
Najväčšie nebezpečenstvo je vo vzniku toxických látok pri spaľovaní tuku, ktorý kvapká do ohňa. Ak mäso nie je dostatočne prepečené, hrozí nám nepríjemný týždeň. Salmonelóza naozaj nie je najšťastnejší spôsob ako zavŕšiť príjemnú párty v prírode. FOTO - ARCHÍV
Romantické táboráky s opekaním špekáčikov dnes väčšinou nahradili záhradné grily, či už elektrické, plynové, alebo na drevené uhlie, ani tie však zďaleka nie sú bez rizika.
Grilovanie lekári čoraz viac hodnotia ako rizikovú úpravu potravín, pretože pri ňom vznikajú látky vyvolávajúce rakovinu.
„Správny postup pri grilovaní však zabezpečí, že v mäse nebudú vznikať škodlivé látky. Platí zásada, že grilované jedlo by sa nemalo jesť častejšie ako raz za týždeň,“ tvrdí internista MUDr. Peter Zelenák.
Mäso nepatrí do ohňa
Škodlivé látky sa tvoria najmä vo chvíli, keď je mäso priamo v plameni, hlavne pri teplote nad 400 stupňov.
To, že pchať špekáčiky do ohňa až sčernajú, sa nemá, už všetci vieme, lebo nám to vtĺkali od malička do hlavy. Najväčšie nebezpečenstvo je vo vzniku toxických látok pri spaľovaní tuku, ktorý kvapká do ohňa. Priamym kontaktom s plameňmi vzniká benzopyrén, ktorý môže byť karcinogénny.
Na výletoch s rodičmi či na školských výletoch, alebo táboroch to deti bežne robia.
Nie je tiež výnimkou, že dospelí priúčajú deti, aby si pri opekaní špekáčikov kvapkali masť na chlieb a túto jedovatú zmesku zo špekáčika zahrýzali.
„To považujem za veľký prehrešok rodičov. Opekať a grilovať možno aj zdravo, ale je to tak trocha veda. Správnym postupom však zabránime tomu, aby vznikali nebezpečné splodiny. Tie sa vytvárajú pri grilovaní na ohni niekoľkými spôsobmi,“ hovorí lekár.
Vznikajú napríklad pri vysokej teplote rozkladom tuku, ktorý odkvapkáva z grilovaného mäsa na rozpálené uhlie. Tieto polycyklické aromatické uhľovodíky, z ktorých niektoré sú rakovinotvorné, teplý vzduch vynáša hore späť na potravinu a znečisťuje ju. Čím je v potravine viac tuku, tým horšie.
Salmonelóza
z grilovaného jedla?
Grilovacia párty môže byť nebezpečná aj celkom inak. Jedno z nebezpečenstiev sa skrýva priamo v mäse, ktoré môže byť kontaminované škodlivými baktériami. Ak mäso nie je dostatočne prepečené, hrozí nám nepríjemný týždeň. Salmonelóza naozaj nie je najšťastnejší spôsob ako zavŕšiť príjemnú párty v prírode.
Ideálne je preto kúpiť s grilom aj ďalšie grilovacie pomôcky.
Vpichovacím teplomerom zistíte, či je mäso dostatočne prepečené.
V strede mäsa by teplota mala mať 72 stupňov a to počas desiatich minút. Grilované plátky mäsa by nemali byť na reze ružové, iba tak sa chránite pred nebezpečenstvom salmonelózy.
Grilovací majstri už vedia, že je veľmi dôležité, aby grilované mäso bolo v dostatočnej vzdialenosti od priameho ohňa. Je tiež dobré vedieť, že na gril nepatrí nakladané mäso alebo podobne upravené údeniny, ak sme ich naložili do rozličných nakupovaných zmesiek, ktoré obsahujú dusitanové nakladacie soli. Aj samotné údeniny tieto nakladacie soli už obsahujú. Z nich sa pôsobením tepla priamo v mäse tvoria rakovinotvorné nitrosamíny. To isté platí, ak takto nakladané mäso pražíme na panvici. Preto je veľmi dobré pozrieť sa na obal s koreniacimi zmesami, čo obsahujú. Doma pripravené marinády však naopak údajne prispievajú k zníženiu nebezpečných látok, ktoré vznikajú pri grilovaní.
Teplota v chladničke, kde sa mäso marinuje, však nesmie byť vyššia ako 4 stupne.
Dôležitý je aj výber paliva. Opekať si špekáčiky na starých koloch od plota, na ktorom sú zvyšky farieb a laku, je síce šetrné, ale veľmi nerozumné. Rovnako nevhodné je aj borovicové drevo, ktoré obsahuje mnoho živice. (uj)