
FOTO ARCHÍV AUTORA
Štatistiky vravia, že sa u nás chová už len 43 somárov. Je to rozhodne málo, lebo pre svoju nenáročnosť by si toto domáce zviera zaslúžilo väčšie rozšírenie. Väčšiu pozornosť okrem arabských krajín venujú chovu a šľachteniu somárov chovatelia v Španielsku a Grécku.
Dávny spoločník človeka
Somáre žijú v divokej forme ešte na africkom kontinente, ale aj tu sú už na listine vymierajúcich zvierat, pretože postupujúca civilizácia ich vytláča z pôvodných pastvín. Jeden samec vytvára stádo pozostávajúce z 10-15 kobýl. Druh prevažne chovaný v domácnostiach ako hospodárske zviera pochádza zo somára núbijského. Na chrbáte má čierne pásy pripomínajúce kríž. Jeho výška v kohútiku je okolo 115 cm. Zdomácnený bol skôr ako kôň, už v neolite - asi pred 6000 rokmi - v Etiópii a nájdeme o ňom zmienku aj v Biblii. Používali ho aj pri stavbe pyramíd a údajne sa v mlieku oslíc kúpavala rozmarná Poppea. Väčší somálsky druh nemá na chrbte pásy, ale má pásikavý spodok nôh a v kohútiku je vysoký okolo 140 cm.
Odolný pomocník
Somár sa nekuje, lebo má tvrdé kopytá a rohovina na nich rýchlo dorastá. Potrebuje dobré zaobchádzanie, lebo ináč sa stáva pohodlným, prefíkaným, zanovitým zvieraťom. To však nie je symbolom tuposti a hlúposti. Je pomerne inteligentný, v určitých ohľadoch prevyšuje aj inteligenciu koňa. Nesmierna pracovitosť a vytrvalosť predurčili jeho použitie všade tam, kde sa iné ťažné a nosné zvieratá nehodia a pre svoje nároky zlyhávajú.
Má vynikajúcu pamäť a dobre vyvinuté zmysly, najmä sluch. Z nášho pohľadu somáre asi chuť nemajú dostatočne vyvinutú, pretože sa uspokoja i s veľmi nízkou kvalitou krmív. Iba pri výbere pitnej vody sú prieberčivé, lebo mútnu, zapáchajúcu a špinavú nepijú.
Somár sa ľahko naučí ťahať voz, v ktorom utiahne až šesťnásobok svojej hmotnosti. Jeho opatrne vykonávaná práca budí dojem, akoby rozmýšľal. Je vhodný aj pod sedlo a na nosenie, veď unesie toľko, ako sám váži. Jeho všestranné využitie znásobuje aj nebojácnosť, hlbokú vodu pokojne prepláva aj s nákladom.
Užitočné kríženie
Somáre pohlavne dospievajú v druhom roku života, ale pripúšťať sa ich odporúča len vo štvrtom. Brezivosť trvá približne rok. Asi pol hodiny po pôrode sa mláďa pokúša stavať na nohy.
Druhý deň ho už môžeme pustiť s matkou do výbehu a po dvoch týždňoch mláďa bezpečne nasleduje matku aj pri jej pracovných úkonoch a dlhších pochodoch. V prvých dňoch je výlučne odkázané na matkino mlieko, neskôr sa pokúša obhrýzať byle a v štyroch mesiacoch ho môžeme odstaviť.
Človek už od dávnych čias krížil koňa so somárom. Keď sa kríži samec somára s kobylou koňa, kríženec sa volá mulica. Keď sa kríži žrebec s oslicou, krížence sú muly. Mulice a muly mali odjakživa široké uplatnenie v armáde a veľmi dobre sa osvedčujú ako ťažné a nosné zvieratá pri športovom prekonávaní horských hrebeňov a útesov. Preto sú vhodné aj na bežné ťažné práce v gazdovstve. (mm)