho obsadenosť rovnako, ako kvalitné vybavenie interiéru a hygienickú úroveň. Úplne v poriadku musia byť vysporiadané majetkové vzťahy a informovanosť či súhlas všetkých majiteľov, keď sú vaiacerí, so zámerom využívať objekt na nájom.“
Je potrebná aj osobná návšteva objektu pred uzavretím zmluvy?
„Na overenie informácií okrem osobných návštev využívame aj dostupnejších spolupracovníkov, z ktorých mnohí sú našimi dlhoročnými partnermi a sami svoje zariadenia prenajímajú. Máme skúsenosť, že naši partneri sami nasmerujú svojich susedov, ktorí si po čase rozmysleli, že prenajatie zariadenia je výhodné.“
Teda z nájmu chaty môže byť výnosný obchod?
„Nemôže, lebo za sprostredkovanie si zo zaplatenej sumy čosi odráta na réžiu aj sprostredkovateľ a cena za prenájom nesmie byť vysoká, objekt by sa neprenajal. Ale pre majiteľa je výhodné objekt prenajať, lebo ho využíva raz či dva razy ročne a pritom musí platiť aj tak celoročne jeho réžiu a starostlivosť oň. Tých niekoľko desaťtisícov, čo pri úspešnom prenájme za rok zarobí, mu túto starostlivosť a udržiavanie, prípadne mierne skvalitňovanie vybavenia uhradí. Za to má vlastne pokryté aj svoje pobyty.“
Kto sa zväčša rozhodne pre prenajímanie svojho rekreačného objektu?
„Ten model je úplne univerzálny. Kedysi mali ľudia viac voľného času, menšie pracovné vyťaženie a cizelovanie chaty bolo národným koníčkom. Často sa aj na vzdialenú chatu jazdilo aj na víkendy. Teraz ostáva času minimálne.“
Typickým príkladom je majiteľ novej chaty pod Čertovicou, ktorý si ju postavil pred niekoľkými rokmi, lebo chcel deťom aj sebe dopriať pobyt v prírode a „vypadnutie“ z paneláku na sídlisku. Medzičasom si však v pokojnej okrajovej časti mesta postavil dom a mnohé aktivity, na ktoré sa tešil na chatu, ho čakajú doma.
Aj bez kvalitatívnej zmeny trvalého bydliska trpíme všetci stále akútnejším nedostatkom času. Preto je otázkou času, kedy sa dostanú takíto majitelia k rozhodnutiu umožniť pobyt aj iným v hotovom a často vynikajúco vybavenom objekte. Začnú širšou rodinou, známymi, prenajatie za úhradu má však svoje výhody. Ako sme sa dozvedeli, aj mnohí majitelia chalúp občas vymenia prostredie a sami vyskúšajú dovolenkový pobyt v inej chate, v inom prostredí. (ľš)