Kvaka pochádza pravdepodobne zo západnej Ázie a rastie nadivoko v mnohých európskych krajinách. Považuje sa za dvojročnú bylinu. V prvom roku vyklíči zo semena, urobí ružicu listov na krátkej stopke a na jeseň posťahuje živiny pod krátku stopku do buľvy, aby prečkala zimu. Na jar z buľvy vyrazí, urobí dlhú stopku, žlto zakvitne a vytvorí šešulky so semenami. Tie sa v prírode vysejú, vyklíčia a cyklus pokračuje. V podstate sa to všetko odohrá za rok, ale pestuje sa v dvoch kalendárnych rokoch. Preto kvaku radíme k dvojročkám.
Buľva má bielu farbu alebo rôzne odtiene žltej, prípadne s troškou fialovej. Vodnica rastie veľmi rýchlo a za desať týždňov od vysiatia v priaznivom počasí vytvorí v priemere 8-centimetrové buľvy. Preto je vhodná ako strnisková plodina.
V niektorých krajoch bola kedysi veľmi rozšírená. U nás napríklad v okolí Žiliny ju volali „kvačka“ a varili s fazuľou. Dokonca sa aj pestovala s fazuľou, pretože obe plodiny sa dobre znášajú.
Z 2,5 kg semena sa vytvorí asi 40 ton buliev. Aj keď buľvy obsahujú len jednu desatinu sušiny, je to obrovské pomnoženie.
Kvaka, ak ju nezachytí sucho, vytvorí jemnú dužinu, trochu pripomínajúcu chuťou reďkovku. Je dobrou súčasťou šalátov i zeleninou na zahryznutie. Škoda, že u nás jej pestovanie upadlo.
ANASTÁZIA GINTEROVÁ