SME

Včasné odhalenie vám môže zachrániť život

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí k najčastejším nádorovým ochoreniam. Na Slovensku ho ročne diagnostikujú zhruba u 3 400 občanov. Postihuje najmä ľudí vo vyspelých krajinách. Vyvíja sa roky, v počiatočnom štádiu však ochorenie možno vyliečiť.

Okrem zdravej výživy je dôležitou súčasťou primárnej prevencie kolorektálneho karcinómu aj pohyb.Okrem zdravej výživy je dôležitou súčasťou primárnej prevencie kolorektálneho karcinómu aj pohyb. (Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

Na rakovinu hrubého čreva a konečníka, tzv. kolorektálny karcinóm, umiera ročne na Slovensku 1700 ľudí, pričom v mnohých prípadoch je smrť pacientov dôsledkom neznalosti. Včasná diagnostika ochorenia a liečba sú rozhodujúce, tento druh rakoviny sa totiž vyvíja počas dlhého obdobia až niekoľkých rokov. Ak sa ochorenie zistí včas, je možné ho vyliečiť. Kolorektálny karcinóm sa častejšie vyskytuje u mužov ako u žien, tento typ rakoviny je na druhom mieste za rakovinou pľúc, u žien za rakovinou prsníka a ženských orgánov. Kolorektálny karcinóm je typ rakoviny, u ktorej je možná sekundárna prevencia. Cieľom skríningu, ktorý bol ako národný program spustený od roku 2002, je odhaliť prekancerózu - adenómy - polypy hrubého čreva.

Každý človek po päťdesiatom roku života by si mal nechať vyšetriť vzorku stolice na okultné - skryté krvácanie do stolice, ktoré možno odhaliť chemickou reakciou. Ak je test pozitívny, pacient by mal absolvovať kolonoskopiu. Druhou preventívnou metódou je absolvovanie kolonoskopie každých desať rokov, tak sa dajú zachytiť polypy alebo karcinóm vo včasnom štádiu a následne môže byť liečba úspešná.

Polypy sú stopkaté alebo prisadnuté útvary s veľkosťou od niekoľkých milimetrov až po niekoľko centimetrov a vyčnievajú nad povrch okolitej črevnej sliznice.

Podľa odborníkov k najčastejším prekancerózam patrí tzv. familiárna adenomatózna polypóza, pomerne vzácne ochorenie, ktoré má 100-percentnú pravdepodobnosť malígneho zvratu. Ak sa takýto človek nelieči, obvykle sa u neho vyvinie rakovina hrubého čreva do 40. roku života. Riziko, že deti takto postihnutých rodičov budú mať takisto adenomatóznu polypózu, je 50 %. Podľa odborníkov by zásadný prevrat v liečbe tohto ochorenia mohla priniesť génová terapia.

Rizikoví sú aj pacienti trpiaci zápalovými ochoreniami čreva, napríklad ulceróznou kolitídou alebo Crohnovou chorobou. Dôležitú úlohu zohrávajú teda aj genetické faktory.

Napríklad vrodený nepolypózny karcinóm konečníka a hrubého čreva je dedičné ochorenie a charakterizuje ho početný výskyt rakoviny konečníka a hrubého čreva v rodinách. V rodinách s výskytom rakoviny hrubého čreva často dochádza k oveľa väčšiemu výskytu aj iných malignít.
Okrem genetických predpokladov a spomínaných ochorení je aj množstvo iných faktorov, ktoré môžu mať vplyv na vznik rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Dôležitá je aj primárna prevencia

Ako upozorňuje odborník na zdravú výživu, gastroenterológ MUDr. Peter Minárik, zlá životospráva, nevhodná strava, nedostatok pohybu, fajčenie či obezita sú faktory typické práve pre vyspelé krajiny a významne sa podieľajú na vzniku rakoviny konečníka a hrubého čreva. Závažným rizikovým faktorom je aj diabetes mellitus 2. typu. MUDr. Minárik zdôrazňuje, že tieto faktory dokážeme ovplyvniť, dôležité však je, aby verejnosť bola dostatočne oboznámená s rizikovými faktormi i možnosťami prevencie a dôležitá je aj motivácia. Napríklad spomínaná obezita je obrovským rizikom - na Slovensku trpí obezitou viac ako 60 % populácie a jej výskyt narastá s vekom. A čo je alarmujúce, narastá aj počet obéznych detí! „Pritom je preukázané, že neriešená obezita detí ostáva celoživotnou aj s rizikom vzniku kolorektálneho karcinómu!," zdôrazňuje MUDr. Minárik. Závažnejšia je pritom tzv. viscerálna obezita - keď sa tuk ukladá v oblasti brucha a na vnútorných orgánoch. Práve s týmto typom obezity súvisí aj diabetes mellitus 2. typu, ktorý je, ako sme už spomínali, tiež závažným rizikovým faktorom kolorektálneho karcinómu.

Preto je potrebné dbať na vhodné zloženie stravy, je to súčasť prevencie tohto rakovinového ochorenia. MUDr. Minárik odporúča obmedziť v strave červené mäso, vylúčiť alkohol, údeniny, grilované, vyprážané pokrmy. Napríklad pečenie, vysmážanie alebo fritovanie potravín s obsahom škrobu má za následok vznik kancerogénu akrylamidu, preto sa treba vyhýbať konzumácii hranolčekov, zemiakových lupienkov, nebezpečný môže byť aj prepálený chlieb, toastový chlieb alebo kukuričné lupienky, rôzne krekry a sušienky.

MUDr. Peter Minárik naopak podčiarkuje pozitívny vplyv v rámci prevencie, a to aj iných, trebárs srdcovo-cievnych ochorení, príjem napríklad omega 3 a 6 mastných kyselín. Preukázateľne ochranný účinok na prevenciu kolorektálneho karcinómu má príjem vápnika a v rozumnej miere riziko vzniku rakoviny znižuje aj káva. Lekár zdôrazňuje, že dôležitý je, samozrejme, dostatočný príjem ovocia a zeleniny, jednak kvôli vláknine, ale aj pre obsah rôznych antioxidantov. Zároveň varuje pred svojvoľným bezhlavým užívaním výživových doplnkov, čo môže mať dokonca prokarcinogénne účinky. „Doplnky výživy a rôzne vitamínové prípravky by sa ako prevencia rakoviny nemali užívať, treba sa rozhodne poradiť s lekárom," upozorňuje MUDr. Minárik.

S výživou vám poradia odborníci

Nezabúdajte na dostatočný prísun vlákniny. Podľa výskumov je vraj vláknina z obilnín v prevencii kolorektálneho karcinómu účinnejšia ako vláknina z ovocia a zeleniny. To však neznamená, že treba prísun ovocia a zeleniny obmedziť, podľa MUDr. Minárika by sme mali denne zjesť aspoň 500 g zeleniny a ovocia. Ak si predstavíme, že sú to napríklad dva šaláty po 200 g a nejaké ovocie, nie je to nič nereálne.

Určite by teda vo vašom jedálnom lístku nemali chýbať potraviny ako brokolica, kapusta, zelený čaj, červené hrozno, citrusové plody, cesnak, cibuľa, bobuľové ovocie, paradajky, strukoviny. Červené mäso treba nahradiť hydinou a rybami, najmä morskými, pre ich vysoký obsah prospešných omega 3 mastných kyselín.

Okrem správnej výživy je veľmi dôležitou súčasťou prevencie aj dostatok pohybu, ten jednoznačne znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.

Ak máte pochybnosti o vhodnej výžive, môžete sa obrátiť na asistentku výživy. Na Slovensku ich v súčasnosti máme 29 a pôsobia na oddeleniach liečebnej výživy v nemocniciach alebo spolupracujú s lekármi v ambulanciách. Poradia vám ohľadne vhodnej stravy nielen v rámci prevencie, ale aj v prípade, že trpíte niektorým závažným ochorením.

Vhodná prevencia spočívajúca v správnej životospráve je teda jedna z dvoch zbraní proti rakovine hrubého čreva a konečníka. Tou druhou je už spomínané včasné odhalenie ochorenia. Dbajte preto na absolvovanie preventívnych prehliadok. Prvé prejavy rakoviny pomôže odhaliť jednoduché vyšetrenie stolice na skryté krvácanie. Po 50. roku života majú na toto vyšetrenie nárok všetci občania SR bezplatne. V prípade negatívneho výsledku treba vyšetrenie opakovať každé dva roky, ak je výsledok pozitívny, o vhodnú liečbu sa postará odborník - gastroenterológ.

Varovné signály kolorektálneho karcinómu
  • krvácanie z konečníka, dlhšie trvajúca stolica podobná hnačke alebo tvrdá stolica, prípadne ich časté striedanie,
  • časté a urgentné navštevovanie toalety, zápcha alebo nemožnosť vykonať veľkú potrebu,
  • strata chuti do jedla, anémia, celková únava, výraznejšia strata hmotnosti, horúčky, závraty,
  • nevysvetliteľné bolesti brucha, plynatosť, pocit hrče alebo masy v bruchu.

Ďalšie turné s nafukovacím črevom

Od 11. októbra spustilo OZ Europacolon Slovensko v spolupráci s viacerými partnermi ďalšiu veľkú kampaň, ktorá je už tretím pokračovaním vzdelávania verejnosti o prevencii pred rakovinou hrubého čreva a konečníka. Europacolon TOUR III. bude tentoraz chodiť po mestách južného Slovenska. Na určených miestach môžete v uvedených termínoch prísť na stretnutie s odborníkmi, ktorí vás aj prevedú obrovským nafukovacím črevom a poradia vám, ako možno predísť tomuto zhubnému ochoreniu. Uvidíte jednotlivé štádiá ochorenia, dozviete sa o možnostiach prevencie, a ak budete mať záujem, k dispozícii budú aj asistenti výživy a nutriční terapeuti.

Okrem toho práve v týchto dňoch poputuje k takmer 60 000 obyvateľom Slovenska poštová zásielka s testom na skryté krvácanie v stolici. Neváhajte, venujte chvíľočku času svojmu zdraviu a odošlite test. Môžete tak výrazne napomôcť pri včasnom odhalení ochorenia, a tak aj úspešnej liečbe zákernej rakoviny. Počas minulej kampane, spojenej s rozosielaním testov sa vďaka skríningu podarilo odhaliť a liečiť kolorektálny karcinóm u 151 Slovákov, ktorí by inak zrejme nevyhľadali lekára včas.

Europacolon TOUR III. po mestách južného Slovenska

14. 10 - 16. 10. Komárno - pred predajňou BILLA

21. 10. - 23. 10. Štúrovo - pred predajňou BILLA

28. 10. - 30. 10. Rimavská Sobota - pred predajňou BILLA

4. 11. - 6. 11. Rožňava - pred predajňou BILLA

11. 11. - 31. 11. Nové Zámky - pred predajňou BILLA

18. 11. - 20. 11. Dunajská Streda - v OC MAX.

Vždy od 13.00 do 20.00 hod

Viac informácií nájdete na www.europacolon.sk alebo na bezplatnej infolinke 0800 800 183.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 696
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 113
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu