SME

Aby nám kvety prinášali radosť

Balkónové kvety vysadené v hrantíkoch či iných nádobách v tomto období dorastajú a niektoré aj rozkvitajú. Naše príbytky sú krajšie, vyzdobenejšie je aj priečelie domu pri pohľade z ulice. Činia sa však aj škodcovia, ktorí nám radosť z pekných rastlín ...


Balkónové kvety vysadené v hrantíkoch či iných nádobách v tomto období dorastajú a niektoré aj rozkvitajú. Naše príbytky sú krajšie, vyzdobenejšie je aj priečelie domu pri pohľade z ulice. Činia sa však aj škodcovia, ktorí nám radosť z pekných rastlín môžu pokaziť. Starostlivosť o výzdobu sa preto nesmie skončiť iba pri zálievke alebo prihnojovaní.

Balkónové, ako aj ostatné rastliny najčastejšie trpia hubovými ochoreniami a napadnutím škodcami. Ich výskyt pomôže zamedziť prípadne zmierniť správna starostlivosť ako prevencia. Po zistení ochorenia sa môžeme pokúsiť odstrániť ho. V neskoršom štádiu pomôže len odstránenie a dôkladné zlikvidovanie napadnutej rastliny, aby sa neduh nerozšíril.

SkryťVypnúť reklamu

Hubové ochorenia

V rámci prevencie by sme mali miestnosť, v ktorej sú rastliny v zime umiestnené, vetrať aj keď klesne teplota vzduchu. Počas chladných dní po umiestnení rastlín na balkón, by sme zálievkou nemali zasiahnuť listy, len koreňový obal. Najmä keď je zamračené, listy by nepreschli, čo zvýši riziko výskytu húb. Preto je lepšie polievať ráno, aby prípadná vlhkosť z listov do večera vyschla. Dôležité je aj rozmiestnenie rastlín, pomáha nie tesné umiestnenie, aby medzi nimi mohol prúdiť vzduch.

Počas sezóny je dobré aplikovať prostriedky na ochranu rastlín, ktoré ich posilnia a pôsobia ako prevencia. Okrem hotových preparátov zo špecializovaných predajní pomôže aj extrakt z kostihoja, žihľavy, myšieho chvosta a prasličky.

3Vädnutie pelargónií zistíme podľa čiernych škvŕn na stopke a jej odhnívania. Podľa hnedočervených až žltozelených fľakov na listoch vidíme, že rastlina vädne a hynie. Príčinou je bakteriálna infekcia infikovanou pôdou alebo náradím. Už pri kúpe a sadení musíme vyberať len zdravé jedince, pred rozmnožovaním odrezkami pôdu „vypečieme“ na 200° C alebo kúpime novú špeciálnu pre konkrétny druh. Náradie dezinfikujeme liehom.

SkryťVypnúť reklamu

3Nepravá múčnatka sa prejaví bielosivým povlakom na spodnej strane listov a svetložltých na lícovej strane, listy schnú a odumrú. Vysokou vlhkosťou vzduchu a malou cirkuláciou vzduchu sa takto množia huby. Pomôže postrek vývarom z prasličky alebo cesnaku a voľnejšie rozmiestnenie rastlín na vzdušnejšom stanovisku.

3Pravá múčnatka zapríčiňuje biely poprašok na oboch stranách listov aj na stopkách, ktorý sa dá zotrieť. Neskôr sa listy krútia a tiež hynú. Príčinou sú teplotné výkyvy v chladnom a vlhkom počasí. Pomôže premiestnenie na teplejšie stanovisko a dočasne znížená zálievka počas takéhoto počasia a postrek ako v predošlom prípade.

3Pri hrdzi sa objavia červenohnedé škvrny a kresby na listoch aj stopkách, tieto časti odumrú. Rastlinám škodí vysoká vlhkosť v teplom počasí a zvyšky vody (aj dažďovej) počas chladných dní. Preto je lepšie chrániť rastliny v chladnom počasí pred dažďom dočasným premiestnením a postrek z cesnakového vývaru.

SkryťVypnúť reklamu

3Tmavý lepkavý povlak na listoch, stopkách aj výhonkoch je znakom rozmnoženia sivej plesne. Táto sa prichytila na lepkavej hmote vylučovanej zelenými a čiernymi voškami. Postihnuté miesta treba šetrne odstrániť, zlikvidovať a ostatné preventívne umyť vlažnou vodou.

Odstránené časti rastlín nemožno klásť na kompost, najlepšie je spáliť ich. Rezy je dobré ošetriť dreveným uhlím rozomletým na prášok, ktorý zamedzí infikovanie rany.

Škodcovia rastlín

Riziko, že sa zrazu škodcovia objavia aj u nás, je trvalé, ťažko mu zabrániť aj v zimnej záhrade či skleníku. Zmierniť ho môžeme včasnou kontrolou a pestovaním dostatočne zdravých a tým aj odolných rastlín. Všeobecne treba rastliny chrániť pred prievanom a zároveň aj vlhkosťou v uzavretom priestore bez prirodzeného prúdenia vzduchu. Hnojením rastliny zosilnejú, ale priveľa dusíka spôsobí nadmerný rast listov, ktoré sú však slabé, lebo im ostane riedke tkanivo, čo je ideálna potrava pre škodcov. Tých priťahuje aj burina, skladovaná v blízkosti kvetov, prípadne zaburinená pôda.

3Listové vošky spôsobujú pokrčenie a krútenie listov a výhonkov, na spodnej strane listov a v púčikoch sa vošky koncentrujú. Listy sú akoby lepkavé. Zeleným, červeným aj čiernym voškám sa darí v suchom vzduchu v teple pri prehnojovaní. Ochrana je rovnaká ako pri sivej plesni.

3Roztočce - červené pavúky vytvárajú na spodnej strane listov jemné pavučinky, v ktorých sa vyskytuje červený alebo zelenožltý hmyz. Na opačnej strane nám to signalizujú bieložlté bodky, na čo listy zblednú, zoschnú a odumrú. Roztočom sa darí v suchu a teple. Ako liečba rastliny pomáha potretie vývarom cesnaku, pri miernom napadnutí postačí opakované sprchovanie nie studenou vodou so zabezpečením vysušenia rastliny, tiež nie na priamom slnku.

3Červce vytvárajú na listoch a stopkách malé hnedé hrboľčeky a šupinky. Ostávajú po nich tiež lepkavé nánosy, ktoré zasa využíva pleseň. Ich rozmnoženiu pomáha prezimovanie v teplom prostredí. Červce treba zoškrabnúť a postihnuté časti očistiť jemnou handričkou. Potom treba rastlinu postriekať preparátom z parafínu alebo mydlinami.

3Molice, biely okrídlený hmyz so sivými larvami, sa držia na spodnej strane listov. Odletia po potrasení rastlinou a vylučujú tiež lepkavú šťavu na stopky listov a kvetov. Najčastejšie sa objavia v suchom a teplom počasí a v skleníkoch. Molice, podobne ako aj vošky, je dobré postriekať kvasiacim žihľavovým extraktom alebo mydlovým roztokom.

3Listové bzdochy prevŕtavajú listy, púčiky a výhonky, ktoré sa deformujú a schnú, lebo škodcovia z nich vyciciavajú šťavu. Vyskytujú sa tiež prevažne počas suchých a teplých dní. Bzdochy treba zozbierať, pri silnom napadnutí použiť pyretrové preparáty.

(ľš)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  2. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  3. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  4. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  5. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete
  7. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  8. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 329
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 10 608
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 6 917
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 779
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 265
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 572
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 549
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 703
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu