SME

Horúčka signalizuje ochorenia, treba ju vyležať

Normálna teplota ľudského tela sa pohybuje okolo 37 ºC. Ak sa na teplomere objaví viac ako 38,5 ºC, hovoríme o horúčke. Obvykle sprevádza bakteriálne alebo vírusové infekcie napríklad kiahne, osýpky či zápal mozgových blán, ale môže ísť aj o lok

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

álnu infekciu alebo sezónne vírusové ochorenie, ako je chrípka.

Napríklad v prípade chrípky patrí horúčka k základným príznakom. Ľudia si chrípku často zvyknú zamieňať s prechladnutím, príčinou chrípky je však presne identifikovaný chrípkový vírus. K príznakom tohto ochorenia patrí náhly pocit slabosti, spomínaná vysoká teplota, často až triaška a zvykne sa pridať aj suchý, dráždivý kašeľ. Horúčky a bolesti hlavy trvajú asi 3 - 4 dni, potom nasleduje pomerne dlhé obdobie rekonvalescencie. Zhruba 1 - 2 týždne dominuje pocit celkovej slabosti, nadmernej únavy a nechutenstva. Ak by sme porovnali chrípku s inými vírusovými ochoreniami, tie majú pomalší nástup, nemajú taký dramatický priebeh a rekonvalescencia netrvá tak dlho ako v prípade chrípky. V liečbe oboch typov ochorení sa postupuje zhruba podobným spôsobom. Mnohí sa mylne domnievajú, že chrípka sa lieči antibiotikami. Ako uvádzajú odborníci, antibiotiká sú účinné proti baktériám alebo atypickým vírusom, nie však proti chrípkovým vírusom a vírusom, ktoré vyvolávajú iné respiračné ochorenia horných dýchacích ciest. V prípade komplikácií, akými sú napríklad zápal horných prínosových dutín, priedušiek alebo pľúc však môže lekár v ďalšej liečbe indikovať aj antibiotiká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Horúčku treba správne zmerať

Horúčka teda môže byť príznakom rôznych ochorení, avšak mierne zvýšenie telesnej teploty môže mať na svedomí aj príliš teplé oblečenie, fyzická námaha, nadmerný stres alebo zvýšená hladina hormónov. Ak sa telesná teplota zvýši do 38,0 ºC, hovoríme o zvýšenej teplote, nad 38,5 ºC už hovoríme o horúčke. Tieto hodnoty zodpovedajú hodnotám, ak si teplotu meriate v podpazuší, ak si teplotu meriate v konečníku, tak namerané hodnoty sú obvykle o 0,5 ºC vyššie. Rozdiel medzi hodnotami nameranými na rôznych miestach môže byť až 1 ºC. Telesná teplota počas dňa kolíše až v rozpätí dvoch stupňov, merajte si ju preto v rovnakom čase a na rovnakom mieste na tele, aby ste sa vyhli skresleniu hodnôt merania. Najpresnejšia hodnota býva nameraná v konečníku, najmä u malých detí. V prípade dospelých je najvhodnejším variantom meranie teploty v ústach. Teplotu by ste si mali merať v dostatočnom odstupe po jedle, malo by to byť minimálne 30 minút po konzumácii príliš teplých alebo studených pokrmov a nápojov. Takisto sa vyhnite prehriatiu organizmu v príliš teplom oblečení alebo podchladeniu napríklad vetraním tesne pred meraním teploty.

SkryťVypnúť reklamu

Na meranie teploty by vo vašej lekárničke nemal chýbať spoľahlivý teplomer. Už rok platí smernica Európskeho parlamentu, ktorá zakazuje predaj ortuťových teplomerov. Aj tak však ešte nájdeme mnoho domácností, kde sa používajú tieto rizikové teplomery. Sú ľahko rozbitné a v prípade, že sa taký teplomer rozbije, uvoľnená vysoko toxická ortuť predstavuje závažné zdravotné riziko. Netreba zdôrazňovať, že zvlášť veľké nebezpečenstvo hrozí pri meraní týmto teplomerom u detí. Ak teplomer používa viacero členov domácnosti, netreba zabúdať na jeho dezinfekciu po každom použití.

Kedy užiť lieky proti horúčke

Pokiaľ máte zvýšenú teplotu, nie je hneď potrebné užívať lieky na jej zníženie, iná je situácia, ak už hovoríme o horúčke. Vysoká teplota totiž ohrozuje organizmus, zvlášť veľké riziko hrozí u detí, u ktorých horúčkovité stavy môžu sprevádzať aj kŕče a organizmus sa rýchlo dehydruje. Je veľmi dôležité, aby pacienti s horúčkou ostali v domácom liečení, kým horúčka neustúpi. Nezabúdajte na dostatočný prísun tekutín, pri vyšších teplotách dochádza k výraznej dehydratácii. Ako upozorňujú a varujú aj odborníci, s horúčkou treba ostať doma, inak môže spôsobiť priamo poškodenie srdcového svalu. Mnohé vírusové ochorenia môžu spôsobiť takéto komplikácie, patrí k nim aj chrípka a aj také, ktoré sa na chrípku podobajú.
Ak človek nevyleží horúčnaté ochorenie, dôsledkom môžu byť poruchy srdcového rytmu až srdcové zlyhanie.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, zvlášť nebezpečné môže byť horúčnaté ochorenie u ľudí chorých na srdce. Ako v tejto súvislosti pre TASR uviedla Eva Goncalvesová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb a zároveň predsedníčka Slovenskej kardiologickej spoločnosti, „akékoľvek horúčnaté ochorenie môže stav takéhoto pacienta prudko a dramaticky zhoršiť, a môže na ochorenie aj umrieť. "Keď niekto zomrie na srdce pri chrípke, obyčajne to nie je v dôsledku priameho poškodenia srdcového svalu vírusom chrípky, ale dôsledkom sekundárneho zhoršenia už existujúceho srdcového ochorenia v dôsledku horúčnatého ochorenia."

Zapojte sa do súťaže

Ak chcete, môžete sa zapojiť do súťaže. Stačí správne odpovedať na súťažnú otázku a zaradíme vás do žrebovania. Šiesti výhercovia získajú digitálne teplomery Thermoval Rapid Kids. Súťaž trvá do 18. októbra do 15.00 hod. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, odpovedzte na súťažnú otázku, ktorú spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu.

Chrípka a prechladnutie

Súvisiace témy: Horúčka
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 888
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 653
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 964
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 793
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 408
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 734
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 512
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu